Marchewka - 7 powodów, by ją pokochać

Czy wiesz, że marchewka to nie tylko sojusznik Twojej skóry, ale także wzroku i zdrowia Twoich oczu?
Marchewka - 7 powodów, by ją pokochać
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Marchewka to jeden z produktów najczęściej wykorzystywanych w kuchniach całego świata. Pierwotnie wywodzi się z Azji Środkowej, dziś jednak uprawiana jest w wielu różnych krajach. Wyjątkowy smak marchewki sprawia, że można wykorzystywać ją do przygotowywania wielu różnych potraw; od zup, przez purée, aż po desery.

Marchewka to jednak nie tylko smaczny składnik wielu dań, ale także naturalne lekarstwo, a nawet kosmetyk. Włączenie jej do swojego codziennego jadłospisu nie tylko wpłynie doskonale na kondycję Twojej skóry, ale także zadba o Twój wzrok. Czytaj dalej i poznaj 7 powodów, by pokochać marchewkę.

Marchewka bywa wykorzystywana jako składnik aktywny wielu produktów kosmetycznych, a jej wartość odżywcza sprawia, że można stosować ją także do celów leczniczych.

Jedną z głównych właściwości marchewki jest jej wysoka zawartość witaminy A, naturalnie obecnej w karotenach, która w organizmie staje się bardzo istotnym składnikiem odżywczym.

W marchewce znajdziemy całą gamę witamin i substancji odżywczych, z których możemy czerpać na wiele różnych sposobów. Właśnie dlatego poniżej zajmiemy się dokładniej właściwościami marchewki i jej wpływem na nasze zdrowie i urodę.

Wartość odżywcza marchewki

Wyjątkowy smak marchewki sprawia, że bardzo dobrze komponuje się ona z wieloma innymi produktami. Jeśli jednak nadal nie jesteś przekonana do tego, by włączyć marchew do swojego codziennego jadłospisu, koniecznie poznaj wszystkie jej zalety.

Jednym z głównych powodów, dzięki którym marchew jest idealnym składnikiem zbilansowanej diety, to fakt, że zawiera bardzo mało kalorii, sodu i węglowodanów. Średnia porcja marchewki to około 50 kalorii. Marchew nie zawiera cholesterolu, ani tłuszczów nasyconych.

Tarta marchewka

Dzięki temu jest idealnym rozwiązaniem dla osób zmagających się z chorobami układu krążenia.

Średniej wielkości surowa marchewka zapewnia Ci czterokrotną zalecaną dawkę witaminy A; dostarcza również do organizmu błonnik, witaminę C, witaminę K, witaminę B6, kwas foliowy, mangan, żelazo, potas i miedź. Czy naprawdę potrzebujesz więcej powodów, by zacząć regularnie jeść marchewkę?

7 powodów, by jeść marchew codziennie

Marchewka może mieć działanie antynowotworowe

Dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, marchewka może wpływać na ograniczenie wpływu wolnych rodników na komórki organizmu. Tym samym może pomagać w zahamowaniu rozwoju komórek nowotworowych, a więc pośrednio zapobiega wielu różnym schorzeniom tego rodzaju.

Hamuje procesy starzenia się

Wysoka zawartość beta-karotenów, substancji przekształcającej się w organizmie w witaminę A, przyczynia się do powstrzymania procesów starzenia się skóry.

Starzenie się skóry

W dodatku witamina ta hamuje przedwczesną degenerację innych komórek ciała, w tym w organach wewnętrznych.

Działa moczopędnie

Działanie moczopędne marchewki sprawia, że jest ona doskonałym sojusznikiem Twoich nerek. Zapobiega retencji płynów w organizmie, a także nie pozwala na formowanie się niebezpiecznych kamieni nerkowych.

Marchewka na lepszy wzrok

Powszechnie wiadomo, że aby zapewnić sobie dobry wzrok, należy regularnie dostarczać do organizmu znaczne ilości witaminy A.

Wzrok

Dzięki temu, że marchew jest bogata właśnie w ten składnik, możemy uznać ją za ogromną sojuszniczkę zdrowia Twoich oczu.

Zapobiega problemom układu krążenia

Marchew ma niską zawartość sodu, jest za to bogata w wodę, witaminy i minerały. W naturalny sposób przyczynia się do obniżenia poziomu złego cholesterolu we krwi i zapobiega wielu różnym schorzeniom, takim jak zawały serca czy udary mózgu.

Wsparcie w odchudzaniu

Przeciwutleniacze, witaminy, błonnik i minerały to te składniki obecne w marchewce, które najbardziej wspomagają nas w walce o wymarzoną sylwetkę. Jest to naturalne wsparcie, dzięki którym nie musimy skłaniać się ku restrykcyjnym dietom.

Oczywiście marchewka, tak jak i żaden inny produkt, nie jest magicznym sposobem na utratę zbędnych kilogramów bez żadnego wysiłku. Jej regularne spożycie musi być zawsze połączone z częstą aktywnością fizyczną i zrównoważoną dietą.

Piękna skóra dzięki marchewce

Złożone przeciwutleniacze i związki stymulujące regenerację komórek to powody, przez które marchew doskonale wpływa na kondycję skóry.

Marchewka na przekąskę

Warto korzystać z jej właściwości zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Jak skorzystać z właściwości marchewki?

Największą zaletą marchewki jest fakt, że można wykorzystywać ją na setki różnych sposobów; można podawać ją zarówno na ciepło, jak i na surowo. Ta druga opcja jest szczególnie zalecana, gdyż wtedy marchewka zachowuje najwięcej swoich właściwości odżywczych. Oto kilka pomysłów na wykorzystanie marchewki:

  • sałatka
  • sok marchewkowy
  • zupy i kremy
  • desery (np. ciasto marchewkowe)
  • potrawka duszona z marchewką
  • farsz marchewkowy
  • ryż z marchewką

Jeśli nie masz pomysłu, jakie danie z marchewki przygotować tym razem, poniżej znajdziesz aż dwa przykładowe przepisy.

Purée z marchewki

Obraną marchewkę można gotować aż do uzyskania gęstej papki, albo wymieszać ją z innymi składnikami, bądź zblendować. Puree z marchewki to doskonałe rozwiązanie na podwieczorek lub kolację, możesz ją także wykorzystać od przygotowania… maseczki regenerującej skórę!

Puree marchewkowe

W tym drugim przypadku należy najpierw dokładnie oczyścić skórę twarzy, wymieszać puree marchewkowe z odrobiną miodu i zaaplikować na skórę. Po 15 minutach należy zmyć maseczkę letnią wodą.

Sok marchewkowy

Jednym z najpopularniejszych sposobów na wykorzystanie marchewki jest przygotowanie soku. Możesz pić go codziennie i w ten prosty sposób regularnie korzystać z jej właściwości. Umieść kilka obranych marchewek w sokowirówce, a otrzymasz w stu procentach naturalny i smaczny sok.

Oczywiście możesz dodać wodę, aby sok nie był zbyt gęsty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.