Kamienie nerkowe oraz ich 8 symptomów

4 marca, 2018
Chociaż niektóre z tych symptomów mogą być mylone z innymi przypadłościami, jeśli zauważysz dwa z nich lub więcej, powinieneś niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Nerki odgrywają ważną rolę w oczyszczaniu ciała z toksyn. Chociaż nie zdajemy sobie z tego sprawy, pracują one dzień i noc, aby przefiltrować oraz usnąć z naszej krwi znaczną ilość toksyn. Z tego powodu, kiedy napotykają problemy i nie mogą funkcjonować na swoim optymalnym poziomie, sole mineralne oraz inne związki chemiczne formują kryształki, popularnie znane jako kamienie nerkowe.

To przypadłość, która może doprowadzić do zapychania dróg moczowych, wpływając na oddawanie moczu i powodując ogromny ból. Kamienie nerkowe mogą znacznie obniżyć jakość życia.

Chociaż ich rozmiar różni się zależnie od osoby, musimy się pozbyć ich, aby uniknąć infekcji i poważniejszych komplikacji.

Z tego powodu pragniemy dzisiaj podzielić się 8 symptomami, które mogą pomóc nam wykryć kamienie nerkowe, abyś mógł rozpocząć leczenie tak szybko, jak to możliwe. Dowiedz się jakie to objawy!

1. Częste oraz bolesne oddawanie moczu

Zmiany w nawyku oddawania moczu powinny być zawsze uważane za sygnał ostrzegawczy związany z problemami układu moczowego.

Częste oddawanie moczu a kamienie nerkowe

 • Stała potrzeba oddawania moczu, któremu towarzyszy ból w podbrzuszu może wskazywać na to, że masz kamienie nerkowe.
 • Generalnie ilość moczu zmniejsza się, lecz Ty nadal czujesz skurcze w pęcherzu moczowym.
 • Ból jest szczególnie dotkliwy, kiedy kamienie nerkowe przemieszczają się z pęcherza do cewki moczowej.

2. Ból pleców a kamienie nerkowe

Chociaż często mylimy ten objaw z problemami związanymi z mięśniami, należy być świadomym, że może on być spowodowany obecnością kamieni nerkowych.

 • Przewlekły ból, szczególnie po jednej stronie pleców, jest powszechny szczególnie u osób, których drogi moczowe są zablokowane przez kamienie nerkowe.
 • Kamienie te mogą przemieszczać się również z podbrzusza w kierunku pleców.
 • Czasami powodują one pulsujący ból i szczególną nadwrażliwość.

3. Mdłości i wymioty

Wiemy, że mdłości i wymioty zwykle pojawiają się kiedy cierpimy na problemy trawienne. Jednakże kiedy są częste oraz towarzyszą im uprzednio wymienione objawy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

zatrucie pokarmowe a kamienie nerkowe

 • Te symptomy zwykle pojawiają się, kiedy kamienie mają już większy rozmiar powodując blokowanie dróg moczowych.
 • Pojawiają się w wyniki trudności nerek w eliminowaniu toksyn z ciała.

4. Ślady krwi w moczu

Bądź bardzo ostrożny! Ten symptom powinien być zbadany przez lekarza tak szybko, jak tylko go zauważysz.

 • Mocz z krwią alarmuje nas o problemach z nerkami lub o poważnej infekcji.
 • Jeśli powodem są kamienie nerkowe, mocz może przybrać kolor różowy, czerwony lub brązowy.
 • Częściej pojawia się kiedy cewka moczowa jest zablokowana.

5. Mocz wydziela intensywny zapach

Źle funkcjonujące nerki, czy to z powodu kamieni czy niewydolności, sprawiają, że nasz mocz wydziela intensywny, nieprzyjemny zapach. Można poczuć go zaraz po oddaniu moczu.

 • Zapach wydziela się ze względu na toksyny, które zostały zatrzymane w drogach moczowych. Nie są odpowiednio wydalane ze względu na zator.
 • Ta sytuacja może spowodować rozwój bakterii prowadząc do infekcji.
badania laboratoryjne moczu, a kamienie nerkowe

6. Problemy z siedzeniem

Osoby, które zawczasu nie zaczną leczyć kamieni nerkowych, mogą doświadczać nieprzyjemnego uczucia podczas siadania.

 • Te rosnące kryształki blokują moczowód. Zwykle powoduje to skurcze i bóle w okolicach podbrzusza i lędźwi.
 • Objawy te ustępują, kiedy wstajesz. Jednakże powinieneś zadbać o nie natychmiast, jako że oznacza to, że Twój stan się pogarsza.

7. Gorączka i dreszcze

Jeśli nie zadbamy o kamienie nerkowe wystarczająco wcześnie, stopniowo będą one zmniejszać aktywność nerek. Następnie, prawdopodobieństwo zachorowania na infekcje układu moczowego zwiększa się.

 • Pojawianie się gorączki i dreszczy, nawet jeśli jest to sporadyczne, wskazuje na to, że kamienie nerkowe „ułatwiają” atak drobnoustrojów.
 • Temperatura wzrasta powoli. Jednak czyni to ewidentnym, że stan organizmu się pogarsza.
gorączka a kamienie nerkowe

8. Zapalenia

Gromadzenie się soli mineralnych i toksyn w nerkach wywołuje reakcje zapalne w układzie wydalniczym, nawet jeśli kamienie nerkowe są małe.

 • To normalne, że dana osoba zauważy łagodne zapalenia po obu stronach ciała, dokładnie w miejscu gdzie znajdują się nerki.
 • Jeżeli problem nie ustępuje, nabrzmienia się nasilą oraz przemieszczą również do podbrzusza i pachwin.

Czy obawiasz się, że możesz mieć kamienie nerkowe? Jeżeli rozpoznałeś u siebie niektóre z powyższych symptomów, skontaktuj się z lekarzem jak najszybciej. Dokładnie zbadaj swój stan i dowiedz się co jest przyczyną tych zauważalnych objawów.

 • Esquena S., Millán Rodríguez F., Sánchez-Martín F.M., Rousaud Barón F., Marchant F., Villavicencio Mavrich H.. Cólico renal: Revisión de la literatura y evidencia científica. Actas Urol Esp  [Internet]. 2006  Mar [citado  2018  Oct  24] ;  30( 3 ): 268-280. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&;pid=S0210-48062006000300004&lng=es.
 • Monrroy Vega Danitza Arminda, Mullisaca Vito Rossy. Cálculos Renales o Nefrolitiasis. Rev. Act. Clin. Med  [revista en la Internet]. [citado  2018  Oct  24]. Disponible en: http://www.revistasbolivianas.org.bo/scielo.php?script=sci_arttext&;pid=S2304-37682011000800005&lng=es.
 • Peña Rodríguez José Carlos. Avances y retos en la fisiopatología y tratamiento de la nefrolitiasis. Acta méd. Grupo Ángeles  [revista en la Internet]. 2016  Sep [citado  2018  Oct  24] ;  14( 3 ): 155-161. Disponible en: http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&;pid=S1870-72032016000300155&lng=es.
 • Wells, Keith A. Nephrolithiasis with unusual initial symptoms. Journal of Manipulative & Physiological Therapeutics , Volume 23 , Issue 3 , 196 – 201