Surowe produkty – Wybieraj świeże warianty

Do przygotowywania posiłków wykorzystujemy mnóstwo metod - smażymy, gotujemy, pieczemy i grillujemy różne produkty, by zmienić ich smak. Niestety wraz z obróbką termiczną, bardzo często zmieniamy też niekorzystnie ich właściwości.
Surowe produkty – Wybieraj świeże warianty
Eliana Delgado Villanueva

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Surowe produkty mogą być o wiele bardziej korzystne dla naszego zdrowia, ponieważ podawane w swojej naturalnej formie, dostarczają nam najwięcej substancji odżywczych. Surowe produkty w porównaniu z przetworzonymi mają przewagę, iż wszelkie metody obróbki termicznej i przygotowywania posiłków mogą pozbawiać ich niektórych z ich właściwości.

Poniżej przedstawiamy 8 produktów, które najlepiej jest podawać świeże i surowe. Koniecznie czytaj dalej i dowiedz się, dlaczego jest to tak istotne.

Każda kultura i kuchnia świata opracowała liczne metody obróbki, przygotowywania i podawania posiłków, dzięki którym można na różne sposoby cieszyć się smakiem, wyglądem i właściwościami poszczególnych produktów.

Do najpopularniejszych, a zarazem najzdrowszych metod możemy zaliczyć pieczenie, gotowanie na parze oraz grillowanie. To właśnie te sposoby przygotowywania posiłków pozwalają na zachowanie największej dawki substancji odżywczych i witamin w wykorzystywanych produktach.

Część produktów spożywczych – szczególnie pochodzenia roślinnego – najlepiej sprawdza się, gdy są one podawane surowe. To właśnie w tym stanie, najbardziej dla nich naturalnym, zachowują one swoje właściwości odżywcze i zdrowotne.

Gotowanie i obróbka cieplna w wielu przypadkach pozwala wydobyć z niektórych produktów smak i aromat, jednak jednocześnie może także pozbawiać je pewnej dawki witamin i minerałów. Jeśli chcesz gotować świadomie, koniecznie czytaj dalej i poznaj 8 produktów, które zachowują się właśnie w taki sposób.

1. Świeże buraki

Buraki są powszechnie znane jako produkty o wysokiej zawartości naturalnych cukrów i niezbędnych substancji odżywczych. Dostarczą Ci także:

  • wiele witamin (A, B, C)
  • minerałów (potas, magnez, żelazo)
  • błonnik
Surowe produkty, buraki, sok z buraków

Co więcej, regularnie spożywane buraki wspomagają układ odpornościowy, prawidłowe krążenie krwi i przebieg wielu innych niezbędnych funkcji w organizmie, zarówno tych odpowiedzialnych za kondycję fizyczną, jak i psychiczną.

Dlaczego surowe buraki będą najkorzystniejsze dla Twojego zdrowia? Okazuje się, że podczas gotowania tracą one wiele substancji i właściwości zdrowotnych. Ich zawartość kwasu foliowego – substancji niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania mózgu – spada nawet o 25%.

2. Brokuły na surowo

Brokuły to źródło witaminy C, wapnia, potasu i wielu innych substancji odżywczych potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ciała. Nie brakuje w nich także dużych ilości sulforafanu, związku obniżającego ryzyko chorób nowotworowych, a także zaburzeń układu krążenia czy nawet chorób autoimmunologicznych.

Wyniki badań opublikowane w magazynie Journal of Agricultural and Food Chemistry wskazują, że osoby regularnie spożywające surowe brokuły wykazują się lepszym przyswajaniem substancji odżywczych, witamin i minerałów, niż w przypadku osób preferujących warzywa gotowane czy poddawane innym sposobom obróbki termicznej.

3. Surowe cebule

Cebule zawierają składnik aktywny o nazwie alicyna, która odpowiednio wchłaniana do organizmu pomaga zapobiec między innymi chorobom nowotworowym, stanom lękowym czy zaburzeniom krążenia.

Mimo że smażenie czy gotowanie pozwala wydobyć z cebuli aromat i smak, dopiero surowe cebule dostarczą Ci pełnię związków chemicznych pochodzenia roślinnego, które doskonale wchłaniają się w organizmie.

Najlepiej jest wykorzystać świeżą cebulę do przygotowania sałatki lub soku albo koktajlu. To właśnie wtedy będziesz w pełni korzystać z licznych właściwości zdrowotnych tego produktu.

4. Czerwona papryka

Czerwona papryka to warzywo zaspokajające nawet trzykrotnie zalecaną dzienną dawkę witaminy C. Jest to także doskonałe źródło witaminy B6, witaminy E oraz magnezu.

Surowe warzywa zapewnią Ci największą dawkę substancji odżywczych, minerałów i witamin, paprykę możesz jednak poddać krótkotrwałej obróbce w niskiej temperaturze, dzięki czemu zachowa swój słodkawy smak i właściwości.

Unikaj jednak długiego gotowania w wysokiej temperaturze, gdyż wówczas papryka traci większość swojej zawartości witaminy C i innych substancji.

5. Orzechy

Orzechy są wprawdzie dość kaloryczne, ale zapewniają też dużą dawkę niezbędnych zdrowych tłuszczów, białek i przeciwutleniaczy. Wszystkie te substancje pozwalają obniżyć poziom złego cholesterolu w krwi i zapobiec problemom z krążeniem czy innym schorzeniom układu sercowo-naczyniowego.

Orzechy, surowy produkt

Najlepiej jest sięgać po surowe, świeże orzechy, ponieważ wówczas dostarczają najwięcej substancji odżywczych i witamin. Unikasz wtedy także mieszania ich z przetwarzanymi tłuszczami (np. wykorzystywanymi do ich prażenia).

Najzdrowszy wybór to:

  • migdały
  • orzechy włoskie
  • orzechy laskowe
  • nerkowce

6. Świeże jagody

Dodawanie suszonych jagód, żurawiny czy innych owoców do płatków owsianych czy innych śniadaniowych przepisów stało się w ostatnich czasach bardzo modne. Nierzadko po suszone owoce sięgamy także jak po zdrową i niskokaloryczną przekąskę pomiędzy posiłkami.

Warto jednak mieć świadomość, że suszone owoce nie posiadają takich samych właściwości jak te świeże i surowe. Co ciekawe, po procesie suszenia czy innej obróbce może także wzrastać ich zawartość cukru. W skrajnych przypadkach suszone warianty dostarczają go nawet trzykrotnie więcej!

Dodatkowo po usunięciu wody, tracą one także rozpuszczalne witaminy i minerały.

7. Orzech kokosowy

Na rynku nie brakuje produktów wytwarzanych z kokosów, jednak warto podkreślić, że najwięcej korzyści przyniesie Ci on w swoim naturalnym, surowym stanie.

Olej kokosowy zdrowszy w surowej formie

Żadne ciasteczka, batoniki czy ciasta, ani żadne inne przetwarzane produkty z kokosem w nazwie nie zastąpią wody kokosowej czy oleju kokosowego, bogatego w kwasy tłuszczowe korzystne dla układu krążenia oraz zdrowia mózgu.

Procesy, którym poddawane są wymienione komercyjne produkty znacznie ograniczają właściwości zdrowotne i odżywcze.

8. Czosnek

Czosnek to nie tylko doskonały naturalny antybiotyk, ale i produkt o wszechstronnym zastosowaniu w kuchniach całego świata. Zawiera między innymi dużą dawkę alicyny oraz przeciwutleniaczy, doskonale wpływających na kondycję komórek całego ciała.

Badania wykazały nawet, że regularne spożycie surowego czosnku pozwala znacznie obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwory, szczególnie płuc. Niestety obróbka termiczna może pozbawić go nawet 90% minerałów i witamin, dlatego jeżeli chcesz skorzystać z właściwości czosnku, sięgaj po surowe ząbki jak najczęściej.

Czy do tej pory zdarzało Ci się gotować, smażyć czy piec wymienione powyżej produkty? Jeśli tak, to teraz wiesz już, dlaczego nie zawsze warto tak robić. Dostarczaj sobie opisywane wyżej produkty w ich naturalnym stanie, a dostarczysz sobie najlepszą naturalną dawkę zdrowia i 100% substancji odżywczych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fundación Española de la Nutrición. Broccoli Brassica oleracea var. cymosa.  fen.org.es/mercadoFen/pdfs/brecol.pdf
  • Garlic and cancer prevention. (2008, January 22). Retrieved from
    cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/diet/garlic-fact-sheet
  • Milner JA. Mechanisms by which garlic and allyl sulfur compounds suppress carcinogen bioactivation. Garlic and carcinogenesis. Advances in Experimental Medicine and Biology 2001; 492:69–81.
  • Piscitelli SC, Burstein AH, Welden N, Gallicano KD, Falloon J. The effect of garlic supplements on the pharmacokinetics of saquinavir. Clinical Infectious Diseases 2002; 34(2):234–238.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.