Przyprawy wspomagające eliminowanie toksyn

· Grudzień 14, 2017

Na naszym blogu wielokrotnie poruszaliśmy temat znaczenia eliminowania szkodliwych toksyn z naszego organizmu. Dzieje się tak dlatego, że ich nadmiar powoduje, że organizm czuje i staje się słabszy, co wpływa negatywnie na jakość naszego życia. Oczywiście nie tylko dieta wpływa na skuteczne eliminowanie toksyn, odpowiednio dobrane przyprawy mogą także spotęgować ten efekt.

Organizm rzecz jasna podejmuje swoje własne, w pełni naturalne procedury pozwalające mu wyeliminować toksyny, ale ważne jest również to, aby mu w tym zadaniu pomagać.

Pierwszym i chyba najważniejszym krokiem, jaki powinieneś podjąć, jest upewnienie się, że pijesz wystarczającą ilość wody, ponieważ działa ona jak oczyszczacz. Nie bez znaczenia jest także odpowiednio zbilansowana dieta, a także niektóre przyprawy.

Skoro mowa o poprawie sposobu odżywiania się, to warto tutaj wspomnieć, że powinieneś wyeliminować ze swojej codziennej diety produkty spożywcze przetworzone metodami przemysłowymi, zawierające spore ilości konserwantów lub soli.

I dodatkowo możesz także korzystnie wpłynąć na swoje własne zdrowie wybierając naturalne składniki.

Bogactwo przyprawy

Jednym z tych naturalnych składników są przyprawy, które oprócz tego, że w większości przypadków są bardzo tanie, to jeszcze dodają pysznego smaku i aromatu do potraw, które spożywasz.

A jeśli przepadasz za sztucznie przetworzonymi produktami spożywczymi (jak np. fast-foody), ponieważ po prostu uwielbiasz ich mocny smak, to wiedz, że możesz uzyskać te same rezultaty. Zagwarantują Ci to same przyprawy, bez konieczności dodawania niepotrzebnych substancji do jedzenia.

A oto lista pięciu przypraw, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Nie tylko mają wspaniały smak i aromat, ale jednocześnie pomogą Ci wyeliminować toksyny ze swojego organizmu. Zapraszamy do lektury!

1. Najlepsze przyprawy? Kolendra to nr 1!

Kolendra to popularna roślina, która jest często używana w tradycyjnych przepisach. Pozwala ona dodać pysznego smaku do przygotowywanych potraw.

Kolendra przyprawa do gotowania

A oprócz tego oferuje ona wiele korzyści dla Twojego organizmu. Kolendra pomaga między innymi:

 • Zregenerować i zoptymalizować funkcje przeciwutleniajace w Twojej wątrobie.
 • Szybciej i sprawniej wyeliminować toksyny i niepożądane substancje chemiczne z Twojego organizmu.
 • Poprawić trawienie i łagodzić problemy wynikające z jedzenia niezdrowej żywności.
 • Chronić wątrobę przed kontaktem z metalami ciężkimi, takimi jak ołów.
 • Wyeliminować rtęć, ołów i aluminium występujące w niektórych produktach spożywczych.
 • A dodatkowo nasiona kolendry pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi.

Zatem gorąco zalecamy dodanie paru listków kolendry do swoich zielonych koktajli lub innych potraw.

2. Kurkuma

Kurkuma pomaga chronić wątrobę przed uszkodzeniem spowodowanym przez wolne rodniki, pasożyty i toksyny.

Ponieważ wątroba jest podstawowym organem odpowiadającym za proces oczyszczania organizmu, istnieje duże ryzyko wystąpienia mniej lub bardziej poważnej choroby, jeśli nie upewnisz się, że stosowana przez Ciebie dieta bogata w odpowiednie przyprawy stymuluje jej proces samooczyszczania się.

Świetnym sposobem na uzyskanie tego efektu jest picie dwa razy w tygodniu herbaty lub innego naparu z kurkumą.

Niezbędne składniki:

 • 1 łyżeczka do herbaty sproszkowanej kurkumy (5 g)
 • 1 szklanka wody (250 ml)

Sposób przygotowania opisywanego naparu:

 • Doprowadź wodę do wrzenia, dodaj do niej kurkumę, a następnie zdejmij naczynie z ognia.
 • Odczekaj 3-4 minuty.
 • Wypij tak uzyskany napar natychmiast, bez zwłoki.

Picie naparu z tej przyprawy jest w stanie zapewnić Ci również następujące korzyści:

 • rany, skaleczenia i siniaki szybciej się zagoją,
 • niebezpieczeństwo zachorowania na raka zostanie znacząco zredukowane,
 • ilość przeciwutleniaczy w Twoim organizmie wzrośnie,
 • a Twoja krew zostanie oczyszczona.

3. Kardamon

Kardamon wywodzi się z Indii i dobrze znany jest ze swojej zdolności do łagodzenia rozstroju żołądka.

Oprócz korzystania z tej przyprawy w celu wzbogacenia smaku przygotowywanych potraw, świetnym pomysłem jest uczynienie jej częścią swojej codziennej procedury mającej na celu pozbycie toksyn z organizmu.

Najlepszą cechą kardamonu jest skuteczne eliminowanie szkodliwych bakterii bez jednoczesnego likwidowania tych “dobrych” (pożytecznych) mikroorganizmów z układu pokarmowego.

Jest to doskonały składnik codziennej diety, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że większość komercyjnych leków ma tę wadę, że równie skutecznie niszczy zarówno korzystne dla zdrowia, jak i szkodliwe bakterie.

Kardamon przyprawa

Włączając do swojej diety przyprawy takie jak kardamon, szybko dostrzeżesz u siebie:

 • lepszy apetyt,
 • zapobieganie zapaleniu żołądka lub lepsza kontrola nad tą chorobą, jeśli już ją masz,
 • poprawa kondycji serca,
 • zredukowany poziom tłuszczów w wątrobie.

Jak należy prawidłowo spożywać kardamon?
Użyj tej przyprawy bezpośrednio w przygotowywanych przez siebie potrawach. Ponieważ jest to jednak składnik, który nie jest zbyt często wykorzystywany w naszych tradycyjnych przepisach, możesz na początku napotkać trudności przy próbach jej zastosowania.

Jednakże, jeśli masz możliwość wypróbowania nowych smaków, odkryjesz kilka interesujących, nowych alternatyw.

Jedz słodycze, które zawiera tę przyprawę. Smak kardamonu sprawia, że idealnie nadaje się on do słodkich produktów, zwłaszcza gorzkiej czekolady. W wyspecjalizowanych sklepach można znaleźć specjalne kostki na bazie tych dwóch składników lub pełne tabliczki czekolady z kardamonem.

Po prostu spróbuj zjeść tylko mały jej kawałek. To w zupełności wystarczy. Przygotuj sobie także napar z jednej łyżeczki do herbaty (ok. 5 g) kardamonu wsypanej do szklanki (200 ml) wrzącej, przegotowanej wody i wypij taki napój dwa razy w tygodniu.

4. Goździki

Te charakterystyczne, suche przyprawy są doskonale znane każdemu, kto ma zwyczaj przygotowywać własnoręcznie potrawy w swojej kuchni. Istnieją dodatkowo doskonałe powody, aby z nich częściej korzystać, jeśli jeszcze do tej pory tego nie zrobiłeś.

Goździki mają właściwości antyoksydacyjne i odtruwające na poziomie komórkowym. Poprawia to zdolność komórek do manipulowania poszczególnymi związkami chemicznymi i odfiltrowywania toksyn.

Komórki wątrobowe lub inaczej hepatocyty są odpowiedzialne za usuwanie toksyn z krwi, toteż są zazwyczaj najbardziej narażone na problemy związane z nieprawidłowym odżywianiem się i niezdrowymi nawykami.

Najlepszym sposobem na skorzystanie z zalet tej przyprawy jest zjedzenie goździków bezpośrednio po ich zmieleniu lub dodaniu do gorących płynów (zup, napojów, przetworów itp.).

5. Cynamon

Cynamon jest znany z wielu cennych właściwości. Do najbardziej korzystnych z punktu widzenia zdrowia należą:

Cynamon przyprawa

 • właściwości przeciwutleniające,
 • oczyszczanie krwi,
 • kontrolowanie zbyt wysokiego ciśnienia krwi,
 • redukowanie stresu oksydacyjnego,
 • przyśpieszona regeneracja komórek naszego organizmu.

Oznacza to, że cynamon naprawdę pomaga wyeliminować toksyny z organizmu, konieczne jest jednak spożywanie go bez dodatku cukru. Najlepszym sposobem na wykorzystanie jego cennych właściwości jest wypijanie jednej filiżanki naparu z tej przyprawy każdego dnia, bez jego dodatkowego dosładzania.