Zdrowie płuc - 7 pokarmów, które je poprawią

Pewne pokarmy dzięki swoim właściwościom odżywczym pomagają poprawić zdrowie płuc, których głównym zadaniem jest optymalizacja dotlenienia wszystkich części ciała.
Zdrowie płuc - 7 pokarmów, które je poprawią
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Trzeba przede wszystkim pamiętać, że płuca to organ odpowiedzialny za dystrybucję tlenu, który jest niezbędny do życia. Płuca wydalają także dwutlenek węgla, którego ciało nie potrzebuje, odfiltrowują toksyny i szkodliwe substancje przedostające się do naszego ciała, dlatego ogromny wpływ na zdrowie płuc ma odpowiednia dieta.

Prawidłowe funkcjonowanie płuc pomaga zapobiegać różnego rodzaju chorobom, dlatego naszym zadaniem jest utrzymanie ich w pełnym zdrowiu.

Jeżeli stale przebywasz w zanieczyszczonym środowisku, zdrowie Twoich płuc pogorszy się. Tkanka płucna jest bardzo delikatna. Bądź zawsze czujny i przejmij dobre nawyki, aby ochronić płuca i zoptymalizować ich funkcjonowanie.

W niniejszym artykule poznasz 7 pokarmów, których obecność w diecie pomoże oczyścić Ci płuca. Nie zapomnij włączyć je do jadłospisu!

1. Seler naciowy dobry na zdrowie płuc

Seler naciowy to pokarm o właściwościach moczopędnych i przeciwzapalnych. Nie tylko pomaga w usuwaniu zalegających w tkankach płynów, lecz także zapobiega rozwojowi stanów zapalnych.

Regularne spożywanie selera chroni zdrowie płuc, ułatwiając oczyszczanie dróg oddechowych i ulepszając proces oddychania komórkowego.

pokrojony seler w słoiku i jego wpływ na zdrowie płuc

Jak i kiedy spożywać?

 • Przygotuj herbatkę i pij 2-3 razy dziennie.
 • Dodawaj seler do koktajli i sałatek.

2. Oregano

Oregano ma właściwości oczyszczające, przeciwutleniające i odpowiednio przyswojone stymuluje wydalanie szkodliwych dla tkanek toksyn. Użyte jako przyprawa podczas gotowania jest wspaniałym sprzymierzeńcem w walce o zdrowie płuc i układu oddechowego.

Jak i kiedy spożywać?

 • Przygotuj napar z oregano i pij raz dziennie.
 • Dodawaj je do zup, koktajli i gulaszy.

3. Marchewki

Marchewki dostarczają duże ilości witamin A, C i E, które są niezbędne do pobudzania regeneracji tkanek i komórek nabłonka.

Spożywanie marchewek, zwłaszcza w postaci surowej pomaga w eliminacji toksyn skumulowanych w płucach, co z kolei pozwala uniknąć przedwczesnego uszkodzenia tego narządu.

świeże marchewki a zdrowie płuc

Jak i kiedy spożywać?

 • 2 do 3 razy dziennie pij sok marchwiowy.
 • Dodawaj surowe marchewki do sałatek i koktajli.
 • Przygotuj zupę – krem z marchewek oraz potrawki.

4. Zielona herbata a zdrowie płuc

Zielona herbata znana jest przede wszystkim jako środek pomocny w walce z nadwagą. Należy jednak wiedzieć, że ma również pozytywny wpływ na zdrowie płuc.

Napój ten dostarcza organizmowi antyoksydantów i substancji o działaniu przeciwzapalnym, pomaga więc w ochronie tkanek tego organu.

Jak i kiedy stosować zieloną herbatę?

 • Pij jedną filiżankę co najmniej 3 razy w tygodniu.
 • Używaj zielonej herbaty jako dodatek do odtruwających ciało koktajli.

5. Grejpfrut

Spożywanie owoców cytrusowych pomaga wyeliminować toksyny, które zaburzają prawidłowy proces oddychania komórkowego. Najbardziej skuteczny jest jednakże grejpfrut, ponieważ ma mało kalorii i niesie wiele korzyści dla zdrowia płuc.

Antyoksydanty zawarte w grejpfrucie zwiększają aktywność komórkową i są w stanie zapobiegać nowotworom złośliwym.

wpływ grejpfruta na zdrowie płuc

Jak i kiedy spożywać grejpfruty?

 • Przygotuj naturalny sok z grejpfruta i pij na pusty żołądek 2 do 3 razy w tygodniu.
 • Dodawaj sok do koktajli.

6. Czosnek

Czosnek wpływa tonizująco na oskrzela, usuwa także zatory, które powodują problemy z oddychaniem.

Zawarte w nim antyoksydanty i substancje o działaniu przeciwzapalnym wzmacniają zdrowie płuc. Minimalizują również uszkodzenia tkanek, następujące w wyniku działania wolnych rodników.

Jak i kiedy spożywać czosnek?

 • Zjedz jeden ząbek surowego czosnku dziennie.
 • Dodawaj go do zup, potrawek i koktajli.

Polecamy również artykuł: Wzmocnij płuca dzięki tym 6 produktom

7. Czarne jagody i ich wpływ na zdrowie płuc

Czarne jagody są pełne antyoksydantów, które chronią płuca i inne systemy witalne ciała. Zawarte w nich witaminy i minerały chronią tkanki i komórki, a antyoksydanty zapobiegają szkodliwemu działaniu wolnych rodników i toksyn.

miseczka czarnych jagód

Jak i kiedy je spożywać?

 • Aby oczyścić płuca, pij sok z czarnych jagód co najmniej 3 razy w tygodniu.
 • Dodawaj je do sałatek lub jedz na surowo.

Chcesz zatroszczyć się o swoje płuca? Od dziś staraj się włączać wyżej wymienione pokarmy do swojej diety. Spożywaj je regularnie, a wkrótce przekonasz się, że mają korzystny wpływ dla zdrowia układu oddechowego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.