Seler naciowy, czyli gruntowne oczyszczanie nerek

· Wrzesień 14, 2016
Seler naciowy jest bogatym źródłem witamin, minerałów i błonnika, co sprawia, że wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn i pomaga w regulacji poziomu cholesterolu, a także ciśnienia tętniczego.

Seler naciowy jest bardzo ceniony w dzisiejszym sposobie odżywiania nie tylko dzięki swoim walorom smakowym, ale także ze względu na swoje właściwości lecznicze.

Seler naciowy obfitujący w wodę, skrywa w swoim zielonym wnętrzu dużą różnorodność minerałów, witamin, bioflawonoidów, a także enzymów wzmacniających między innymi nerki.

Ponadto nie można nie wspomnieć, że seler naciowy uważany jest za jeden z najlepszych naturalnych diuretyków, jakie istnieją. Jedzenie go jest nieodzowne jeśli chcemy wyeliminować z naszego organizmu odpadki i szkodliwe substancje, które mogą kumulować się w nerkach, i które mogłyby stanowić w przyszłości przyczynę powstawania różnych chorób.

Przeczytaj także: 5 razy seler – kilka rewitalizujących przepisów

Nie sposób wymienić wszystkich korzyści płynących z jedzenia tego zielonego warzywa. W tym artykule chcemy wyjaśnić dlaczego powinnaś wprowadzić seler naciowy do Twojej codziennej diety i w jaki sposób ten zdrowy zwyczaj może się przyczynić do poprawy zdrowia, a w szczególności do poprawy pracy nerek.

Jedz seler naciowy i wspomagaj pracę nerek!

Seler naciowy

Seler naciowy dostarcza Twoim nerkom minerałów

Aby uzupełnić występujące w organizmie niedobory witaminowe, wiele osób szuka w aptekach gotowych kompleksów witaminowych. Niedobory te powstają na skutek zmęczenia, złego samopoczucia, zatrzymywania płynów w organizmie, a także z powodu osłabienia układu odpornościowego.

Przeczytaj również artykuł: Seler pomoże ci schudnąć

W rzeczywistości jednak wiele niedoborów witaminowych można pokryć zwiększając ilość jedzonych przez nas świeżych warzyw i owoców.

Seler naciowy skutecznie dostarcza minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a ponadto pomaga w procesach związanych z detoksykacją, a także z oczyszczaniem krwi, czyli wspomaga ważne dla zdrowia funkcje.

 • To zielone smaczne warzywo należy do tej samej rodziny, do której zaliczamy pietruszkę czy koper. Warzywa te stanowią tak zwane umbeliferony, które ze względu na swój smak i właściwości skutecznie wspomagają prawidłowe funkcjonowanie wątroby i nerek.
 • Podstawowym składnikiem selera jest woda. Jednakże ilość witamin i zawartych w nim minerałów sprawiają, że można o nim mówić jak o produkcie o właściwościach medycznych. Warzywo zawiera między innymi:
  • Witaminy B1, B2, B6 i B9.
  • Beta karoteny, takie jak prowitamina A i witamina E.
  • Witamina C.
  • Wapń.
  • Cynk.
  • Potas.
  • Magnez.

Przeczytaj również artykuł: Seler pomoże Ci zrzucić kilogramy?

Należy tutaj przypomnieć, że nasz organizm zawsze musi utrzymywać równowagę między udziałem sodu i potasu. Z tego właśnie powodu nie powinniśmy przyjmować do organizmu zbyt dużej ilości soli (zawiera ona 40 procent sodu).

Znaczenie błonnika w odpowiedniej pracy nerek

Innym bardzo ciekawym faktem związanym z selerem naciowym jest zdumiewająca ilość zawartego w nim błonnika. To właśnie błonnik chroni przed powstawaniem zaparć czy niestrawności. Ponadto przyczynia się on do regulacji poziomu cholesterolu we krwi i jest pomocny w kontrolowaniu glikemii.

Przeczytaj również artykuł: Cholesterol: obniż go starożytną chińską metodą

Organizm o wysokim poziomie cholesterolu charakteryzuje się gorszym krążeniem krwi. Z kolei krążenie krwi nie jest odpowiednie, dochodzi do nadmiernego obciążenia nerek. Gdy taki stan rzeczy utrzymuje się zbyt długo, może to prowadzić do pogorszenia pracy tych jakże ważnych w naszym organizmie organów wewnętrznych.

Cholesterol jest więc kluczowym wskaźnikiem, o którego nie przekraczanie należy dbać ze szczególną uwagą!

Seler naciowy pomaga w zwalczaniu infekcji dróg moczowych

Seler zawiera w sobie olejek aromatyczny składający się z apiolu, limonenu, psoralenu, apiinu i z flawonoidów takich jak apigenina czy luteolina. Wszystkie te składniki w połączeniu mają w sobie wiele zalet. Między innymi:

 • Zwalczają infekcje błon śluzowych w układzie dróg moczowych.
 • Wykazują działanie przeciwzapalne.
 • Są antyoksydantami i antymikotykami (wykazują działanie przeciwgrzybicze), a także działają antyrakowo.
Seler naciowy

Seler naciowy reguluje ciśnienie tętnicze krwi

Żeby cieszyć się zdrowymi i dobrze funkcjonującymi nerkami powinniśmy zawsze zwracać uwagę na dwa czynniki: cholesterol i ciśnienie tętnicze krwi. Jak już wcześniej nadmieniliśmy oba te czynniki pomoże nam regulować regularne jedzenie selera.

Jedząc seler naciowy na czczo zaznasz wielu korzyści. Oto niektóre z nich:

 • To niezwykle zdrowe warzywo zawiera bioelementy, które są zdolne do blokowania aktywności katecholaminu – enzymu zwanego hormonem stresu, który jest odpowiedzialny za podwyższanie ciśnienia tętniczego krwi.
 • Jedząc codziennie dwie łodygi selera skutecznie obniżysz ciśnienie tętnicze krwi, co pozostaje nie bez znaczenia dla osób borykających się z chorobą nadciśnieniową.

Zamień seler naciowy w odżywczy koktajl wspomagający pracę nerek!

Zielony koktajl z selera naciowego

Składniki

 • 1 łodyga selera naciowego
 • 1 jabłko
 • 1 łyżeczka pietruszki (5g)
 • 1 łyżeczka świeżej mięty (5g)
 • 1 szklanka wody (200ml)

Przeczytaj również artykuł: Okrężnica – koktajle oczyszczające z toksyn

Sposób przygotowania

 • Zaczynamy od dokładnego umycia selera i jabłka. Jeżeli chodzi o jabłko można je obrać lub zrobić koktajl z jabłka wraz ze skórką. Jeżeli jest to jabłko produkcji naturalnej, pozostawiając skórkę uzyskasz więcej cennych składników odżywczych. Jakkolwiek postanowisz, nie zapomnij usunąć z niego pestek.
 • Jabłko i seler pokrój na mniejsze kawałki, aby ułatwić miksowanie.
 • Posiekaj pietruszkę i świeżą miętę.
 • Teraz umieść składniki w blenderze i miksuj aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Uzyskasz odżywczy koktajl o intensywnej zielonej barwie.
 • Zrobisz bardzo dobrze, jeśli będziesz pić go do śniadania 3 razy w tygodniu. Szybko zauważysz efekt diuretyczny i przeciwzapalny.

Pamiętaj, że ten zielony koktajl stanowiący prawdziwą bombę witamin chroni i wspomaga Twoje nerki. Wypróbuj go jak najszybciej i ciesz się smakiem prawdziwego zdrowia!