Wysoki cholesterol - sprawdź, czy masz tych 10 objawów

Choć opisywane przez nas objawy nie zawsze muszą świadczyć o wysokim poziomie cholesterolu, jeżeli zauważysz je u siebie, jak najszybciej udaj się do lekarza. Umożliwi to wykonanie odpowiednich badań i podjęcie skutecznego leczenia.
Wysoki cholesterol - sprawdź, czy masz tych 10 objawów
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wysoki cholesterol, dolegliwość znana także jako hipercholesterolemia jest jednym z “cichych zabójców” wielu osób na całym świecie.

Choć cholesterol w pewnej mierze jest obecny we wszystkich komórkach naszego ciała, jego nadmierne odkładanie się na ściankach naczyń krwionośnych to jeden z głównych czynników wywołujących chroniczne schorzenia układu sercowo – naczyniowego.

Organem odpowiedzialnym za wydzielanie większości tej substancji jest wątroba. Okazuje się jednak, że jego nadmiar, znany również jako wysoki cholesterol, może powstawać na skutek spożywania zawierających go produktów.

Całość utrudnia dodatkowo fakt, że wysoki cholesterol nie wywołuje zazwyczaj poważnych, wyraźnie zauważalnych objawów. Dlatego właśnie wiele osób dotkniętych tą dolegliwością, nie podejmuje żadnych kroków, aby rozwiązać problem.

Z tego oraz wielu innych powodów to takie ważne, by nauczyć się identyfikować objawy, które – choć łatwo je pomylić z innymi dolegliwościami – mogą wskazywać na to, że nasz poziom cholesterolu jest podwyższony.

Odkryj 10 najważniejszych z nich.

1. Podwyższony cholesterol a uczucie ciężkości

Uczucie ciężkości w żołądku

Wysoki cholesterol (mamy na myśli “zły” cholesterol LDL) w naczyniach krwionośnych, jest jedną z przyczyn ciągłego, stwarzającego dyskomfort uczucia ciężkości i niestrawności.

Lipidy, które odkładają się we krwi i w wątrobie zaburzają nasz naturalny metabolizm. Negatywnie wpływają na nasze procesy trawienne, zwłaszcza kiedy sięgamy po tłuste produkty.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Niestrawność – pozbądź się jej za pomocą naparów

2. Problemy ze wzrokiem

Wysoki cholesterol stanowi przyczynę zaburzeń pracy układu krążenia. W niektórych przypadkach może to skutkować problemami ze wzrokiem.

U pacjentów pojawia się czasem ciągłe podrażnienie oczu, zamazane widzenie, jak również żółtawe zabarwienie gałki ocznej.

3. Zawroty głowy i bóle głowy

Zawroty głowy

Jeżeli nie kontrolujemy poziomu cholesterolu w naszym organizmie, z czasem może on uformować sztywną warstwę wypełniającą wewnętrzne ściany naszych naczyń krwionośnych. Zaburza to prawidłowe krążenie, skutkiem czego cierpi na tym dotlenienie komórek w naszym ciele.

Bardzo często jako efekt pojawiają się dolegliwości takie jak zawroty głowy, pulsujące bóle głowy, a także utrata równowagi i koordynacji ruchów.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Ból głowy – czy to już poważny problem?

4. Opuchlizna kończyn

Nadmiar lipidów w naczyniach krwionośnych może objawić się poprzez puchnięcie rąk i nóg. W niektórych przypadkach towarzyszy temu również nieprzyjemne mrowienie.

Objaw ten pojawia się, ponieważ tłuszcz uniemożliwia optymalne trawienie. Utrudniając transport tlenu z kolei, szkodzi mięśniom i stawom.

5. Nieświeży oddech

Kobieta ma nieświeży oddech

Wielu pacjentów, u których stwierdzono wysoki poziom cholesterolu, skarży się również na problemy z nieświeżym oddechem. I to niezależnie od otrzymywania odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Dzieje się tak, ponieważ zaburza to procesy trawienne, co z kolei utrudnia wątrobie wykonywanie jej pracy oraz zmienia naturalne pH śliny.

6. Bóle w klatce piersiowej

Bóle w klatce piersiowej stanowią objaw, którego nie da się zignorować. Choć może być lekki, zazwyczaj stanowi ostrzeżenie.

Istnieje wiele chorób mających związek z pojawieniem się bolesności w klatce piersiowej. Wiele z nich jednak jest bardziej lub mniej bezpośrednio powiązana z poziomem cholesterolu.

Ten rodzaj lipidów utrudnia bowiem przepływ krwi przez serce, skutkiem czego może się pojawić na przykład nadciśnienie.

7. Osłabienie i przemęczenie

Zmęczona kobieta na łóżku

Zmęczenie i ciągłe uczucie osłabienia może mieć wiele przyczyn. Wśród nich wymienić można między innymi:

  • Choroby chroniczne
  • Niedożywienie bądź nieodpowiednio zbilansowana dieta
  • Nadmiar aktywności fizycznej
  • Niewysypianie się

Okazuje się jednak, że jeśli stan ten utrzymuje się bądź ciągle nawraca, dobrze byłoby sprawdzić, czy nie pojawił się u nas wysoki cholesterol.

Jest tak, ponieważ – jak już wspomnieliśmy – odkładanie się cholesterolu zaburza prawidłowe krążenie. Utrudniając transport tlenu do komórek ciała, powoduje osłabienie zarówno fizyczne jak i mentalne.

8. Zaparcia

Zaparcia to chroniczne zaburzenie wywołane zmianami w pracy jelit.

Choć zazwyczaj zaparcia stanowią efekt niewłaściwych nawyków żywieniowych i zaburzeń trawienia, bywa, że stanowią one również efekt tego, iż pojawił się u nas wysoki cholesterol. Nie należy lekceważyć tego objawu.

9. Nietolerancje pokarmowe

Nietolerancja laktozy

Bywa, że kiedy w naszym organizmie występuje wysoki cholesterol, mamy problemy z prawidłowym funkcjonowaniem metabolizmu, pojawia się niestrawność a z czasem rozwijają się u nas nietolerancje pokarmowe.

Odkładanie się tłuszczu w arteriach i wątrobie zwiększa uczucie ciężkości i stan zapalny, zwłaszcza, kiedy spożywamy drażniące i gazowane produkty.

Ogólnie rzecz biorąc, nietolerancje pokarmowe dotyczą zwłaszcza produktów takich jak:

  • Nabiał
  • Czerwone mięso
  • Produkty smażone
  • Biała mąka

Może zechcesz też przeczytać artykuł: Dlaczego chcemy jeść, kiedy nie jesteśmy głodni?

10. Pokrzywka

Wysoki cholesterol i trudności z usunięciem go z wnętrza naszych naczyń krwionośnych może z czasem skutkować pokrzywką i innymi dolegliwościami skórnymi.

Bardzo często pacjenci narzekają na:

  • Czerwone plamy na skórze
  • Podrażnienia skórne
  • Uczucie pieczenia
  • Wypryski i trądzik

Jeżeli zauważyłeś u siebie oznaki podwyższonego cholesterolu, koniecznie jak najszybciej udaj się do lekarza. Zleci on badania krwi, dzięki którym uda się precyzyjnie ustalić rzeczywisty poziom cholesterolu w Twoim organizmie.

Jeżeli badania potwierdzą Twoje obawy, koniecznie zmień nawyki życiowe na zdrowsze. Pomoże Ci to lepiej zadbać o zdrowie i uniknąć przykrych komplikacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.