Wartości odżywcze produktu na etykiecie – czym są?

Jeśli nauczysz się prawidłowo odczytywać i interpretować etykietę wartości odżywczych na produktach spożywczych, będziesz mógł wybierać zdrowszą żywność zawierającą składniki, których potrzebuje Twoje ciało.
Wartości odżywcze produktu na etykiecie – czym są?
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W ostatnich dekadach nasza dieta zmieniała się drastycznie i to nie zawsze na lepsze. Wynika to z faktu, że większość naszych codziennych produktów spożywczych jest wzbogacona w tłuszcze nasycone i cukry rafinowane, które powodują wiele problemów zdrowotnych. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, jak prawidłowo interpretować wartości odżywcze!

Znaczący i bardzo niepokojący wzrost zachorowalności na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, otyłość i hiperlipidemia (nadmiernie wysoki poziom cholesterolu i innych tłuszczów we krwi) w krajach rozwijających się spowodował podniesienie globalnego alarmu.

Spowodowało to, że wiele organizacji międzynarodowych, takich jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Żywienia i Rolnictwa (FAO), wzywa rządy różnych krajów do podjęcia konkretnych działań w celu promowania edukacji żywieniowej wśród ludności.

Wiedza na temat tego, jak w prawidłowy sposób odczytywać wartości odżywcze na etykiecie każdego produktu społecznego jest niezwykle istotna. Powód jest bardzo prosty: wiedza ta pozwala konsumentom wybrać najzdrowsze produkty spożywcze.

Wartości odżywcze na etykiecie – czym są i co nam mówią?

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) definiuje etykietę wartości odżywczej, jako czarno-białą tabelkę dołączoną do opakowań zawierających żywność i napoje. FDA zapewnia, że ​​ten instrument może być użyty, jako praktyczne narzędzie, a nawet przewodnik.

Celem tego jest, aby etykieta pomogła Ci podjąć decyzje, które mogą pozytywnie wpływać na twoje zdrowie i przynosić wiele innych korzyści.

Regularne prawidłowe odżywianie, dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb będzie bardzo korzystne dla naszego organizmu.

Pomoże ci to zapobiegać i kontrolować objawy niektórych chorób. Zminimalizujesz ryzyko nadciśnienia tętniczego, osteoporozy, problemów z sercem, niektórym nowotworom, cukrzycy typu 2 i otyłości.

świadome zakupy

Z tych powodów powinieneś zawsze poświęcać kilka sekund na przeczytanie informacji na etykietach zawierających wartości odżywcze na temat produktów, które zamierzasz włożyć do swojego koszyka w supermarkecie.

Dlaczego znajomość wartości odżywczych jest taka ważna?

Głównym celem etykiet zawartości odżywczej jest informowanie konsumenta o właściwościach i walorach odżywczych żywności, którą kupujesz w sklepie.

Uważne czytanie etykiet ma na wiele zalet. Oto najważniejsze z nich:

  • Informują konsumenta o wszystkich składnikach żywności i napojów w prosty i przejrzysty sposób. Umożliwia konsumentom podejmowanie dobrych, świadomych decyzji dotyczących ich diety zgodnie z ich potrzebami.
  • Dostarczają wszelkich, niezbędnych informacji o zawartości odżywczej żywności.
  • Etykiety wartości odżywczej podają nam niezbędne informacje, jeśli cierpimy na jakąś alergię pokarmową lub nietolerancję na dany składnik. W ten sposób można łatwo unikać przyszłych komplikacji lub niebezpiecznych konsekwencji reakcji alergicznych organizmu.
  • Edukacja ogólna zasad żywieniowych dla ogółu społeczeństwa.
  • Tabele wartości odżywczych wymuszają lepsze praktyki w produkcji żywności. Jest to spowodowane tym, że producenci muszą dokładnie określać, co znajduje się w ich produktach, a konsument może zobaczyć pełną listę składników. Z tego powodu przeciętny człowiek będzie częściej wybierać produkty lepszej jakości.

Wartości odżywcze na etykiecie – jak je prawidłowo czytać i interpretować?

Ważne jest, aby nauczyć się poprawnie odczytywać etykiety składników odżywczych produktów. Te informacje pomogą ci podejmować prawidłowe decyzje żywieniowe, które będą korzystne dla twojego zdrowia i kondycji.

1. Objętość jednej porcji produktu

FDA wyjaśnia, że ​​wielkość porcji i liczba porcji na opakowanie znajduje się zawsze na samej górze etykiety żywieniowej. Jest to klucz do zrozumienia pozostałych informacji znajdujących się na etykiecie.

zdrowa dieta
  • Ta liczba pokazuje nam jaki udział procentowy w jednej porcji mają składniki, takie jak kalorie, błonnik, sód i inne.
  • Dlatego, jeśli jesz dwie porcje danego produktu, dostarczasz dwa razy więcej kalorii i podwoisz liczbę składników odżywczych. Może to być zarówno korzystne, jak i szkodliwe, w zależności od żywności i zawartości danego składnika pokarmowego.

Z tego względu ważne jest to, aby znać rozmiar/wagę jednej porcji. Tylko w ten sposób poznasz dokładną liczbę kalorii i składników odżywczych, które spożywasz, jedząc dany produkt.

2. Zawsze sprawdzaj zawartość energetyczną produktu (kalorie).

Kalorie mogą być oznaczone, jako „wartość energetyczna”, „zawartość energetyczna” lub „energia całkowita” na etykiecie żywieniowej. Niezależnie od tego, jak jest to sformułowane, kalorie to ilość energii, jaką dostarczy nam dane jedzenie lub napój w jednej porcji.

  • Informacje mogą być przedstawione, jako Kilokalorie (kcal) lub Kilodżule (kJ), które zwykle nazywamy po prostu kaloriami.

Ponadto FDA mówi nam, że ​​dzienne wartości odżywcze oparte jest dla średniego zapotrzebowania energetycznego człowieka i ma wysokość 2000 kalorii. Należy podkreślić, że twoje potrzeby energetyczne będą zależeć od wielu czynników, takich jak płeć, wiek i intensywność aktywności fizycznej.

Polecamy wizytę u dietetyka i ustalenie Twojego dziennego zapotrzebowania na wszystkie składniki ożywcze. W ten sposób dokładnie określisz dzienną ilość kalorii, która będzie najlepsza dla Twojego organizmu.

3. Naucz się jak prawidłowo odczytywać rekomendowaną dzienną zawartość procentową

FDA podkreśla wyraźnie, że ​​dane te opierają się na ilości danego składnika odżywczego, którego potrzebujemy codziennie. Wartość procentowa informuje nas, ile go otrzymamy z jednej porcji danego produktu spożywczego. W ten sposób będziesz w stanie utrzymać zdrową i zbilansowaną dietę.

Organizacja zaleca, abyś używał tej części etykiety wartości odżywczych, aby pomogła Ci wybierać pokarmy bogate w składniki odżywcze, które powinieneś spożywać częściej. Pomogą Ci również rozpoznać żywność, z której powinieneś zrezygnować lub przynajmniej unikać.

wartości odżywcze

Niektóre ze składników odżywczych, które należy spożywać codziennie, w odpowiednich ilościach, to między innymi: wapń, błonnik, witamina A i C, a także potas.

Z drugiej strony powinniśmy zdecydować się na zmniejszenie spożycia tłuszczów nasyconych, cholesterolu i sodu. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm ma inne, indywidualne potrzeby.

Specjalista do spraw żywienia może nam pomóc w określeniu dokładnych potrzeb żywieniowych, zarówno w odniesieniu do rodzajów żywności, które powinieneś jeść, jak i ich ilości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Crowe W, Elliott CT, Green BD. A Review of the In Vivo Evidence Investigating the Role of Nitrite Exposure from Processed Meat Consumption in the Development of Colorectal Cancer. Nutrients. 2019 Nov 5;11(11):2673. doi: 10.3390/nu11112673. PMID: 31694233; PMCID: PMC6893523.
  • Ortega FB, Lavie CJ, Blair SN. Obesity and Cardiovascular Disease. Circ Res. 2016 May 27;118(11):1752-70. doi: 10.1161/CIRCRESAHA.115.306883. PMID: 27230640.
  • Filippini T, Violi F, D’Amico R, Vinceti M. The effect of potassium supplementation on blood pressure in hypertensive subjects: A systematic review and meta-analysis. Int J Cardiol. 2017 Mar 1;230:127-135. doi: 10.1016/j.ijcard.2016.12.048. Epub 2016 Dec 21. PMID: 28024910.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.