Wątroba – wzmocnij ją 12 produktami

11 maja, 2017
Twoja wątroba może dużo lepiej funkcjonować jeśli wprowadzisz do swojej diety kilka służących jej produktów i zmienisz niezdrowe nawyki, takie jak palenie tytoniu i spożywanie alkoholu. Sprawdź jak korzystnie wpływają na twoją wątrobę opisane produkty.

Wątroba to drugi co do wielkości narząd w ludzkim organizmie. Bez niej nie bylibyśmy w stanie przeżyć. Narząd ten eliminuje toksyny z naszego ciała oraz filtruje krew, dzięki czemu szkodliwe substancje nie są rozprowadzane po wszystkich tkankach.

Jeśli chcesz, żeby twoja wątroba funkcjonowała poprawnie, włącz do swojej diety produkty, które jej służą. W dzisiejszym artykule znajdziesz ich listę wraz z opisem ich właściwości zdrowotnych.

Wątroba – dlaczego jest tak ważna?

Wiele osób nie docenia roli jaką wątroba pełni w organizmie, nie zdając sobie sprawy, że bez niej nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Jest ona jednak tak samo ważna jak serce pompujące krew do żył.

Wątroba odpowiada za eliminację toksyn, które zbierają się w naszym ciele. Oznacza to, że organizm jest wolny od zanieczyszczeń właśnie dzięki prawidłowemu funkcjonowaniu wątroby. Czasem jednak jest ona przeciążona na skutek nadmiaru toksyn.

Stan taki może być przyczyną wielu chorób i problemów zdrowotnych.

wątroba lekarz

Jedną z funkcji wątroby jest również produkcja żółci, która jest niezbędna do detoksykacji organizmu i trawienia tłuszczy i białek z przyjmowanego pożywienia.

Jeśli twoja wątroba nie działa prawidłowo, twój organizm nie jest w stanie samodzielnie usunąć nagromadzonych toksyn.

Od prawidłowego funkcjonowania wątroby zależy między innymi zdrowie twoich oczu,  mózgu, serca i nerek. Bez pomocy wątroby, krew nie jest oczyszczana z alkoholu i środków farmakologicznych.

Co więcej, wątroba pełni kluczową rolę w niszczeniu chorych czerwonych krwinek, rozbijaniu hemoglobiny i insuliny oraz magazynowaniu witamin i minerałów.

Zdrowa dieta to zdrowa wątroba

Im zdrowsza jest twoja dieta, tym mniej obciążona jest twoja wątroba, dzięki czemu może ona poprawnie pełnić wszystkie swoje funkcje związane z detoksykacją organizmu i trawieniem.

Pierwsze objawy wskazujące na to, że nasza wątroba jest przeciążona to zazwyczaj:

  • Bóle głowy
  • Przybieranie na wadze
  • Nieświeży oddech
  • Zmęczenie
  • Uczulenie
  • Alergie pokarmowe

Oto pokarmy, które są zalecane w przypadku podejrzenia nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby:

Czosnek

czosnek

Czosnek ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie całego organizmu. Zawiera między innymi siarkę, która aktywuje enzymy wątrobowe i przyspiesza wydalanie zanieczyszczeń z organizmu.

Zawiera również allicynę i selen, które są składnikami odżywczymi chroniącymi wątrobę i wspomagającymi eliminację toksyn.

Grejpfrut

Grejpfrut jest bogatym źródłem witaminy C i przeciwutleniaczy koniecznych do oczyszczania wątroby.

Owoc ten stymuluje również produkcję enzymów i wspomaga funkcjonowanie wątroby, dzięki czemu nasz układ trawienny szybciej spala tłuszcze zamiast je magazynować.

Soczewica

Ze wszystkich roślin strączkowych, soczewica najskuteczniej wspomaga pracę wątroby dzięki wysokiej zawartości aminokwasu o nazwie arginina. Składnik ten pomaga organizmowi w usuwaniu amoniaku, który jest związkiem toksycznym prowadzącym do problemów układu nerwowego i uczucia zmęczenia.

Warzywa kapustne

Do rodziny warzyw kapustnych należą miedzy innymi brokuły, jarmuż, brukselka i czerwona kapusta.

Produkty te bardzo skutecznie pomagają oczyścić organizm z toksyn ponieważ zawierają substancje chemiczne, które neutralizują te szkodliwe związki. Jedzenie warzyw kapustnych zaleca się osobom palącym papierosy, aby usunąć z organizmu nitrozaminy zawarte w dymu tytoniowym.

Zielona herbata

zielona herbata

Zielona herbata zawiera bardzo dużą ilość przeciwutleniaczy. Pomaga ona zredukować ilość tłuszczu w wątrobie, dzięki czemu usprawnia pracę tego narządu. Warto pić zieloną herbatę nie tylko jeśli chcesz poprawić funkcjonowanie wątroby, ale również jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy.

Pomidory

Pomidory to nie tylko pyszne warzywa, ale również produkt, który zawiera glutation – składnik pomagający oczyścić wątrobę. W pomidorach znajduje się również likopen, który chroni przez nowotworami skóry, piersi, płuc i wątroby.

Zielone warzywa liściaste

Rukola, szpinak czy burak liściowy to produkty, które powinny być obecne w diecie każdej osoby. Warzywa te mają właściwości oczyszczające i neutralizują wpływ metali ciężkich, które są bardzo szkodliwe dla wątroby.

Zielone warzywa liściaste stymulują również produkcję żółci i eliminują pestycydy i herbicydy zawarte w produktach, które spożywamy.

Jeśli chcesz urozmaicić swoją dietę, możesz również sięgnąć po kapustę sitowatą, liście buraka ćwikłowego lub cykorię sałatkową.

Cytryny

Cytryna przynosi naszemu organizmowi tyle korzyści, że powinniśmy ją mieć zawsze w domu. Jedną z jej właściwości jest zdolność oczyszczania wątroby.

Wypijaj szklankę przegotowanej wody z sokiem z połowy cytryny na pusty żołądek. W ten sposób oczyścisz swój żołądek i jelita, a twoja wątroba będzie sprawniej produkować żółć.

Awokado

Ten pyszny owoc chroni wątrobę pomagając jej eliminować nadmiar toksyn pochodzących z pożywienia.

Aby poprawić pracę wątroby, wystarczy jeść jedno awokado tygodniowo. Możesz dodawać je do sałatek albo zastąpić nim majonez.

Kurkuma

kurkuma

Kurkuma ma wyjątkowy smak i zapach. Jest jednym z „ulubionych” produktów wątroby ponieważ pomaga jej w detoksykacji i neutralizacji komórek rakotwórczych. Możesz dodawać kurkumę do sałatek, makaronów lub zup.

Orzechy włoskie

Orzechy włoskie zawierają dużą ilość argininy, glutationu i kwasów tłuszczowych omega 3, czyli tak zwanych „dobrych” tłuszczy. Orzechy te pomagają odtruć wątrobę z amoniaku, podwyższyć ilość tlenu we krwi oraz poprawić ogólny dobry stan wątroby.

Buraki

Buraki doskonale oczyszczają krew i usuwają z organizmu metale ciężkie, które dostają się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem lub spożywanym jedzeniem.

Jednym z dań, które niezwykle skutecznie oczyszczają organizm jest sałatka z buraków i marchewki (najlepiej w surowej postaci). Obydwa te warzywa zawierają beta karoten i flawonoidy, które maja bardzo korzystny wpływ na wątrobę.

Nie czekaj zatem i zacznij  chronić swoja wątrobę spożywając opisane powyżej produkty.