Zdrowie naszych płuc – 7 pokarmów, które je poprawią

· Lipiec 25, 2018
Są pewne pokarmy, które dzięki swoim właściwościom odżywczym pomagają nam poprawić zdrowie naszych płuc. Ich głównym działaniem jest optymalizacja dotlenienia wszystkich części naszego ciała.

Dieta, którą spożywamy wpływa na zdrowie naszych płuc. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że płuca to organ odpowiedzialny za dystrybucję tlenu, który jest niezbędny do życia. W tym samym czasie płuca wydalają dwutlenek węgla, którego nasze ciało nie potrzebuje.

Prawidłowe funkcjonowanie płuc pomaga zapobiegać różnego rodzaju chorobom. Dzieje się tak, ponieważ oprócz funkcji oddychania, płuca odfiltrowują toksyny i szkodliwe substancje przedostające się do naszego ciała.

Problem polega na tym, że ze względu na to, że tkanka płucna jest delikatna, zdrowie naszych płuc podupada. Dzieje się tak zwłaszcza w sytuacji, gdy osoba stale przebywa w zanieczyszczonym środowisku.

Dlatego też niezwykle istotną rzeczą jest, aby być czujnym i przejąć dobre nawyki, które pomogą chronić nasze płuca, optymalizując jednocześnie ich funkcjonowanie. W poniższym artykule polecamy 7 pokarmów, których obecność w diecie pomoże oczyścić nasze płuca. Nie zapomnij włączyć je do jadłospisu!

1. Seler naciowy dobry na zdrowie naszych płuc

Seler naciowy to pokarm o właściwościach moczopędnych i przeciwzapalnych. Pomaga on w usuwaniu zalegających w tkankach płynów. Jednocześnie jest to idealny produkt zapobiegający rozwojowi stanów zapalnych.

Regularne spożywanie selera chroni zdrowie naszych płuc, ułatwiając oczyszczanie dróg oddechowych i ulepszając proces oddychania komórkowego.

Pokrojony seler w słoiku

Jak się go stosuje?

 • Przygotuj herbatkę i pij 2-3 razy dziennie.
 • Dodawaj seler do koktajli i sałatek.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Najlepsze naturalne środki udrażniające drogi oddechowe

2. Oregano

Użyte jako przyprawa podczas gotowania, jest ono wspaniałym sprzymierzeńcem w walce o zdrowie naszych płuc i układu oddechowego. Oregano ma właściwości oczyszczające i przeciwutleniające i odpowiednio przyswojone stymuluje wydalanie szkodliwych dla tkanek toksyn.

Jak stosować oregano

 • Przygotuj napar z oregano i pij raz dziennie.
 • Dodawaj je do zup, koktajli i gulaszy.

3. Marchewki

Marchewki należą do super pokarmów. Dostarczają one istotnych ilości witamin A, C i E, które są niezbędne do pobudzania regeneracji tkanek i komórek nabłonka. Spożywanie marchewek, a zwłaszcza w postaci surowej pomaga w eliminacji skumulowanych w płucach toksyn, co pozwala uniknąć przedwczesnego uszkodzenia tego narządu.

Świeże marchewki

Możliwości zastosowania marchewek

 • 2 do 3 razy dziennie pij sok marchwiowy
 • Dodawaj surowe marchewki do sałatek i koktajli
 • Przygotuj zupę – krem z marchewek oraz potrawki

4. Zielona herbata

Zielona herbata zyskała popularność jako środek pomocny w walce z nadwagą. Należy jednak wiedzieć, że ma ona również pozytywny wpływ na zdrowie naszych płuc.

Napój ten dostarcza organizmowi antyoksydantów i substancji o działaniu przeciwzapalnym. Pomaga więc w ochronie tkanek tego organu.

Jak stosować zieloną herbatę

 • Pij jedną filiżankę co najmniej 3 razy w tygodniu
 • Używaj zielonej herbaty jako dodatek do odtruwających ciało koktajli

Zobacz też: Zielona herbata oraz 4 sposoby jej picia

5. Grejpfrut

Spożywanie owoców cytrusowych pomaga wyeliminować toksyny, które zaburzają prawidłowy proces oddychania komórkowego. Jednakże tutaj chcielibyśmy wyróżnić grejpfruta, ponieważ ma on mało kalorii, a niesie wiele korzyści dla zdrowia naszych płuc.

Antyoksydanty w nim zawarte zwiększają aktywność komórkową i są w stanie zapobiegać nowotworom złośliwym.

Grejpfut wpływa na zdrowie naszych płuc

Jak stosować grejpfruty

 • Przygotuj naturalny sok z grejpfruta i pij na pusty żołądek 2 do 3 razy w tygodniu
 • Dodawaj sok do koktajli

6. Czosnek

Czosnek jest składnikiem, który wpływa tonizująco na oskrzela. Usuwa jednocześnie zatory, które powodują problemy z oddychaniem.

Zawarte w nim antyoksydanty i substancje o działaniu przeciwzapalnym wzmacniają zdrowie naszych płuc. Pozwala to również na minimalizację uszkodzenia tkanek, następującego w wyniku działania wolnych rodników.

Jak stosować czosnek

 • Zjadaj jeden ząbek surowego czosnku dziennie
 • Dodawaj czosnek do zup, potrawek i koktajli

7. Czarne jagody

Czarne jagody są pełne antyoksydantów, które wpływają ochronnie na płuca i inne systemy witalne naszego ciała. Zawarte w nich witaminy i minerały chronią tkanki i komórki. Antyoksydanty zapobiegają szkodliwemu działaniu wolnych rodników i toksyn.

Miseczka czarnych jagód

Jak je używać

 • Aby oczyścić płuca, pij sok z czarnych jagód co najmniej 3 razy w tygodniu
 • Dodawaj je do sałatek lub jedz na surowo

Czy chcesz zatroszczyć się o swoje płuca? Od dziś staraj się włączać wyżej wymienione pokarmy do swojej diety. Spożywaj je regularnie, a wkrótce się przekonasz, że są one niezwykle korzystne dla Twojego układu oddechowego.