Domowe sposoby na wybielanie zębów

Pamiętaj, że odpowiednia higiena jamy ustnej jest niezbędna dla zachowania zdrowia zębów. Owoce i warzywa ze skórką, takie jak jabłko czy marchew, pomogą nam oczyścić kamień nazębny.
Domowe sposoby na wybielanie zębów

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Często decydujemy się na wybielanie zębów, ponieważ istnieje wiele pokarmów, które sprawiają, że nasze zęby tracą biały kolor i stają się żółte. Zjawisko to jest bardzo powszechne w dzisiejszych czasach, może tak się też dziać z powodu nałogu jakim jest palenie papierosów. Jednak nasze zęby mogą bez problemu odzyskać naturalny blask, może się tak stać poprzez wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym lub dzięki stosowaniu pewnych domowych sposobów, o którym opowiemy w dalszej części artykułu.Plamy powstające na zębach mogą być różnego rodzaju i różnego pochodzenia, do ich powstawania przyczyniają się między innym: picie kawy, herbaty, napojów gazowanych, a zwłaszcza palenie papierosów. Istnieją również plamy, które powstają podczas formowania się zęba, tego typu plamy mogą być usuwane jedynie w gabinecie stomatologicznym, ponieważ domowe sposoby nie są sobie w stanie z nimi poradzić. Poznajmy domowe sposoby na wybielanie zębów.

Skórka z pomarańczy na wybielanie zębów

Wewnętrzna część skórki z pomarańczy zawiera użyteczne substancje, które przyczyniają się do procesu jakim jest wybielanie zębów.

Skórka z pomarańczy

Biała część skórki z pomarańczy zawiera witaminę C, błonnik, pektynę i limonen. Ten ostatni składnik jest bardzo pomocny w naturalnym procesie wybielania zębów.

Jak jej używać?

Sposób wykonania tego zabiegu jest bardzo prosty. Zaczynamy od umycia i obrania pomarańczy ze skórki, następnie wcieramy w każdy ząb białą część skórki z pomarańczy, a po 30 minutach możemy umyć zęby zgodnie z naszym przyzwyczajeniem.

UWAGA! Nie należy przesadzać z aplikacją skórki z pomarańczy na nasze zęby. Powinniśmy to robić raz lub maksymalnie dwa razy w tygodniu.

Aloes

Aloes
Aloes jest bardzo skutecznym i zdrowym sposobem na wybielanie zębów. Aby to zrobić, wystarczy codziennie, za każdym razem kiedy szczotkujemy zęby, używać w tym celu miąższu z aloesu.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona sprawdza się bardzo dobrze w pozbywaniu się plam z zębów. Wystarczy tylko przygotować pastę z połowy łyżeczki sody oczyszczonej i odrobiny wody, a następnie za pomocą tej pasty wyszczotkować zęby. Musimy jednak pamiętać, że ten proces wybielający za pomocą sody oczyszczonej nie może być przeprowadzany częściej niż raz w tygodniu. A to dlatego, że soda oczyszczona na silne działanie ścierające, co może uszkodzić szkliwo naszych zębów.

Truskawki

Wiedziałaś, że truskawki pomagają usuwać kamień nazębny? Wystarczy tylko przekroić truskawkę i wewnętrzną częścią pocierać zęby przez kilka minut.

Truskawki

Truskawki mają podobne działanie jak soda oczyszczona, ale z niższym wskaźnikiem ryzyka związanego z negatywnym działaniem na szkliwo zębów.

Nie zapomnij!

Pamiętaj o tym, że domowe sposoby na wybielanie zębów opisane powyżej powinny być stosowane rozważnie i oszczędnie. Wynika to z tego, że przy nadmiernym stosowaniu mogą trwale uszkodzić szkliwo zębów. Ważne jest, aby pamiętać, że stosowanie tych zabiegów z odpowiednią częstotliwością pomoże nam skutecznie wybielić zęby w naturalny i zdrowy sposób. Prosimy, nigdy nie przesadzaj z częstotliwością tych zabiegów!

Pamiętaj również, że jedzenia selera, marchwi i jabłek może być bardzo pomocne w utrzymaniu zdrowych, czystych i mocnych zębów. A także przyczynić się do ich wybielenia. Produkty te również przyczyniają się do wzmożonej produkcji śliny, która pomaga usuwać plamy na zębach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Roesch Ramos, L., Peñaflor Fentanes, E., Navarro Montiel, R., Dib Kanan, A., & Estrada Esquivel, B. (2007). Tipos y técnicas de blanqueamiento dental. Oral Revista.
  • Vargas-Koudriavtsev, T., Durán-Sedó, R., Sáenz-Bonilla, P., Bonilla-Mora, V., Guevara-Bertsch, M., Jiménez-Corrales, R. A., & Herrera-Sancho, O. A. (2015). Efecto de agentes de blanqueamiento dental sobre la concentración de fosfato en el esmalte dental por medio de espectroscopia Raman. Revista Odontológica Mexicana. https://doi.org/10.1016/j.rodmex.2015.10.004
  • Rodríguez, M. P. G. de. (2005). Efectos clínicos y estructurales del blanqueamiento dental. Odontología Sanmarquina. https://doi.org/10.15381/os.v8i2.3145

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.