Apetyt na słodycze – 5 zdrowych zamienników

15 czerwca, 2019
Czy trudno jest Ci kontrolować apetyt na słodycze? Spożywasz za dużo cukru? Dodaj te produkty do swojego jadłospisu!

Apetyt na słodycze można zaspokoić naprawdę wieloma zdrowymi produktami.

Cukry stanowią stały element naszej diety od bardzo dawna, ale teraz chcielibyśmy spożywać ich mniej. Odkryliśmy bowiem szkodliwy wpływ cukru na nasze zdrowie.

Jednakże skończenie z uzależnieniem od słodyczy nie jest tak proste i szybkie jak może się wydawać. Siła woli ma ogromne znaczenie. Nawet osoby które postanowiły jeść zdrowiej często walczą z pokusą sięgnięcia po paczkę ciastek. To właśnie dlatego musisz znaleźć sposób na to, jak pokonać apetyt na słodycze. Czy wiesz jakie produkty są Twoimi sprzymierzeńcami?

Dziś przedstawimy Ci 5 najlepszych zamienników ciastek, cukierków i czekolady!

Dlaczego mam tak silny apetyt na słodycze?

Apetyt na słodycze pojawia się wtedy, kiedy poziom glukozy w Twoim organizmie szybko spada. Dzieje się to w określonych momentach dnia. To właśnie w tych momentach mózg wysyła sygnały mające na celu zmuszenie Cię do uzupełnienia brakującego cukru.

I tak właśnie pojawia się nieodparta ochota na otwarcie paczki ciastek. Czujesz, że koniecznie musisz zjeść coś słodkiego.

Czujemy potrzebę jedzenia słodyczy, ponieważ są one źrodłem glukozy.

Czujemy potrzebę jedzenia słodyczy, ponieważ są one źródłem glukozy. Zastrzyk glukozy sprawia, że nasz mózg jest szczęśliwy.

Stres także powoduje, że apetyt na słodycze gwałtownie rośnie. Kiedy znajdujesz się pod presją wzrasta poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu który przygotowuje Cię na potencjalną konieczność reagowania na niebezpieczeństwo. A więc, jako że Twoje ciało potrzebuje dodatkowej dawki energii, domaga się ono glukozy. Co to oznacza?

Czujesz potrzebę jedzenia słodyczy.

Co się dzieje w moim organizmie kiedy jem słodycze?

Po tym jak Twój mózg otrzyma zastrzyk cukru, poczujesz się po prostu dobrze, będziesz też miała nagły przypływ energii. To wynik pojawienia się endorfin. Jednakże te pozytywne efekty są krótkotrwałe. Rafinowane cukry zawierają bowiem szybko przyswajalne węglowodany.

Nadmiaru cukru we krwi powoduje hiperglikemię. Odpowiedzią organizmu jest wtedy produkcja insuliny. Cały  ten proces obniża poziom glukozy we krwi… i wracasz do punktu wyjścia.

Apetyt na słodycze możesz opanować dzięki silnej woli.

To zaklęte koło uzależnienia od cukru. Z czasem insulina staje się mniej wydajna i nie stabilizuje skutecznie poziomu glukozy we krwi. Na skutek tego pojawia się insulinoodporność, cukrzyca i otyłość.

Zdrowe produkty, które zaspokoją potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego

Odżywczy skład pewnych zdrowych produktów sprawia, że możesz zaspokoić swój apetyt na słodycze tak samo skutecznie, jak zrobiłabyś to jedząc cukierki czy czekoladę. Co więcej, takie naturalne produkty wręcz pomagają stabilizować poziom glukozy we krwi. Dzięki temu spada ryzyko wystąpienia problemów związanych ze spożywaniem nadmiernej ilości rafinowanego cukru.

1. Cynamon

Ta wspaniała przyprawa zawiera olejki eteryczne i antyoksydanty, które chronią Twój organizm przed wieloma chorobami i schorzeniami.

Cynamon pozwoli Ci w zdrowy sposób opanować apetyt na słodycze.

Od dawna znane są korzystne właściwości cynamonu, w tym na przykład zdolność zapobiegania cukrzycy i innym chorobom metabolicznym. To właśnie dlatego zalecamy picie cynamonowej herbatki kiedy masz ochotę na coś słodkiego.

Polecamy: Odchudzająca herbata miodowo-cynamonowa – właściwości

2. Dynia

Zarówno miąższ, jak i nasiona dyni pomogą Ci skutecznie zwalczyć nadmierny apetyt na słodycze.

Jedz zarówno miąższ jak i pestki dyni.

Dlaczego? Otóż dynia zawiera sporo błonnika pokarmowego – składnika, który spowalnia przyswajania węglowodanów i skutecznie stabilizuje poziom glukozy.

Zobacz także: Dynia pomoże obniżyć cukier i cholesterol!

3. Marchewka

Słynna marchewka ma także tę zaletę, że zaspokaja potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego.

Marchewka korzystnie wpływa na poziom cukru we krwi.

Marchewki nie tylko zapobiegają gromadzeniu się nadmiernej ilości cukrów we krwi, ale stymulują także komórki do zużywania zapasów cukru.

4. Płatki owsiane

Płatki owsiane to jeden z najbardziej pełnowartościowych produktów. Wiele osób nazywa owies „królem zbóż”, ze względu na jego bogate właściwości odżywcze.

Owsianka na śniadanie lub zjedzona jako przekąska doda Ci energii i jednocześnie skutecznie poskromi apetyt na słodycze.

5. Orzechy

Orzechy włoskie, migdały i inne rodzaje orzechów to doskonałe źródło błonnika pokarmowego i białka. Tak więc spożywanie orzechów (z umiarem) pozwoli Ci zwalczyć pokusę sięgnięcia po czekoladki. Co więcej, orzechy zapobiegają zaparciom, obniżają poziom cholesterolu i pomagają schudnąć.

Orzechy to świetne źródło błonnika pokarmowego i białka.

Czy trudno Ci czasem zapanować nad ochotą na słodycze? Spożywasz zbyt dużo cukru? Dodaj te zdrowe produktu do swojej codziennej diety. Odkryj ich wspaniałe właściwości odżywcze! Najważniejsze jest to, że takie zdrowe przekąski regulują poziom cukru we krwi zamiast powodować szkodliwe wahania.

  • Fairburn, Christopher. La superación de los atracones de comida. Paidós, 1998.
  • Gómez Sánchez, Rosario, et al. “Prevalencia de los trastornos alimentarios en una muestra universitaria: Ansiedad como factor de modulación.” Index de Enfermería 19.2-3 (2010): 124-128.
  • Rodríguez, Sonia, José L. Mata, and Silvia Moreno. “Psicofisiología del ansia por la comida y la bulimia nerviosa.” Clínica y Salud 18.1 (2007): 99-118.