Kawa – 6 sposobów, na które może zapobiec różnym chorobom

Czy wiedziałaś, że Twoja poranna filiżanka kawy może pomóc Twojemu organizmowi walczyć z rakiem i innymi groźnymi chorobami? Weź do ręki kubek z kawą i przeczytaj ten artykuł, żeby dowiedzieć się więcej na ten temat
Kawa – 6 sposobów, na które może zapobiec różnym chorobom

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Uważa się, że kawa jest jednym z najpyszniejszych napojów na świecie. Jest to także jeden z najbardziej popularnych napojów, co zawdzięcza swojemu bogatemu smakowi i zastrzykowi energii.

Generalnie większość ludzi próbowała jej chociaż raz w życiu. Chociaż niektórzy nie lubią smaku lub konsystencji kawy, wielu ją kocha tak bardzo, że stała się nieodłączną częścią ich dnia.

Miłośnicy kawy piją ją zazwyczaj co najmniej raz dziennie, szczególnie o poranku. Nie ma w tym nic dziwnego. Przecież kawa pomaga w nabraniu energii, ponieważ jest to jedna z głównych właściwości napojów zawierających kofeinę.

Kawa jest bardzo popularnym napojem, ale nagromadziło się wokół niego wiele mitów. Niektóre z nich są pozytywne, a inne nie, ale wszystkie wprowadzają wokół kawy niepotrzebne zamieszanie . Mity te spowodowały, że wielu zrezygnowało z kawy, podczas gdy inni zaczęli ją pić.  

Funkcjonowanie tych wszystkich mitów w zbiorowej świadomości zmotywowało naukowców do przeprowadzenia różnych badań, aby potwierdzić lub obalić te plotki. Na podstawie wyników tych badań naukowcy udowodnili, że kawa jest generalnie całkowicie zdrowym dla organizmu napojem.

Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z tych ustaleń.

Najnowsze badania

W oficjalnej gazecie Uniwersytetu Harvarda, The Harvard Gazette (Stany Zjednoczone), opublikowany został artykuł z  zestawieniem najnowszych badań nad tym wspaniałym napojem. Ogólnie rzecz ujmując skupiono się na jego zdolnościach leczniczych.

Na podstawie tych badań została stworzona lista z wieloma możliwymi korzyściami, jakie może przynieść picie kawy.

Bez zbędnych ceregieli, oto one:

1. Kawa pomaga zapobiegać chorobie Parkinsona

Starszy mężczyzna

Choroba Parkinsona jest chorobą przewlekłą i zwyrodnieniową, która występuje zarówno w obwodowym, jak i centralnym układzie nerwowym. Choć więcej przypadków tej choroby występuje w przypadku osób starszych, każdy może na nią zapaść.

Wierzcie lub nie, ale kawa może pomóc zapobiegać tej chorobie. Zależy to jednak również od predyspozycji genetycznych osoby pijącej kawę.

2. Pomaga zapobiegać chorobie Alzheimera

Jest to choroba podobna do choroby Parkinsona, ponieważ również ma charakter zwyrodnieniowy i wpływa na układ nerwowy. Różnica pomiędzy nimi jest taka, że choroba Alzheimera ma pochodzenie psychiczne i powoduje spadek masy mózgu.

Różne dowody przytaczane przez naukę wskazują na kawę jako na „magiczny” napój przeciwko tej chorobie. Regularne picie kawy pomaga organizmowi zapobiegać Alzheimerowi i może także pomóc w walce ze wczesnymi objawami demencji

3. Kawa pomaga zapobiegać rakowi

Ciało jest kopalnią dużej ilości potencjalnie rakowych komórek. Takie komórki mogą się u wielu ludzi aktywować i spowodować raka narządów lub obszarów ciała, które reagują na taki rodzaj komórek.

Obecna w kawie kofeina pomaga zapobiegać różnych rodzajom raka. Według środowiska medycznego wśród nich jest rak wątroby, rak skóry i niektóre najbardziej śmiertelne formy tej choroby, na przykład rak gruczołu krokowego.

4. Chroni wątrobę

doktor, serce

Wśród wielu korzyści z regularnego picia kawy można wyodrębnić zapobieganie rakowi wątroby. Oznacza to, że ten napój naprawdę pomaga jednemu z najważniejszych narządów w ciele człowieka.

Jednak ten magiczny napój nie tylko pomaga zapobiegać tej chorobie. Zapobiega również występowaniu marskości wątroby – jednej z najbardziej rozpowszechnionych chorób atakującej wątrobę.

Co więcej, kawa wzmacnia wątrobę i pomaga utrzymać ją w dobrym zdrowiu.

5. Czyści jamę ustną

Jama ustna odgrywa ważną rolę dla organizmu. Jest odpowiedzialna za przyjmowanie i rozdrabianie 99% pokarmu, który następnie podróżuje przez ciało zapewniając mu energię.

Zwykle znajduje się tam jednak duża ilość organizmów i bakterii, które powodują infekcje takie jak na przykład halitoza, czyli nieświeży oddech. Problem polega na tym, że te organizmy i bakterie nie są całkowicie eliminowane przez zwykłe szczotkowanie zębów.

Na szczęści jedna filiżanka kawy wspomaga odpowiednią higienę jamy ustnej, ponieważ eliminuje największy możliwy procent bakterii. Pomaga także zapobiegać chorobom dziąseł.

Pamiętaj jednak, że tylko dzięki całkiem czarnej kawie uda się osiągnąć te pozytywne skutki.

6. Łagodzi ból mięśni

Napięcie mięśni

Ten rodzaj bólu pojawia się na skutek kilku czynników. Jednym z nich są nadmierne ćwiczenia fizyczne, ponieważ wytwarza się wtedy zbyt dużo kwasu mlekowego.

Picie dwóch filiżanek kawy zmniejsza ten ból o około 40%, tak więc zaleca się codzienne spożywanie kawy.

Na co czekasz? Delektuj się w spokoju filiżanką kawy i ciesz się wiedzą, że pomaga Ci to pozostać zdrową!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Adamson, R. H. “Evaluation of coffee and caffeine for mutagenic carcinogenic, and anticarcinogenic activity..” CAFFEINATED beverages: health benefits, physiological effects, and chemistry..(2000).
  • Aguirre-González, Juan Antonio. “Culture, health, gender and coffee drinking: a Costa Rican perspective. La cultura, la salud, el género y el consumo de café: una visión costarricense.” British Food Journal. 118.1 (2016): 150-163.
  • Menchú, Juan Francisco. “Manual práctico de beneficios de café.” Boletín-Asociación Nacional del Café (Guatemala) (no. 13) p. 1-96 (1973).
  • Sivak, A. “Coffee consumption and cancer.” Caffeinated Beverages. Health Benefits, Physiological Effects, and Chemistry. Parliment TH, Ho CT, Schieberle P (eds.). Oxford University Press, New York (2000).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.