Tymianek ma wiele fascynujących właściwości. Na szczególną uwagę zasługuje olejek eteryczny z tymianku zawierający fenole takie jak tymol i karwakrol, flawonoidy oraz terpenoidy. Składniki te sprawiają, że tymianek działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Do długiej listy korzyści ze stosowania tego zioła dopisać można także obniżanie ciśnienia.
Tymianek wyróżnia się na tle innych ziół ze względu na swoje liczne i ważne dobroczynne cechy, takie jak na przykład:
Ułatwianie oddychania, leczenie zapalenia gardła, zapalenia oskrzeli, kaszlu i problemów ze strunami głosowymi.
Wysoka zawartość żelaza, które wpływa korzystnie na poziom hemoglobiny we krwi.
Leczenie nadmiernej potliwości (zwłaszcza dłoni i stóp), z którą borykają się tysiące osób.
Tymianek można stosować zarówno wewnętrznie (jako napar) jak i zewnętrznie (w postaci maści czy okładów) dzięki jego właściwościom. Efekty zastosowania wewnętrznego to między innymi:
Stymulowanie process trawiennych: tymianek może być szczególnie pomocny dla osób cierpiących na anoreksję, ponieważ podnosi apetyt i sprawia, że czujemy potrzebę jedzenia.
Pełnienie funkcji antybiotyku: dzięki zawartości tymolu, tymianek jest naturalnym środkiem dezynfekującym.
Zioło to ma także działanie relaksujące, można je więc stosować w przypadku problemów w zasypianiem, oraz w okresach intensywnego stresu i przemęczenia.
Herbata tymiankowa z miodem i cytryną to tradycyjny przepis zielarski. Jej lecznicze działanie sprawia, że warto po nią sięgnąć w przypadku problemów z układem oddechowym oraz zapalenia gardła. Napar wspaniale łagodzi objawy grypy, przeziębienia i kaszlu, przy okazji wpływa też leczniczo na inne obszary organizmu.
Składniki
1 szklanka wody (250 ml)
1 łyżeczka tymianku (5 g)
sok z 1 cytryny
1 łyżeczka miodu (7.5 g)
Sposób przygotowania
Wrzuć tymianek do wody i doprowadź mieszankę do wrzenia.
Gotuj wodę przez trzy minuty. Kiedy ostygnie, dodaj miód i sok z cytryny. Smacznego!
Herbata tymiankow0-rumiankowa: sposób na obniżenie gorączki
Rumianek wykazuje silne działanie przeciwzapalne, uzupełniając antyseptyczne działanie tymianku. Takie połączenie to wspaniałe lekarstwo na gorączkę.
Składniki
1 łyżeczka kwiatu rumianku (5 g)
1 łyżeczka tymianku (5 g)
2 szklanki wody (500 ml)
Sposób przygotowania
Wlej wodę do garnka i zagotuj.
Wrzuć tymianek i rumianek, zaparzajwywar przez 10 minut.
Następnie zdejmuj garnek z ognia i odstaw na 5 minut.
Herbatka jest gotowa do picia! Smacznego!
Herbata z tymianku, oregano i cytryny: leczenie schorzeń górnego układu oddechowego
Oregano zawiera witaminy A, B, C, E oraz K, a także błonnik i różnorodne minerały (żelazo, magnez, wapń i potas). Wyróżnia się silnymi właściwościami przeciwzapalnymi, przeciwbakteryjnymi oraz przeciwgrzybicznymi.
Zioło to wzmaga pocenie, co powoduje naturalne oczyszczenie organizmu. Spożywanie go w dużych ilościach to sposób na pozbycie się zalegającej w płucach flegmy.
Olejek z oregano pomoże Ci wyleczyć przeziębienie lub grypę. Im większe stężenie karwakrolu tym lepiej – działanie będzie silniejsze.
Oregano działa przeciwwirusowo, może więc natychmiast złagodzić objawy infekcji układu oddechowego.
Składniki
1 łyżeczka tymianku (5 g)
1 łyżeczka oregano (5 g)
3 szklanki wody (750 ml)
sok z 1 cytryny
Sposób przygotowania
Umieść zioła i sok z cytryny w garnku i powoli podgrzewaj.
Kiedy zioła z cytryną będą ciepłe, dodaj wodę, zmniejsz maksymalnie ogień i zaparzaj herbatkę przez 5 minut.
Zdejmij garnek z ognia, przestudź herbatę i wypij.
Owiń się ciepłym kocem by wspomóc proces pocenia się i oczyszczania organizmu.
Akupunktura to metoda stosowana od wieków w połączeniu z innymi metodami leczenia różnych schorzeń. Ale czy akupunktura leczy ból stawów? Jakie są jej zalety? Czy wiesz, co sprawia, że akupunktura leczy ból stawów?
W poniższym artykule zebraliśmy trzy naturalne remedia na zapalenie woreczka żółciowego: sok z cytryny połączony z oliwą z oliwek, kurkuminę oraz ostropest plamisty. Zapalenie woreczka żółciowego to choroba wywoływana najczęściej przez kamienie żółciowe. Inne możliwe przyczyny to guzy lub infekcje.…
Coraz więcej osób chce ukoić swoje dolegliwości i łagodne schorzenia za pomocą całkowicie naturalnych produktów. Przede wszystkim należą do nich rośliny. Ale czy znasz zalety fitoterapii? Podajmy przykład z codziennego życia. Kiedy wypijemy odpowiedni napar, skutecznie poprawia nasze trawienie, pomaga…
Czytając ten artykuł poznasz naturalne przyprawy zwalczające ból kolan, takie jak kurkuma, imbir, cynamon, goździki i pieprz kajeński oraz dowiesz się, jak działają. Wypróbuj je na własnej skórze! Jeśli natknęłaś się na ten artykuł, prawdopodobnie poszukujesz naturalnego sposobu na poradzenie…
Istnieją różne rodzaje masaży, a także różne ich klasyfikacje. Ważne jest, aby wiedzieć, że masaże terapeutyczne mają dużą użyteczność, która polega na leczeniu różnych zaburzeń i dolegliwości. A przede wszystkim mogą też być niezwykle skuteczne w zmniejszaniu bólu. Masaż jest…
Jeśli nigdy nie myślałaś, jak przydatny może być rozmaryn w pielęgnacji włosów, ten artykuł z pewnością Cię o tym przekona. Nie przegap tego naturalnego środka, który może pomóc Ci zregenerować włosy, przywrócić im blask, a nawet wyleczyć różne stany zapalne…