Otyłość: Jej 6 typów i możliwe przyczyny

Problem otyłości jest znacznie poważniejszy niż nam się wydaje i nie należy go ignorować. Jeśli zauważasz, że przybierasz na wadze w niepokojącym tempie porozmawiaj ze swoim lekarzem. On pomoże znaleźć odpowiednie rozwiązanie.
Otyłość: Jej 6 typów i możliwe przyczyny
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Ángela Aragón

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Otyłość ma wiele odmian i może być spowodowana różnymi czynnikami, ale wszystkie mogą być kontrolowane, jeśli skonsultujesz się ze specjalistą, który może spersonalizować Twój schemat leczenia.

“Nie wiem co zrobić, aby stracić na wadze”, “Moja siostra je dwa razy więcej niż ode mnie, a jest szczuplejsza” czy “Nie mogę przestać jeść …” Czy zdarza Ci się czasem tak pomyśleć? Możliwe, że nawet wypowiedziałaś podobne zdania na głos? . Czy którekolwiek z nich może być prawdą?

Odpowiedź brzmi tak.

Istnieje wiele rodzajów otyłości i każdy ma inną przyczynę. Dlatego czasami dieta i plan ćwiczeń mogą nie dawać wystarczających rezultatów.

Aby uniknąć frustracji, wyjaśnimy jakie istnieją typy otyłości i czym się od siebie różnią. Jeśli jednak decydujesz się na odchudzanie, najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który może zdiagnozować konkretny problem i spersonalizować schemat leczenia, dostosowany do Twojego przypadku.

Otyłość: 6 typów i ich przyczyny

1. Genetyczna otyłość

Czy kiedykolwiek zauważyłaś, że istnieją pewne rodziny, w których wszyscy członkowie cierpią na otyłość? Może to wynikać z dwóch problemów. Mogą mieć ogólne złe nawyki żywieniowe w domu, lub wszyscy mogą mieć genetyczną predyspozycję do tego problemu.

Nie oznacza to, że pacjenci z genetyczną otyłością powinni się poddać. Chociaż prawdą jest, że ci ludzie będą mieli trudniejsze czasy w osiąganiu swoich celów, są pewne kroki, które mogą podjąć, aby schudnąć.

otyłość otyła rodzina na kanapie ogląda telewizję

Przede wszystkim jednak potrzebny będzie test genetyczny, aby pomóc lekarzowi wprowadzić odpowiednie leczenie.

2. Otyłość żywieniowa

Otyłość żywieniowa to najczęściej występujący typ otyłości. Związany jest z prowadzeniem siedzącego trybu życia i spożywania większej ilości kalorii niż jesteś w stanie spalić. Ten typ ma proste rozwiązanie. Należy zmienić nawyki żywieniowe i codzienną rutynę.

Ci, którzy cierpią na ten rodzaj otyłości, wiedzą że nie jest łatwa do pokonania. Oznacza to bowiem wprowadzanie trwałych zmian w stylu życia. Nie wystarczy tylko chodzić na siłownię i dobrze się odżywiać przez rok – to dyscyplina na całe życie.

Z biegiem czasu będziesz w stanie trochę się zrelaksować, ponieważ Twój metabolizm przyspieszy. Jeśli jednak chcesz utrzymać wyniki swojej diety, należy być bardzo sumiennym i wytrwałym w swoich postanowieniach.

3. Otyłość z powodu złej regulacji

Jest to jeden z najbardziej skomplikowanych rodzajów otyłości. Oznacza to, że Twoje ciało nie reguluje prawidłowo poczucia głodu, więc nigdy nie czujesz sytości. Pacjenci zmagający się z tym problemem przez cały czas mają ochotę na jedzenie, nawet jeśli spożyli już znaczną ilość.
Kiedy siadają przy stole, nie mogą się powstrzymać. Rezultatem jest ciągły brak satysfakcji po każdym posiłku, który komplikuje się poprzez pojawienie się kolejnych dań.

otyłość otyły mężczyzna na kanapie

4. Otyłość o podłożu nerwowym

Jedzenie daje przyjemność. Dlatego ludzie, którzy cierpią na stany lękowe lub inne problemy psychiczne, mogą zrekompensować sobie odczuwany dyskomfort sięgając po jedzenie. Ogólnie rzecz biorąc, mają tendencję do wybierania produktów o wyższej zawartości cukru i tłuszczu.

W takich przypadkach najlepiej poinformować lekarza o stosowanej diecie. Psycholog lub psychiatra pomoże opanować skoki stresu i ukierunkować energię w inny sposób. Dla tych pacjentów proces ten może być bardzo skomplikowany, ponieważ rezygnują z jednego z niewielu źródeł dobrego samopoczucia.

5. Otyłość endokrynologiczna

Najczęstsze problemy to niedoczynność tarczycy i niedoczynność kory nadnerczy. W tym przypadku narządy nie działają prawidłowo, co prowadzi do zaburzenia równowagi hormonalnej.

W pierwszym przypadku tarczyca wytwarza mniej hormonów niż potrzeba do metabolizowania substancji, które wprowadzasz do organizmu. W drugim, wydziela ich zbyt wiele.

otyłość

6. Otyłość termogenna

Wcześniej powiedzieliśmy, że otyłość i nadwaga pojawiają się, gdy przyjmujemy więcej kalorii niż jesteśmy w stanie spalić. W tym przypadku jednak, organizm nie osiąga temperatury wymaganej do tego spalania. Dlatego prawie wszystko, co jesz, przekłada się na przyrost masy ciała.

Wizyta u lekarza może okazać się pomocna, a czasem nawet niezbędna. Stosowanie pewnych diet bez konsultacji, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Może to doprowadzić do deficytów żywieniowych i niebezpiecznej utraty wagi.

Problem otyłości jest znacznie poważniejszy niż nam się wydaje i nie należy go ignorować. Jeśli zauważasz, że przybierasz na wadze w niepokojącym tempie porozmawiaj ze swoim lekarzem. On pomoże znaleźć odpowiednie rozwiązanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.