Zdrowa jama ustna — osiągnij to!

· Sierpień 22, 2015
Soda oczyszczona reguluje kwasotę w jamie ustnej, zapobiegając zapaleniu dziąseł, owrzodzeniom czy próchnicy. Jest również bardzo skuteczna w leczeniu ran i owrzodzeń wewnątrz jamy ustnej.

Owrzodzenia, zapalenia dziąseł, osłabione zęby… jama ustna może przysporzyć nam wielu problemów, znacznie pogorszyć jakość naszego życia i skutecznie je uprzykrzyć. Dodatkowo przysporzy nam bólu głowy, gdy ujrzymy rachunek wystawiony przez dentystę. Dziś dowiesz się, co powoduje, że w naszej jamie ustnej dochodzi do zachwiania równowagi i w jaki sposób poprzez proste zabiegi zapobiec podobnym problemom. Do profilaktyki można wykorzystać naturalne produkty takie jak: olej, woda morska, tymianek czy proszek do pieczenia. To proste, a zadbana jama ustna jest znakiem również zdrowego organizmu.

Jama ustna – co może być przyczyną problemów?

  • odżywianie — jest główną przyczyną problemów jamy ustnej, gdzie tak na prawdę odbija się stan całego układu pokarmowego. Gdy jest on przeciążony lub zaczyna nieprawidłowo funkcjonować, może dojść do zakwaszenia. Zakłócenie naturalnego pH w ustach, wpływa na powstawanie zapalenia dziąseł, owrzodzenia, ułatwia powstawanie próchnicy i kamienia nazębnego. Z tego powodu należy jak najszybciej rozpocząć zdrową, zbilansowaną dietę, bogatą w warzywa, owoce, orzechy, rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste.
  • biały cukier — jest to trucizna zarówno dla naszych zębów, jak i całego organizmu. Zdecydowanie rekomenduje się całkowite usunięcie go z diety i monitorowanie składu produktów spożywczych, w których może się znaleźć.
  • papierosy i kawa — produkty te zabrudzają nasze zęby, podwyższają pH jamy ustnej, co przyczynia się do powstawania kamienia nazębnego i odwapniania zębów.
  • nieodpowiednio czyszczona jama ustna — odpowiednia higiena ust jest fundamentalna, jeżeli chcemy pozbyć się problemów. Czyścić należy nie tylko zęby, ale i język (specjalne środki), czy szczeliny między zębami (nić dentystyczna).
  • środki chemiczne — używane przez większość osób pasty do zębów zawierają wiele substancji chemicznych, które odpowiedzialne są między innymi za tworzenie piany. Zakłócają one prawidłowe pH w ustach i mogą przyczynić się do pogorszenia stanu, na przykład zapalenia dziąseł. Pastę do zębów najlepiej kupować u zielarzy lub w sklepach ze zdrową żywnością albo też przygotować swoją własną z domowych składników

W dalszej części artykułu dowiesz się jak sprawić by jama ustna zawsze była zdrowa. Do osiągnięcia tego celu przedstawimy cztery proste sposoby, jak o nią zadbać.

Zadbana jama ustna – 4 proste sposoby

Napar z tymianku

Tymianek to roślina, która już od czasów starożytnych była wykorzystywnana, gdy tylko jama ustna przysparzała problemów. Wszystko dzięki właściwościom antyseptycznym, które posiada. W przypadku zapaleń dziąseł, ran czy grzybicy zaleca się picie naparu z tymianku, jednak dużo lepsze efekty przynosi płukanie ust. Do przygotowania podobnego naparu należy gotować przez pięć minut litr wody mineralnej z 60-sięcioma gramami rośliny. Po zagotowaniu odstawić do ostygnięcia. Ciepłym naparem płuczemy usta kilka razy dziennie, aż do zaobserwowania poprawy.

2#:Tymianek-jama ustna.jpg

Szczypta proszku do pieczenia

Jak już wiadomo większość problemów z jamą ustną powstaje na skutek zaburzenia wartości pH i zbyt kwaśnego odczynnika śliny, co może być spowodowane wieloma czynnikami. Sposobem na zneutralizowanie tego kwaśnego odczynu jest alkalizacja, w czym pomocna okaże się minimalna dawka wodorowęglanu sodu. W małym pojemniku, który powinniśmy mieć zawsze przy sobie, umieszczamy proszek do pieczenia. Kilka razy dziennie końcem palca na języku umieszczamy odrobinę substancji.

Ważne jest, aby czynność tę powtarzać kilka razy dziennie, pamiętając o małych ilościach. Ten sposób przyniesie poprawę w przypadku wyżej wymienianych dolegliwości, a nawet zapobiegnie powstawaniu próchnicy.

Woda morska na remineralizację zębów

Zdarza się, że na skutek nieprawidłowego odżywiania zębom brakuje minerałów, przez co są osłabione i podatne na wszelkiego rodzaju choroby. Aby tego uniknąć, należy włączyć do diety nie tylko wapń, ale i wiele innych składników mineralnych. Dobrym rozwiązaniem jest płukanie ust wodą morską, która bogata jest we wszystko, czego zębom potrzeba. Zakupić ją można w sklepach zielarskich lub ze zdrową żywnością, a nawet w niektórych supermarketach. Jeżeli mieszkasz nad morzem, również możesz uzyskać ją samemu. Wtedy ważne jest, aby napełniać nią butelki wczesnym rankiem, poza sezonem turystycznym i  unikać nabierania z wierzchniej warstwy. Możesz także wykonać w domu jej substytut, a mianowicie wymieszać czystą naturalną sól morską z wodą.

3#:Morze-jama ustna.jpg

Olej

Ten stary ajuwerdyjski sposób jest doskonałym rozwiązaniem, gdy jama ustna przysparza nam problemów, ale i dla oczyszczenia całego układu pokarmowego. Usuwa on toksyny z organizmu, dzięki czemu również jama ustna zostaje oczyszczona. Szczególnie polecany jest w wypadku zapalenia dziąseł, infekcji, pojawienia się płytki nazębnej, problemów z zębami.

Wystarczy jedynie olej słonecznikowy lub olej sezamowy tłoczony na zimno, a w tym artykule dokładnie objaśniony został proces ich zastosowania.

Zdjęcia dodane dzęki uprzejmości fturmog i CubaGallery.