Marchew – korzyści zdrowotne płynące z jej spożywania

17 maja, 2019
Znana ze swojej zawartości witamin i minerałów, marchew ma wiele zalet dla zdrowia, które powinieneś wykorzystać, aby cieszyć się lepszą jakością życia

Istnieje wiele korzyści płynących z jedzenia marchewki, a można z nich korzystać zarówno w zakresie zdrowia, jak i urody. Dzięki swoim właściwościom i wspaniałym rezultatom – marchew jest stosowana od stuleci.

Marchew najpierw uprawiano w obecnym Afganistanie, tysiące lat temu. Były to purpurowe, białe, żółte i czarne odmiany twarde i o gorzkim smaku, ale żadna z nich nie przypominała obecnej marchwi którą dzisiaj uprawiamy.

W XVII wieku opracowano szczep marchwi o wysokim poziomie beta-karotenu, który był pierwszą marchewką pomarańczową. Od tego czasu warzywo to szybko zastąpiło kultywację innych gatunków marchwi.

Pęczek marchewki.

Co jest w marchewce?

Wśród składników odżywczych występujących w marchwi są:

 • Minerały (potas, sód, fosfor, wapń, magnez, żelazo, cynk, jod i selen)
 • 90% wody
 • 7% węglowodanów
 • 1 gram białka
 • 3 gramy błonnika

A jeśli to nie wystarczy – marchew zawiera również duże ilości witamin C i A, a także witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6 i kwas foliowy). Finalnie – marchew zawiera tylko 35 kalorii na 100 gramów.

Marchew – korzyści zdrowotne

Marchew ma wiele właściwości, które mogą korzystnie wpływać na Twoje zdrowie. Poniżej przedstawimy niektóre z najczęstszych.

Walczy z rakiem

Niezależnie od tego, czy ją gotujesz, przyrządzasz na parze, jesz na surowo, miksujesz czy jesz świeżą: marchew jest kluczowa w walce z początkowej fazie nowotworu.

Marchew należy do grupy produktów, które dają „obiecujące efekty” w kwestii profilaktyki raka. Wraz z innymi warzywami, które są bogate w karotenoidy: szpinak i pomidory – marchew może szczególnie przyczynić się w profilaktyce nowotworu piersi.

Zapobiega problemom ze wzrokiem

Jest to jedna z najbardziej znanych zalet marchwi. Wysoka zawartość witaminy A pomaga w profilaktyce chorób wzroku. Marchew może pomóc zapobiec pojawieniu się zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej i ślepoty nocnej.

Marchem działa na dobry wzrok.

Oczywiście spożywanie marchwi nie stanowi panaceum na wszystko, nie pomoże nam w dolegliwościach, które wymagają leczenia medycznego, czyli: krótkowzroczności czy w przypadku astygmatyzm.

Natomiast uwzględnienie jej w diecie od najmłodszych lat ma działanie profilaktyczne.

Jedzenie surowej marchwi wzmacnia zęby i dziąsła

Jedzenie surowych warzyw, takich jak marchewka – poprawia przepływ krwi do jamy ustnej i zapobiega gromadzeniu się bakterii na zębach.

Zawartość fluoru w marchwi pomoże utrzymać szkliwo w dobrym stanie i zapobiegnie próchnicy; szpinak i jabłka również obfitują w ten minerał.

Pomaga kontrolować poziom cholesterolu

Oprócz licznych wlaściwości dla zdrowia układu krążenia, marchew może również pomóc obniżyć poziom cholesterolu.

Poziom cholesterolu.

Dzieje się tak z powodu wysokiej zawartości błonnika rozpuszczalnego, zwłaszcza pektyny, dzięki której tłuszcz nie gromadzi się na ścianach tętnic. Marchew pomaga wyeliminować ten rodzaj tłuszczów i obniżyć ciśnienie krwi.

Walczy z zaparciami i bólem brzucha

Wysoka zawartość błonnika w marchwi poprawia zdolność organizmu do eliminowania odpadów i zapobiega zaparciom.

Relaksuje również wszelkie bóle brzucha lub zmniejsza nadkwasowość żołądka, dzięki zawartości soli mineralnych składających się: z sodu, chloru, potasu i witamin z grupy B. To sprawia, że ​​marchew jest wysoce zalecaną opcją, jeśli cierpisz na zapalenie żołądka.

Ma świetne właściwości moczopędne

Wysoka zawartość wody w marchwi oraz soli mineralnych pomaga w rozkładaniu kamieni nerkowych. Właśnie dlatego marchewki są wzbogacane w dietach oczyszczających organizm.

Jak można zauważyć warto uwzględnić marchew w diecie –ma wiele korzyści prozdrowotnych, a jednocześnie jest doskonałym źródłem witamin i soli mineralnych.

Podobnie jak wiele innych warzyw, marchew jest warzywem pasującym do wielu przepisów, ponadto jest niezbędnym składnikiem odżywczym zrównoważonej diety.

Skorzystaj z tego pysznego przepisu

Wiesz już, że istnieją niezliczone sposoby konsumowania marchewki, ale poniżej znajdziesz jeden pyszny przepis, który łączy w sobie wszystkie zalety, uwzględniając inne kluczowe dla zdrowia składniki. Przepis na zdrowie.

Krem z marchwii.

Krem z marchwi

Często do obiadu jako jedne z dan pierwszych spożywamy zupę, dlatego dziś chcemy wspólnie z Tobą wypróbować przepis na krem ​​z marchwi. Dowiedz się jak go przygotować i włączyć do planu posiłków.

Składniki

 • 2 marchewki
 • 3 brokuły
 • 1 ząbek czosnku
 • 1 duża cebula
 • 2 szklanki wody (500 ml)
 • Sól dla smaku

Przygotowanie

 • Dodaj wodę i inne składniki do garnka i zagotuj.
 • Przykryj i pozwól, aby ilość płynu zmniejszyła się o połowę.
 • Zdejmij z ognia i ostudź.
 • Dodaj zupę do blendera i miksuj, aż uzyskasz kremową mieszankę.
 • Podaj i ciesz się jej smakiem.

Do zdrowego rozwoju organizmu przyczynia się większość warzyw, dlatego nie zapominaj o uwzględnieniu ich w swojej diecie. Choć może Ci nie odpowiadać smak niektórych z nich, istnieje wiele przepisów, które nadadzą im niepowtarzalny smak.