Ograniczenie cukru w diecie – 4 korzyści

Dziś podpowiemy Ci jak jeść mniej cukru i odpowiednio dbać o organizm. Przygotuj się na pozytywne zmiany!
Ograniczenie cukru w diecie – 4 korzyści

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ograniczenie cukru w diecie to często pierwszy krok w stronę zdrowszej diety i stylu życia. Bardzo dużo rozmawia się na ten temat w przestrzeni publicznej… ale dyskusje te wciąż nie wystarczają, by przekonać wiele osób do zmniejszenia ilości spożywanego codziennie cukru.

Słodycze, napoje gazowane i produkty w których ukryty jest cukier dodany to niestety nadal podstawa jadłospisu wielu osób. Prawie każdy rodzaj śmieciowego jedzenia zawiera duże ilości rafinowanego cukru, który ma poważne, negatywne konsekwencje dla Twojego organizmu.

Nadmiar cukru w diecie i jego podwyższony poziom we krwi może prowadzić do pojawienia się problemów zdrowotnych i różnorodnych komplikacji.

Oto najprostszy i najważniejszy punkt wielu dyskusji o cukrze: im więcej cukru jemy, tym większe jest ryzyko zachorowania na cukrzycę. A więc zdecydowanie warto rozważyć ograniczenie cukru w diecie.

Ograniczenie cukru w diecie pozwoli Ci korzystać z życia!

Ograniczenie cukru w diecie wiąże się z szeregiem korzyści dla Twojego zdrowia i samopoczucia. Oto najważniejsze z nich:

1. Utrata nadmiarowych kilogramów

Samo jedzenie mniej nie wystarczy. Trzeba także zmienić jakość posiłków. Sięgaj po najbardziej odżywcze produkty jakie znajdziesz. Dzięki nim będziesz dostarczała organizmowi odpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych w stosunku do potrzeb.

Ograniczenie cukru w diecie pozwoli Ci wreszcie schudnąć.

2. Obniżony poziom cholesterolu i trójglicerydów

Cholesterol i trójglicerydy to słowa wywołujące strach, ale w rzeczywistości wcale nie trzeba się ich obawiać. Ograniczenie cukru w diecie pozwoli Ci na obniżenie ilości tłuszczu we krwi. W organizmie będziesz miała wyłącznie zdrowe tłuszcze, a dzięki temu zyskasz spokój.

Dowiedz się więcej: Jak cukier wpływa na organizm?

3. Więcej witamin dla Twojego organizmu!

Cukier jest tak szkodliwy kiedy jemy go w dużych ilościach, że sprawia wręcz, że nasz organizm nie jest w stanie przyswajać w pełni witamin, minerałów oraz mikroelementówTo właśnie dlatego im więcej zdrowych produktów jemy, tym więcej – i łatwiej – nasze ciała przyswajają składników odżywczych.

Twój organizm będzie mógł przyswoić wszystkie dobroczynne składniki z pożywienia.

4. Poprawa stanu skóry

Osoby u których często pojawiają się wypryski na pewno skorzystają jeżeli zdecydują się na ograniczenie cukru w diecie. Wystarczy zrezygnować z picia słodzonych napojów i słodkich przekąsek aby zauważyć stopniowe ograniczenie trądziku. Wypryski mogą nadal się pojawiać, ale będą mniej częste i dokuczliwe.

Jak ograniczyć cukier w diecie?

Ograniczenie cukru w diecie może wydawać się trudne – ale wiedz, że nie jest niemożliwe. Przypomnij sobie o korzyściach dla zdrowia, niech to będzie Twój punkt wyjścia i motywacja. Kieruj się tymi wskazówkami aby zmienić swoją dietę na lepsze:

  • Wprowadź mądre zmiany. Wyeliminuj z diety cukier, jedz owoce i nieprzetworzone produkty, jednocześnie zwiększ też koniecznie spożycie warzyw.
  • Znajdź inspirujące i motywujące historie innych osób. Tu praktycznie nie ma ograniczeń! Wystarczy poszukać tylko dobrych alternatyw a przekonasz się, jak bardzo duże zmiany są możliwe!
  • Zapomnij o słodkich napojach i przetworzonym jedzeniu. Zalewają one cały świat, to prawda, ale zawsze możesz przecież dokonać innego wyboru, kierując się swoim dobrem.
  • Zamawiaj grillowane lub pieczone potrawy. Sosy i dressingi w restauracjach często zawierają dużo cukru.
  • Znajdź współtowarzysza. Koniecznie opowiedz o swoich planach, celach i postanowieniach rodzinie i przyjaciołom i opisz szczegółowo to, że chcesz jeść mniej cukru. Zobaczysz, że otoczenie Cię wesprze – bliscy również chcą, żebyś była zdrowa. Może nawet do Ciebie dołączą!

Wyznacz sobie konkretny cel. Podejmij dwutygodniowe wyzwanie. Jeżeli myślisz o cukrze, jak o stałym towarzyszu życia, faktycznie może być Ci ciężko się z nim rozstać. Dlatego proponujemy cele krótkoterminowe i podzielenie tej drogi na etapy.

Rozwiązaniem są naturalne produkty

Rozejrzyj się tylko. Wokół Ciebie jest mnóstwo opcji, które pozwolą Ci na łatwe i znaczące ograniczenie cukru w diecie. Pamiętaj o tym, że w tej zmianie chodzi głównie o to, byś nauczyła się jeść lepiej, zdrowiej – a nie o zastępowanie cukru sztucznymi słodzikami czy sięganie po magiczne tabletki.

Miód jest wspaniałą alternatywą dla cukru, pod warunkiem, że spożywamy go w rozsądnych ilościach. Nie ma nic bardziej naturalnego – miód jest produktem pszczelim. I choć ma on sporo kalorii, jest też przy tym bardzo bogaty w składniki odżywcze i ma niewiele węglowodanów. Wykorzystaj miód do słodzenia napojów i deserów – na pewno nie zauważysz pogorszenia ich smaku!

Koniecznie znajdź naturalną alternatywę dla cukru – na przykład miód.

Możesz także śmiało zastąpić gazowane napoje i śmieciowe jedzenie świeżymi sokami i owocami. Owocowo-warzywne koktajle są bogate w błonnik i pełne minerałów i witamin. Zapewnią Ci też antyoksydanty, których Twoje ciało tak bardzo potrzebuje.

Ograniczenie cukru w diecie to nie koniec świata. Nie ma powodu, by ta decyzja Cię przytłaczała. Pamiętaj, że chcesz zmiany ponieważ zdałaś sobie sprawę z tego, jak bardzo szkodzi Ci cukier. A więc znajdź odpowiednią motywację i dbaj o swoje ciało!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.