Ból głowy – czy to już poważny problem?

Jeśli ból głowy powraca nazbyt często i zaczyna przeszkadzać w codziennych czynnościach, należy skonsultować się z lekarzem i wykonać specjalne badania, które wykluczą poważne problemy

Ból głowy jest czymś, co dotyka nas na co dzień. Jest to jednak problem, który zazwyczaj szybko znika i nie wywołuje poważniejszych komplikacji.

Jednak zdarza się, że niektóre osoby nawet po zażyciu środka przeciwbólowego nie czują żadnej ulgi i ból głowy nadal im doskwiera.

Jest to dosyć częsta przypadłość, określana mianem migreny, czyli chronicznego bólu, który w bardzo dużym stopniu obniża jakość życia.

Kiedy zatem należy zacząć się martwić bólem głowy? Czy ból głowy mógłby być objawem czegoś bardziej niebezpiecznego? Należy zwrócić szczególną uwagę na określone objawy.

Wiedza to zawsze najlepsze zabezpieczenie przed problemami, dlatego przedstawiamy poniżej kilka informacji, które wszyscy powinniśmy znać.

Ból glowy: Czy moje objawy to oznaka poważnej choroby?

 

Uniwersytet w Harvardzie przeprowadził ciekawe badania na temat bólu głowy. Od razu powiemy, aby uspokoić obawy, że w niemal 95% przypadków ból głowy nie jest oznaką poważnej choroby.

Jest to dobra wiadomość, ale niestety duży odsetek przypadków bólu głowy jest stanem wpływającym negatywnie na nasze samopoczucie. Choroby takie, jak migreny, toczeń, depresja czy artretyzm często objawiają się między innymi właśnie bólem głowy. 

koibeta ból głowy

Wiemy, że nikt nie umiera z powodu tychże chorób, ale znacznie obniżają one jakość życia. Dlatego też problemy te, które często przeżywamy za zamkniętymi drzwiami, nazywane są „chorobami niewidzialnymi dla społeczeństwa.”

Bez wątpienia wynikają one ze skomplikowanej sytuacji. Ważne jest jednak, aby wiedzieć jak rozpoznać moment, w którym ból głowy lub migrena przestają być normalną dolegliwością i staje się sygnałem ostrzegawczym wysyłanym przez ciało.

Przyjrzyjmy się trzem sytuacjom, w których powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ból głowy.

1. Kiedy ból głowy jest powodem do zmartwienia?

Uniwersytet w Harvardzie opublikował we wspomnianych wcześniej wynikach badań listę elementów, którym należy się bliżej przyjrzeć jeśli my lub ktoś z bliskich cierpi na ból głowy.

Oto one:

 • Czujesz nagłą zmianę w rodzaju bólu głowy. Jeśli niegdyś ostry ból głowy ustępował po zażyciu środków przeciwbólowych, a teraz na nie nie reaguje, powinieneś skonsultować się z lekarzem.
 • Powinniśmy poszukać pomocy lekarskiej jeśli odczuwamy coś, co niektórzy opisują jako „najgorszy ból głowy w życiu” (objawy udaru).
 • Jeśli ból nasila się w czasie kaszlu lub podczas ruchu, również jest to niepokojący objaw.
 • Tak samo jest w przypadku bólu, który nie pozwala nam wykonywać codziennych obowiązków.
 • Niektóre osoby stają się pod wpływem bólu agresywne lub drażliwe, co również jest niepokojącym objawem.
 • Zachowaj szczególną ostrożność jeśli bólowi głowy towarzyszą gorączka i sztywność karku.
 • Jeśli masz problemy z widzeniem lub mówieniem, jesteś osłabiony, kręci ci się w głowie lub masz przekrwione oczy, powinieneś natychmiast zgłosić się na pogotowie.
 • Lekarze ostrzegają również, że nie jest normalne jeśli ból pojawia się nagle, w nocy.
 • Jeśli uderzyłeś się w głowę i ból głowy utrzymuje się przez dłuższy czas, zgłoś się niezwłocznie na pogotowie.

2. Bóle głowy i udar

ból głowy2

Udar jest bez wątpienia największą obawą, jaka mamy, kiedy cierpimy na ból głowy. Udar może dotknąć zarówno osoby młode, jak i te nieco starsze. Ostrożności nigdy za wiele, więc zapamiętaj dobrze tych sześć niepokojących objawów udaru:

 • Nagłe wrażenie utraty siły w jednej połowie ciała: ramię, noga lub połowa twarzy.
 • Wspomniany wcześniej najgorszy ból głowy w życiu.
 • Uczucie mrowienia w twarzy, ramieniu lub nodze (jedna strona ciała).
 • Utrata widzenia w jednym oku.
 • Trudności w mówieniu lub bardzo niewyraźna mowa.
 • Zawroty głowy, brak stabilności bądź utrata równowagi to często objawy obserwowane tuż przez udarem.

3. Zmora wśród bólów głowy

rozmowa z lekarzem

Dobrze wiemy jak dotkliwe mogę być migreny i ciśnieniowe bóle głowy, ale według tego, co mówią neurolodzy i pacjenci cierpiące na owe bóle, to klasterowy ból głowy jest najtrudniejszy do zniesienia.

To, co odczuwamy najczęściej w przypadku tej dolegliwości to uczucie strachu i wrażenie, że dzieje się „coś złego”. Nie jest to jednak nic bardzo poważnego.

Jest to dolegliwość bardzo bolesna, która może nas wyłączyć z życia na kilka godzin, ale jak mówiliśmy, nie idą za tym żadne poważne konsekwencje zdrowotne.

 • Bóle klastrowe dotykają 1% społeczeństwa, w szczególności mężczyzn.
 • Jest to silny i paraliżujący ból, który może trwać of 15 do 90 minut i pojawiać się kilka razy w ciągu dnia.
 • Choroba ta jest związana z drobnymi problemami z podwzgórzem i rytmem dobowym. Czasem jest ona wywołana naszym stylem życia, stresem, brakiem snu lub połączeniem tych elementów.

Podsumowując, ból głowy jest zazwyczaj czymś niegroźnym, związanym z przemęczeniem, napięciem lub nawet zmianami hormonalnymi.

Jeśli jednak wpływa on na jakość twojego codziennego życia lub występuje w połączeniu z innymi wspomnianymi wyżej objawami, koniecznie skonsultuj się z lekarzem i poproś o dokładniejszą diagnozę.

W tych przypadkach musisz sprawdzić, co dokładnie oznacza twój ból głowy.

WIĘCEJ DLA CIEBIE