Płuca - w jaki sposób oczyścić je z wydzieliny?

Oprócz inhalacji z ziół leczniczych, aby oczyścić nasze płuca z wydzieliny, należy również unikać produktów zwiekszających produkcję wydzieliny, skupiając się na tych, które pomagąją w jego eliminacji.
Płuca - w jaki sposób oczyścić je z wydzieliny?

Ostatnia aktualizacja: 10 października, 2018

Gdy dopada nas choroba, a my nie do końca stosujemy się do zaleceń lekarza, często ma to swoje dalsze konsekwencje. W układzie oddechowym zaczyna odkładać się wydzielina, która oblepia płuca, blokuje drogi oddechowe, wywołuje kaszel, ból i problemy z oddychaniem.

Na szczęście po przeczytaniu tego artykułu będziesz już wiedzieć, jak zapobiec odkładaniu się śluzu i jak oczyścić płuca domowym sposobami.

Oczyść płuca z wydzieliny – rozrzedzając ją

Pierwszym krokiem, aby oczyścić płuca z zalegającej w nich wydzieliny jest jej rozrzedzenie, gdyż im jest ona gęstsza, tym trudniej będzie się jej pozbyć. Najlepszym sposobem na rozrzedzenie wydzieliny są inhalacje z pary z dodatkiem roślin leczniczych.

Jak przygotować inhalację?

Zagotuj w garnku 2 litry wody z dodatkiem roślin leczniczych. Zalecamy zwłaszcza wykorzystanie tymianku, rozmarynu, eukaliptusa, rumianku, sosny czy oregano. Niektóre sklepy zielarskie sprzedają gotowe zestawy ziół przeznaczonych do tego typu zabiegów.

Pozwól mieszance gotować się przez 5-10 minut, aż zobaczysz aromatyczną parę unoszącą się nad wodą. Zdejmij garnek z ognia i umieść go przed sobą. Nakryj głowę ręcznikiem i pochyl się nad wodą, oczywiście z zachowaniem należytej ostrożności, aby uniknąć poparzenia.

Oddychaj głęboko przez jedną dziurkę od nosa, zatykając drugą, a potem odwrotnie. Oddychaj także przez usta. Taką inhalację możesz stosować nawet kilka razy dziennie.

Skraplanie wydzieliny

Im rzadsza stała się wydzielina tym lepiej, gdyż dzięki temu łatwiej będzie oczyścić z niej Twoje  płuca .Aby wspomóc ten proces, wykorzystaj jeden z naturalnych sposobów:

  • Pij bulion warzywny, np. z cebulą, kapustą, czosnkiem, selerem, porem i rzepą.
  • Pij napar z tymianku i eukaliptusa pomiędzy posiłkami.
  • Unikaj produktów, które mogą zwiększać produkcję wydzieliny, takich jak mąka czy nabiał. O wiele bardziej zalecane są napary roślinne i chleb.
  • Pij co najmniej 2 litry wody dziennie.
Herbata

Odkrztuszanie

Gdy już rozrzedzisz i skroplisz wydzielinę, musisz pozbyć się jej z organizmu. Najłatwiej będzie Ci oczyścić płuca z flegmy z pomocą drugiej osoby, która będzie delikatnie uderzać Cię dłonią w górną część pleców. Dzięki temu flegma oderwie się łatwiej z płuc i oskrzeli.

Ten dość specyficzny masaż jest efektywny zwłaszcza w przypadku dzieci. U osób starszych, które z reguły mają słabsze kości, pamiętaj, aby zachować szczególną ostrożność i nie przesadzać z siłą uderzenia.

Zadbaj o swoje jelita

Być może zaskoczy Cię ta informacja, ale to co dzieje się w Twoich jelitach ma bardzo duży wpływ na to jak działają Twoje  płuca Miej to więc na uwadze, gdy chcesz pozbyć się zalegającej wydzieliny lub zapobiec nawrotom tej dolegliwości.

Śluz w płucach może być wywołany przez złe odżywianie i problemy z trawieniem niektórych produktów. Widać to szczególnie na przykładzie dzieci, które jedząc potrawy, których nie są jeszcze w stanie w pełni strawić, często cierpią z powodu infekcji dróg oddechowych.

Cebula tuż przy Twoim łóżku

Domowym sposobem, który możesz zastosować, gdy tylko poczujesz flegmę odkładającą się w Twoim układzie oddechowym, jest pozostawienie przekrojonej na pół cebuli w pobliżu łóżka. Śpiąc będziesz wdychać substancje zawarte w cebuli, a to pomoże Ci oczyścić Twoje płuca.

Cebula

Codziennie wymieniaj cebulę na świeżą i pamiętaj, że sposób ten może nie zadziałać jeśli wydzielina jest zbyt gęsta.

Stawianie baniek

Jeszcze jednym sposobem, który warto mieć na uwadze w przypadku tej dolegliwości są bańki, czyli starożytna metoda wywodząca się z tradycyjnej chińskiej medycyny. Wymaga to użycia specjalnych szklanych baniek, które zasysają ciało i mięśnie, otwierają pory i poprawiają krążenie w odpowiednich partiach ciała.

Dzięki tej metodzie w organizmie pacjentów wytwarza się “dobry” stan zapalny, który pozwala udrożnić płuca. Umieść bańkę na wysokości płuca, jedną pomiędzy łopatką, a kręgosłupem. Pozostaw bańki na plecach na około 10 minut.

Na skórze mogą pojawić się czerwone okrągłe ślady, ale nie martw się, stopniowo znikną. Kup bańki i wypróbuj tę metodę w domu lub udaj się do specjalisty.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.