Obniż nadciśnienie tętnicze bez leków!

Cierpisz na nadciśnienie tętnicze? Naucz się żyć zdrowo. Odżywiaj się prawidłowo i każdego dnia znajdź czas dla siebie: odpoczywaj, medytuj, uprawiaj sport lub po prostu rób coś, co sprawia Ci frajdę.
Obniż nadciśnienie tętnicze bez leków!
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą poważną, ponieważ nie leczone odpowiednio może prowadzić do zawału mięśnia sercowego, niebezpiecznych dla życia problemów układu sercowo-naczyniowego, a często także i do śmierci.

Należy uświadomić sobie, że osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze powinny regularnie przeprowadzać badania kontrolne oraz znajdować się pod stałą opieką lekarza.

Nie od razu musisz jednak uciekać się do stosowania specjalnych leków na nadciśnienie. Istnieje wiele naturalnych metod, które umożliwiają kontrolę ciśnienia tętniczego krwi. Zanim więc sięgniesz po chemiczne środki lecznicze, warto spróbować naturalnej alternatywy.

Naturalne sposoby na nadciśnienie tętnicze krwi

Osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny zdać sobie sprawę z tego, że jak najszybciej powinny zmienić swój styl życia. Tylko zdrowe nawyki na co dzień pomogą zapobiec skutkom wysokiego ciśnienia lub je opóźnić.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek na to, jak naturalnymi sposobami, bez stosowania leków, obniżyć nadciśnienie tętnicze.

Samodzielnie przygotowuj posiłki o niskiej zawartości sodu lub bez soli

Osoby cierpiące na nadciśnienie powinny maksymalnie ograniczyć spożywanie soli i sodu. Składniki te są popularnie stosowane do przygotowywania wszelkiego rodzaju dań i potraw. Przyczyniają się jednak do zatrzymywania wody w tkankach organizmu oraz do wzrostu objętości krwi.

Kiedy nasz organizm zatrzymuje duże ilości płynów, następuje przyspieszenie rytmu pracy serca, które musi poradzić sobie ze zwiększoną objętością krwi. To z kolei prowadzi do nadciśnienia tętniczego.

Miej na uwadze fakt, że dzienne spożycie soli to nie tylko dawka jaką bezpośrednio dodajesz do potraw. Sól jest ukryta w wielu różnych produktach spożywczych dostępnych na sklepowych półkach.

Unikaj spożywania produktów wysoce przetworzonych

Produkty spożywcze wysoko przetworzone zawierają w swym składzie duże ilości sodu. Jest ont bardzo szkodliwy dla osób borykających się z nadciśnieniem tętniczym krwi.

wysoce przetworzona żywność

Ogólnie rzecz biorąc, tego typu produkty wcale nie są zdrowe dla nikogo. Są bowiem nafaszerowane chemią, która na wiele różnych sposobów negatywnie odbija się na naszym zdrowiu.

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie nadciśnienie, unikaj spożywania konserw, wędlin, sosów i przypraw, pieczywa i wszelkiego rodzaju śmieciowego jedzenia.

Regularnie uprawiaj sport

Liczne badania potwierdzają, że regularna aktywność fizyczna – od 30 do 60 minut dziennie – może przyczynić się do obniżenia nadciśnienia tętniczego o 4-9 mm słupka rtęci (mm Hg). Warto również wspomnieć, że rezultaty regularnych treningów są praktycznie natychmiastowe.

Sport poprawia ogólny stan zdrowia, a także pozwala kontrolować ciśnienie tętnicze krwi.

Regularne ćwiczenia stanowią doskonałą metodę zapobiegania problemom układu sercowo-naczyniowego. W przypadku osób cierpiących na tego typu zaburzenia są one gorąco zalecane przez specjalistów.

Oczywiście zanim podejmiesz decyzję o treningach, warto skonsultować się z lekarzem lub ćwiczyć pod nadzorem wyspecjalizowanego w tej dziedzinie trenera. Jest to niezwykle ważne, ponieważ może się okazać, że w Twoim stanie niektóre ćwiczenia nie są dozwolone, a wręcz zabronione.

Wypróbuj kilka naturalnych leków na nadciśnienie tętnicze

Istnieje kilka naturalnych środków, które skutecznie przyczyniają się do obniżenia nadciśnienia tętniczego krwi. Zanim jednak po nie sięgniesz, zapytaj swojego lekarza o jego opinię. Szczególnie jeśli już stosujesz leczenie farmakologiczne.

Kilka ząbków czosnku

Kilka badań naukowych potwierdziło, że nadciśnienie można zwalczyć bez leków, stosując wyłącznie naturalne metody leczenia.

Wśród najlepszych naturalnych produktów na nadciśnienie znajdują się:

 • Koenzym Q10
 • Kwasy Omega-3
 • Olej z ryb
 • Czosnek
 • Kurkumina (z kurkumy)
 • Imbir
 • Pieprz cayenne
 • Oliwa z oliwek
 • Orzechy
 • Pluskwica groniasta
 • Głóg jednoszyjkowy
 • Magnez
 • Chrom

Rzuć palenie

Stymulujące składniki papierosów znacząco podwyższają ciśnienie tętnicze krwi i utrudniają jego ponowne ustabilizowanie.

Ten niezdrowy nawyk pogarsza stan zdrowia osób cierpiących na nadciśnienie i prowadzi do poważnych zaburzeń pracy układu sercowo-naczyniowego.

Wszyscy doskonale wiemy, że rzucenie palenia nie jest łatwe, ale przy odrobinie silnej woli i samozaparcia możesz raz na zawsze zerwać z tym zgubnym nałogiem.

Nadciśnienie tętnicze? Zrzuć zbędne kilogramy

Osoby z nadwaga lub otyłością nadmiernie obciążają serce, które nie jest w stanie prawidłowo spełniać swoich funkcji. W związku z tym pojawia się między innymi nadciśnienie tętnicze krwi.

Zbędne kilogramy

Koniecznie zadbaj więc o prawidłową wagę ciała. Oprócz tego, że zwiększysz swoją samoocenę, zapobiegniesz również wielu problemom zdrowotnym, w tym również nadciśnieniu.

Jeśli nagromadziłaś zbędne wałeczki tłuszczu, jak najszybciej zmień swoje codzienne nawyki. Stosuj zdrową dietę i regularnie uprawiaj sport.

Jeśli sama nie jesteś w stanie się uporać z problemem nadwagi lub otyłości, zalecamy wizytę u specjalisty, który pomoże Ci przygotować i zrealizować odpowiedni plan.

Naucz się walczyć ze stresem

Chociaż z pozoru wydaje się, że stres ma niewiele wspólnego z nadciśnieniem tętniczym krwi, w rzeczywistości zależność ta jest ogromna. Często pod natłokiem codziennych obowiązków i spadających na nas znienacka problemów nie jesteśmy w stanie zapanować nas naszymi emocjami.

Warto jednak nauczyć się je kontrolować, gdyż to właśnie stres jest obecnie jednym z najważniejszych czynników wywołujących wiele chorób i dolegliwości.

Naucz się żyć zdrowo. Odżywiaj się prawidłowo i każdego dnia znajdź czas dla siebie: odpoczywaj, medytuj, uprawiaj sport lub po prostu rób coś, co sprawia Ci frajdę.

Taka codzienna odskocznia od problemów pozwoli Ci zdystansować się do wielu spraw. Dzięki temu stres nie będzie panował nad Twoim życiem. Pamiętaj, że ludzie potrafiący radzić sobie ze złymi emocjami, są zdrowsi i szczęśliwsi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.