Cukier w dużych ilościach - sprawdź te 9 produktów

Wiele produktów, które z pozoru wydają się zdrowe i niskokaloryczne, w rzeczywistości zawiera ogromne ilości cukru, które szkodzą sylwetce i zdrowiu.
Cukier w dużych ilościach - sprawdź te 9 produktów
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Cukier w rozsądnych ilościach nie ma negatywnego wpływu na organizm, jednakże jego nadmiar może być niezwykle szkodliwy. Czasami pozory mylą i produkty, które z pozoru wydają się być niskokaloryczne i zdrowe, w rzeczywistości zawierają ogromne ilości cukru.

Według Światowej Organizacji Zdrowia cukier nie powinien stanowić więcej niż 5% spożywanych dziennie substancji odżywczych. Optymalna dawka to 6 do 9 łyżeczek. Całkiem prawdopodobne – i jednocześnie niepokojące – jest jednak, że dziennie każdy z nas spożywa nawet kilkakrotnie więcej cukru.

Nadmierne spożycie cukru pociąga za sobą liczne konsekwencje. Zwiększa przede wszystkim zapotrzebowanie na mikroelementy, przez co bardzo łatwo o niedobór takich substancji jak złożone witaminy z grupy B – B1, B2 czy B5.

Co więcej, cukier to wróg zdrowia zębów – zwiększa ryzyko występowania ubytków i próchnicy, nawet jeśli codziennie dba się o higienę jamy ustnej.

Zwróć uwagę na to, ile cukru i w jakiej postaci spożywasz każdego dnia. Poznaj także listę 9 produktów, na które szczególnie musisz uważać.

1. Placki, naleśniki i tortille

naleśniki i cukier w nich zawarty

Kupujesz gotowe tortille lub naleśniki, ponieważ świetnie sprawdzają się nie tylko jako dodatek do obiadu, lecz także drobna przekąska, gdy w ciągu dnia dopadnie Cię głód? Musisz jednak uważać, ponieważ kupne placki to potężna dawka cukru.

Dwa placki (tortille) i dwie łyżki jogurtu to podwójna dawka ponad 10 gramów cukru – odpowiada to ponad dwóm kostkom. Czytaj zawsze etykiety i wybieraj tortille i placki, które nie są dosładzane białym cukrem rafinowanym.

Przeczytaj także artykuł: Jak cukier wpływa na organizm?

2. Brązowy cukier

Uwaga, czas rozprawić się z mitem brązowego cukru! Wiele osób uważa, że jest zdrowszy od białego, więc można dodawać go do posiłków niemal bez ograniczeń. Niestety – nie jest to prawda.

Zarówno biały, jak i brązowy cukier spożywany w nadmiarze jest szkodliwy dla zdrowia.

Cztery kostki brązowego cukru są nieco słodsze niż białe i składają się w 98% z cukru – w rzeczywistości nie ma więc między nimi różnicy. Jeśli szukasz naprawdę zdrowego substytutu – sięgnij po stewię lub miód.

3. Napój migdałowy

mleko migdałowe

Mleko migdałowe traktuje się często jako mniej kaloryczny substytut mleka krowiego. W rzeczywistości jednak nie zawiera wcale mniej kalorii i dostarcza dużą dawkę cukru. Jedna szklanka takiego napoju to aż 10 gramów tej substancji.

Jeśli zmagasz się z nietolerancją laktozy, wybieraj inne produkty niż napoje roślinne, które wyjątkowo zawierają dużo cukru.

4. Sosy pomidorowe

Choć przygotowany samodzielnie sos pomidorowy jest o wiele zdrowszy niż gotowe sosy, które można kupić w każdym supermarkecie, wciąż należy uważać, ponieważ jednym z jego głównych składników jest cukier.

Niewielki słoiczek takiego koncentratu to aż 16 gramów cukru. Odpowiada to czterem kostkom.

5. Pełne ziarna zbóż

pełne ziarna zbóż

Płatki śniadaniowe lub jakiekolwiek inne produkty z pełnego ziarna są zdrowe, nie można jednak dać zwieść się pozorom. Wszelkie produkty z pełnego ziarna zbóż to potężna dawka cukru. Upewnij się, że zawierają odpowiedniej jakości cukier w odpowiedniej ilości, zanim zdecydujesz się je kupić.

6. Batoniki ,,dietetyczne”

Nie wszystkie batoniki ,,dietetyczne” lub ,,energetyczne” są źródłem substancji odżywczych, a przede wszystkim białka odpowiedniej jakości. Większość z nich to czysty cukier – nawet 48 gramów na porcję!

Jeśli więc chcesz zadbać o swoją sylwetkę i zdrowie, unikaj tego rodzaju produktów i sięgaj po zdrowe przekąski.

7. Ciastka i krakersy

cukier w ciasteczkach

Co do ciastek z pewnością nie można mieć wątpliwości, ale krakersy? Pewnie zastanawiasz się, jakim cudem coś słonego w smaku miałoby zawierać ogromne dawki cukru.

W rzeczywistości jednak musisz wiedzieć, że 16 krakersów to ponad 4 gramy cukru. Może nie jest to porażająca dawka, jednak wciąż warto mieć to na uwadze, sięgając po przekąski.

Polecamy przeczytać również: Apetyt na słodycze – 5 zdrowych zamienników

8. Orzeszki

Orzechy są zdrowe – nie ulega to wątpliwości. Tak jak w przypadku innych produktów, musisz jednak stosować się do zasady – co za dużo to niezdrowo. Nie chodzi o to, że są wysokokaloryczne, jednak wbrew pozorom cukier jest jednym z dominujących składników w orzeszkach.

Dotyczy to przede wszystkim migdałów – 20 gramów orzechów to aż 12 dodatkowych gramów cukru. 

9. Masło orzechowe

cukier w maśle orzechowym

Lubisz masło orzechowe? Jeśli tak, pamiętaj, że cztery łyżki stołowe tego produktu to aż 7 dodatkowych gramów cukru. Ogranicz dzienne spożycie masła orzechowego, aby cukier nie stał się wrogiem Twojego organizmu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Freeman CR, Zehra A, Ramirez V, Wiers CE, Volkow ND, Wang GJ. Impact of sugar on the body, brain, and behavior. Front Biosci (Landmark Ed). 2018 Jun 1;23:2255-2266. PMID: 29772560.
  • Plaza-Diaz J, Pastor-Villaescusa B, Rueda-Robles A, Abadia-Molina F, Ruiz-Ojeda FJ. Plausible Biological Interactions of Low- and Non-Calorie Sweeteners with the Intestinal Microbiota: An Update of Recent Studies. Nutrients. 2020 Apr 21;12(4):1153. doi: 10.3390/nu12041153. PMID: 32326137; PMCID: PMC7231174.
  • Costa-Rodrigues J, Pinho O, Monteiro PRR. Can lycopene be considered an effective protection against cardiovascular disease? Food Chem. 2018 Apr 15;245:1148-1153. doi: 10.1016/j.foodchem.2017.11.055. Epub 2017 Nov 15. PMID: 29287334.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.