Domowe sposoby na wybielanie zębów

Pamiętaj, że odpowiednia higiena jamy ustnej jest niezbędna dla zachowania zdrowia zębów. Owoce i warzywa ze skórką, takie jak jabłko czy marchew, pomogą nam oczyścić kamień nazębny.
Domowe sposoby na wybielanie zębów

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Często decydujemy się na wybielanie zębów, ponieważ istnieje wiele pokarmów, które sprawiają, że nasze zęby tracą biały kolor i stają się żółte. Zjawisko to jest bardzo powszechne w dzisiejszych czasach, może tak się też dziać z powodu nałogu jakim jest palenie papierosów. Jednak nasze zęby mogą bez problemu odzyskać naturalny blask, może się tak stać poprzez wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym lub dzięki stosowaniu pewnych domowych sposobów, o którym opowiemy w dalszej części artykułu.Plamy powstające na zębach mogą być różnego rodzaju i różnego pochodzenia, do ich powstawania przyczyniają się między innym: picie kawy, herbaty, napojów gazowanych, a zwłaszcza palenie papierosów. Istnieją również plamy, które powstają podczas formowania się zęba, tego typu plamy mogą być usuwane jedynie w gabinecie stomatologicznym, ponieważ domowe sposoby nie są sobie w stanie z nimi poradzić. Poznajmy domowe sposoby na wybielanie zębów.

Skórka z pomarańczy na wybielanie zębów

Wewnętrzna część skórki z pomarańczy zawiera użyteczne substancje, które przyczyniają się do procesu jakim jest wybielanie zębów.

Skórka z pomarańczy

Biała część skórki z pomarańczy zawiera witaminę C, błonnik, pektynę i limonen. Ten ostatni składnik jest bardzo pomocny w naturalnym procesie wybielania zębów.

Jak jej używać?

Sposób wykonania tego zabiegu jest bardzo prosty. Zaczynamy od umycia i obrania pomarańczy ze skórki, następnie wcieramy w każdy ząb białą część skórki z pomarańczy, a po 30 minutach możemy umyć zęby zgodnie z naszym przyzwyczajeniem.

UWAGA! Nie należy przesadzać z aplikacją skórki z pomarańczy na nasze zęby. Powinniśmy to robić raz lub maksymalnie dwa razy w tygodniu.

Aloes

Aloes
Aloes jest bardzo skutecznym i zdrowym sposobem na wybielanie zębów

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona sprawdza się bardzo dobrze w pozbywaniu się plam z zębów. Wystarczy tylko przygotować pastę z połowy łyżeczki sody oczyszczonej i odrobiny wody, a następnie za pomocą tej pasty wyszczotkować zęby. Musimy jednak pamiętać, że ten proces wybielający za pomocą sody oczyszczonej nie może być przeprowadzany częściej niż raz w tygodniu. A to dlatego, że soda oczyszczona na silne działanie ścierające, co może uszkodzić szkliwo naszych zębów.

Truskawki

Wiedziałaś, że truskawki pomagają usuwać kamień nazębny? Wystarczy tylko przekroić truskawkę i wewnętrzną częścią pocierać zęby przez kilka minut.

Truskawki

Truskawki mają podobne działanie jak soda oczyszczona, ale z niższym wskaźnikiem ryzyka związanego z negatywnym działaniem na szkliwo zębów.

Nie zapomnij!

Pamiętaj o tym, że domowe sposoby na wybielanie zębów opisane powyżej powinny być stosowane rozważnie i oszczędnie. Wynika to z tego, że przy nadmiernym stosowaniu mogą trwale uszkodzić szkliwo zębów. Ważne jest, aby pamiętać, że stosowanie tych zabiegów z odpowiednią częstotliwością pomoże nam skutecznie wybielić zęby w naturalny i zdrowy sposób. Prosimy, nigdy nie przesadzaj z częstotliwością tych zabiegów!

Pamiętaj również, że jedzenia selera, marchwi i jabłek może być bardzo pomocne w utrzymaniu zdrowych, czystych i mocnych zębów. A także przyczynić się do ich wybielenia. Produkty te również przyczyniają się do wzmożonej produkcji śliny, która pomaga usuwać plamy na zębach.

To może Cię zainteresować ...
Marzą Ci się białe zęby? Unikaj tych produktów!
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Marzą Ci się białe zęby? Unikaj tych produktów!

Białe zęby są powszechnie kojarzone z młodością i zdrowiem. Niestety, z wiekiem nasze dziąsła tracą ten naturalny, perłowy odcień.  • Roesch Ramos, L., Peñaflor Fentanes, E., Navarro Montiel, R., Dib Kanan, A., & Estrada Esquivel, B. (2007). Tipos y técnicas de blanqueamiento dental. Oral Revista.
  • Vargas-Koudriavtsev, T., Durán-Sedó, R., Sáenz-Bonilla, P., Bonilla-Mora, V., Guevara-Bertsch, M., Jiménez-Corrales, R. A., & Herrera-Sancho, O. A. (2015). Efecto de agentes de blanqueamiento dental sobre la concentración de fosfato en el esmalte dental por medio de espectroscopia Raman. Revista Odontológica Mexicana. https://doi.org/10.1016/j.rodmex.2015.10.004
  • Rodríguez, M. P. G. de. (2005). Efectos clínicos y estructurales del blanqueamiento dental. Odontología Sanmarquina. https://doi.org/10.15381/os.v8i2.3145

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.