Sok z czosnku i jego lecznicze właściwości

Sok z czosnku ma silne właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, Zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi, chroniąc tym samym zdrowie układu sercowo-naczyniowego, może również działać profilaktycznie, zapobiegając wielu odmianom raka.
Sok z czosnku i jego lecznicze właściwości

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia, 2022

Lecznicze właściwości czosnku oraz jego korzystny wpływ na zdrowie znane są na całym świecie już od stuleci. Głównie dlatego, że sok z czosnku zawiera ogromną liczbę substancji dostarczających organizmowi narzędzi niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. A co więcej, jest to produkt w stu procentach naturalny!

Najlepszym sposobem na wykorzystanie zalet tego warzywa jest spożywanie go w postaci surowej. A to dlatego, że sok z czosnku po dodaniu do potraw w charakterze przyprawy i poddaniu obróbce termicznej traci większość swoich niezwykle korzystnych właściwości leczniczych.

Wśród wielu składników występujących w czosnku znaleźć możemy na przykład witaminy A, B6, C oraz E, jak również minerały takie, jak wapń, miedź, siarka, magnez, żelazo, potas, selen i fosfor.

Zastosowania lecznicze – czosnek oraz sok z czosnku

Jedne z najistotniejszych korzyści w zastosowaniach leczniczych jakie niesie za sobą sok z czosnku dotyczą wzmocnienia układu immunologicznego.

Przekłada się to na zauważalne zwiększenie naturalnej odporności na niekończącą się inwazję licznych wirusów oraz bakterii występujących w otaczającym nas środowisku.

Dla ludzi oznacza to po prostu ulgę w przypadku przeziębień, astmy i innych chorób układu oddechowego.

Regularnie spożywany sok z czosnku może okazać się pomocny w zapobieganiu zaburzeniom układu krążenia, co czyni go doskonałym sposobem na utrzymanie układu krążenia w dobrej kondycji, przywrócenia ciśnienia krwi do zalecanych wartości i zwiększenie poziomu „dobrego” cholesterolu we krwi, który z kolei zatrzymuje procesy miażdżycowe w tętnicach.

Świeży czosnek

Dodatkowo sok z czosnku wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia zakrzepów w tętnicach. A to jest jest ważnym aspektem związanym z zapobieganiem udarów mózgu powodujących zwykle nieodwracalne uszkodzenia tego kluczowego przecież organu.

Liczne badania wykazały, że ludzi spożywających codziennie sok z czosnku cechują zauważalnie mniejsze szanse wystąpienia różnych rodzajów nowotworów. Takich jak rak płuca, żołądka oraz rak jelita grubego.

Zostało również udowodnione naukowo, że, ze względu na niezwykle korzystny zestaw składników sok z czosnku jest doskonałym środkiem o działaniu antybakteryjnym. A także antywirusowym i przeciwgrzybicznym. To stawia go w roli jednego z najskuteczniejszych sposobów do zwalczania wszelkiego rodzaju infekcji.

Przeczytaj również: Jak wyhodować czosnek w domu?

Jak należy pić sok z czosnku?

Omawiany tutaj sok można zażywać w następujący sposób:

Jak zrobić sok z czosnku?
 • dwie lub trzy marchewki,
 • dwa ząbki czosnku,
 • jedno jabłko,
 • kilka listków pietruszki,
 • niewielki kawałek korzenia imbiru.

Umieść wszystkie wymienione powyżej składniki w blenderze i zalej dwoma szklankami wody. Zmiksuj je dokładnie, a następnie przelej tak uzyskaną mieszaninę do szklanek. Należy pić ją raz dziennie na pusty żołądek.

Inny koktajl zawierający sok z tego warzywa można przygotować następująco:

 • dwa jabłka,
 • szczypta pieprzu,
 • jeden ząbek czosnku

Zmiksuj powyższe składniki i wypij, podobnie jak w poprzednim punkcie, także na pusty żołądek.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Durak, I., Kavutcu, M., Aytaç, B., Avcı, A., Devrim, E., Özbek, H., & Öztürk, H. S. (2004). Effects of garlic extract consumption on blood lipid and oxidant/antioxidant parameters in humans with high blood cholesterol. The Journal of nutritional biochemistry15(6), 373-377. Available at: https://doi.org/10.1016/j.jnutbio.2004.01.005. Accessed 05/03/2020.
 • Federación Española de Nutrición (2013). Ajo. Available at: http://www.fen.org.es/mercadoFen/pdfs/ajo.pdf. Accessed 05/03/2020.
 • Harris, J. C., Cottrell, S., Plummer, S., & Lloyd, D. (2001). Antimicrobial properties of Allium sativum (garlic). Applied microbiology and biotechnology57(3), 282-286. Available at: https://link.springer.com/article/10.1007/s002530100722. Accessed 05/03/2020.
 • Nantz, M. P., Rowe, C. A., Muller, C. E., Creasy, R. A., Stanilka, J. M., & Percival, S. S. (2012). Supplementation with aged garlic extract improves both NK and γδ-T cell function and reduces the severity of cold and flu symptoms: a randomized, double-blind, placebo-controlled nutrition intervention. Clinical Nutrition31(3), 337-344. Available at: https://doi.org/10.1016/j.clnu.2011.11.019. Accessed 05/03/2020.
 • Nicastro, H. L., Ross, S. A., & Milner, J. A. (2015). Garlic and onions: their cancer prevention properties. Cancer prevention research8(3), 181-189. Available at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4366009/. Accessed 05/03/2020.
 • Ried, K., Frank, O. R., Stocks, N. P., Fakler, P., & Sullivan, T. (2008). Effect of garlic on blood pressure: a systematic review and meta-analysis. BMC cardiovascular disorders8(1), 13. Available at: https://link.springer.com/article/10.1186/1471-2261-8-13. Accessed 05/03/2020.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.