Głód - naucz się go kontrolować!

Zaleca się nie pomijać żadnego z trzech głównych posiłków, jak również dodać 2 lub 3 dodatkowe porcje w ciągu dnia, które będzie stanowić zdrowa żywność, taka jak np. owoce i zboża.
Głód - naucz się go kontrolować!

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Wszystkie problemy związane z odżywianiem i tym, że głód doskwiera lub odczuwamy jego brak, swoje podłoże niemalże zawsze mają problemach emocjonalnych.

Dziś skoncentrujemy się na lęku i niepokoju, który bardzo często jest przyczyną niekontrolowanego podjadania. Taki nawyk z czasem może stać się naprawdę poważnym kłopotem, a nawet zamienić się w uzależnienie.

Najprawdopodobniej każdy z nas chociaż raz w życiu doświadczył nadmiernego objadania się spowodowanego wewnętrznym niepokojem. W poważniejszych przypadkach zjawisko to nie ma skutecznego leczenia, jednak można nauczyć się kontrolować głód i samemu dyktować warunki, a nie być jego niewolnikiem.

Nauczenie się kontrolowania głodu nie jest skomplikowane, jednak wymaga dużego samozaparcia i motywacji do działania. Konieczne będzie wprowadzenie pewnych zmian w życiu, które będą wymagać dużo silnej woli. A tutaj kilka naszych porad!

Nie pozwól by głód przejął nad Tobą kontrolę:

Ogranicz jedzenie cukru

Musisz zrobić wszystko co możliwe, aby zmniejszyć, a najlepiej całkowicie wyeliminować cukier z codziennej diety. W momencie spożywania słodkich produktów, cały czas odczuwana jest potrzeba jedzenia czegoś  słodkiego, dlatego najlepiej całkowicie z nich zrezygnować.

Przeczytaj również: Ograniczenie cukru w diecie – 4 korzyści

Pij więcej wody, by oszukać głód!

Eksperci powtarzają, że zalecana dzienna dawka wody to około sześć szklanek.

Kobieta pije wodę, by oszukać głód

Bardzo ważne jest, aby nauczyć się przestrzegać tej wskazówki. Dodatkowo powinno się wypijać szklankę wody przed posiłkiem. W ten sposób głód będzie łatwiejszy do zaspokojenia.

Jedz kilka posiłków dziennie

Bardzo ważne jest, aby przestrzegać harmonogramu trzech posiłków dziennie. W momencie kiedy któryś z nich zostaje opuszczony spotęgowany głód spowoduje, że na następne danie będziemy chcieli zjeść dwa razy więcej, co często jest przyczyną przybierania na wadze.

Oprócz tego, między tymi trzema posiłkami zaleca się spożywanie trzech mniejszych posiłków. Przekąski w postaci owoców czy produktów pełnoziarnistych pomogą przejąć kontrolę nad nadmiernym apetytem.

Ćwicz codziennie!

To bardzo skuteczny sposób na nieposkromiony głód. Ćwiczenia powinny być częścią życia wszystkich osób, a nie tylko tych, które mają problemy z wagą czy odżywianiem.

Jest to najlepszy sposób na utrzymanie ciała i ducha w zdrowiu. Zwłaszcza, gdy mamy skłonności do poddawania się emocjom na przykład lękowi czy niepokojowi. Włóż więc dres i wyjdź na świeże powietrze!

Znajdź zajęcie swojej głowie, by oszukać głód!

W chwili, gdy czujesz ochotę na słodką lub niezdrową żywność, najlepiej jest spróbować odciągnąć umysł od myśli o jedzeniu i postarać zająć czymś wciągającym.

Starsza kobieta czyta książkę

Najważniejsze jest, aby odwrócić uwagę od jedzenia i zająć głowę czymś innym. Może być to czytanie, telefon do znajomego, czy coś, co spowoduje, że przestaniemy myśleć o kolejnej przekąsce.

Nigdy nie rezygnuj ze śniadania!

Śniadanie powinno być głównym posiłkiem każdego z nas, dlatego też powinno zawierać wszystkie niezbędne składniki. Od tego później zależy, czy metabolizm będzie przeprowadzany prawidłowo.

Jeżeli pominiemy i zlekceważymy śniadanie, na kolację będziemy potrzebować podwójnej porcji jedzenia. Musimy pamiętać, że przez czas kiedy śpimy nasz organizm nie otrzymuje żadnego pożywienia, rano trzeba to uzupełnić, jeżeli chcemy energicznie i z radością zacząć dzień!

Zrelaksuj się!

Istnieje kilka ziół, które pomogą rozładować napięcie i zapobiec stresowi. Do roślin tych należy rumianek, zielona herbata i waleriana.

Można z nich przygotować napary ziołowe. Powinny one być spożywane przed snem lub rankiem, co zmniejszy uczucie niepokoju i dodatkowo pomoże kontrolować głód.

Głód a zaburzenia snu

Gdy sen jest dobrej jakości, do mózgu, za pośrednictwem hormonu leptyna wysyłana jest informacja, że organizm jest w pełni zadowolony i nie potrzebuje zewnętrznych środków spożywczych, aby czuć się dobrze.

Budzik i zdowy sen, który pomaga oszukać głód

Zadbaj więc o prawidłową higienę snu. Śpij od 6 do 8 godzin na dobę, przygotuj odpowiednio sypialnię i dobrze ją wywietrz każdego wieczoru.

Jedz więcej białek, a zmniejszysz głód

Jeżeli na śniadanie dostarczysz odpowiedniej ilości białek, organizm nie będzie domagał się jedzenia. A Ty uchronisz się w ten sposób od podjadania między posiłkami.

Co jest przyczyną Twojego lęku?

Pomocne będzie odkrycie, która z wykonywanych czynności lub wydarzeń w ciągu dnia powoduje, że głód i lęk nie dają Ci spokoju. Jeżeli zidentyfikujesz przyczynę, dużo łatwiej będzie rozwiązać problem.

Unikaj pokus

Aby niezdrowe i zakazane produkty nie kusiły Cię prosto z kuchennych półek, najlepiej zrobisz jeśli nie będziesz ich kupował. Planuj dokładnie zakupy i nabywaj tylko niezbędne, zdrowe produkty. A przekąską zabijającą głód od tej pory niech będą owoce.

Bądź szczęśliwy

Na pewno każdy słyszał, że serotonina jest hormonem szczęścia. Jest ona również związana z odczuwaniem apetytu, a jej syntezę pobudza jedzenie czekolady.

Dzięki powyższym wskazówkom, głód spowodowany problemami emocjonalnymi, nie przejmie nad Tobą kontroli. Odnajdź w sobie dostatecznie dużo silnej woli i samozaparcia, a na pewno przezwyciężysz problem i uchronisz się przed uzależnieniem od jedzenia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.