Jedz miód - 9 korzyści dla ciała i ducha!

Jeśli zaczniesz jeść miód regularnie będziesz lepiej spać, poprawisz pamięć i rozjaśnisz cerę. To tylko kilka z korzyści wynikających z jedzenia miodu, a jest ich więcej. Poznaj inne dobroczynne właściwości miodu.
Jedz miód - 9 korzyści dla ciała i ducha!

Ostatnia aktualizacja: 12 kwietnia, 2020

Miód ma wiele korzystnych właściwości. Wprowadź go do codziennej diety a sam się przekonasz. Tak , to jest proste!

1.Oczyścisz i wygładzisz skórę

Miód jest antyoksydantem. Jego regularne spożycie pomaga oczyścić organizm z toksyn. Posiada również właściwości antybakteryjne, które pomagają oczyścić skórę.

2. Schudniesz

Miód pomoże Ci w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Zwykle nie zaleca się spożycia cukru, gdy jesteśmy na diecie, jednak w tym wypadku zalicza się do wyjątków. To dlatego, że cukier zawarty w miodzie nie jest taki sam, jak ten zawarty w czekoladzie. Pomaga on wzmocnić metabolizm i dodać organizmowi energii.

3. Obniżysz cholesterol

Miód pomoże wyregulować cholesterol. Jest substancją, która nie zawiera tego chemicznego związku. Witaminy i mikroelementy, które zawiera pomagają obniżyć poziom cholesterolu, który gromadzi się we krwi, jak również jest świetnym sposobem na zbyt wysoki cholesterol.

4. Poprawisz kondycję serca

Ostatnie badania wykazują, że antyoksydanty w nim zawarte zapobiegają zwężaniu się tętnic. Zwężanie się tętnic prowadzi do niewydolności serca, pogarsza pamięć i powoduje bóle głowy. Aby tego uniknąć zaleca się picie szklanki wody z łyżką miodu dziennie.

5.Poprawisz pamięć

Miód zawiera wapń, który poprawia pracę mózgu.

6. Pomoże spać lepiej

Regularne spożycie miodu poprawia jakość snu, poprzez podniesienie poziomu insuliny we krwi. Krew wytwarza serotoninę, a nasz organizm przetwarza ją w melatoninę. To hormon, który pomaga zapaść w sen szybciej i pomaga nam  spać lepiej.

zdrowy sen kobieta. Miód pomaga nam zasnąć

7. Ograniczysz problemy żołądkowe

Miód ma właściwości antyseptyczne, czyli odkażające. Zaleca się spożywać łyżeczkę na pusty żołądek każdego ranka. W ten prosty sposób można zapobiegać wielu chorobom przewodu pokarmowego.

Ponadto miód zabija bakterie, które powstają na błonie śluzowej żołądka.

8. Zmniejszysz napięcie nerwowe

Miód pomoże Ci ukoić nerwy i ułatwi odpoczynek. Zawiera glukozę, która potrzebna jest neuronom do prawidłowego funkcjonowania. Dzięki temu ułatwia regenerację organizmu. Ponadto łagodzi niepokoje i pomaga leczyć zaburzenia psychologiczne.

Trzeba wiedzieć, ze objawy stresu, czy to emocjonalne, psychiczne czy fizyczne przekładają się na ciało jako tzw. stres metaboliczny. Ten typ stresu jest związany z działaniem gruczołu nadnerczowego, który produkuje adrenalinę i kortyzol. Gruczoł ten stymuluje rozkład białek w aminokwasach i wytwarza cukry.

Kobieta relaksuje się na sofie

Ten proces ma miejsce, gdy mózg “obawia się” że mógłby zostać bez “paliwa”. W tym momencie, miód produkuje glikogen w wątrobie, który jest zapasem energii,  której potrzebuje mózg do funkcjonowania. Dzięki regularnemu spożyciu miodu możemy utrzymać rezerwy glikogenu na odpowiednim poziomie.

9. Miód to idealny środek przeczyszczający.

Miód jest naturalnym, delikatnym, ale skutecznym środkiem przeczyszczającym. Zawiera on wysoki poziom fruktooligosacharydów (prebiotyki) Działa podobnie jak włókna roślinne na jelita.  Ma delikatny efekt przeczyszczający.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.