Seler naciowy, czyli gruntowne oczyszczanie nerek

Seler naciowy jest bogatym źródłem witamin, minerałów i błonnika, co sprawia, że wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn i pomaga w regulacji poziomu cholesterolu, a także ciśnienia tętniczego.
Seler naciowy, czyli gruntowne oczyszczanie nerek

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Seler naciowy jest bardzo cenionym elementem diety nie tylko dzięki swoim walorom smakowym, ale także ze względu na swoje właściwości lecznicze.

Obfitujący w wodę seler naciowy skrywa w swoim zielonym wnętrzu dużą różnorodność minerałów, witamin, bioflawonoidów, a także enzymów wzmacniających między innymi nerki.

Ponadto nie można nie wspomnieć, że seler naciowy uważany jest za jeden z najlepszych naturalnych diuretyków, jakie istnieją. Jedzenie go jest nieodzowne jeśli chcemy wyeliminować z naszego organizmu odpadki i szkodliwe substancje, które mogą kumulować się w nerkach, a które mogłyby stanowić w przyszłości przyczynę powstawania różnych chorób.

Nie sposób wymienić wszystkie korzyści płynące z jedzenia tego zielonego warzywa. W tym artykule chcemy wyjaśnić, dlaczego powinnaś wprowadzić seler naciowy do Twojej codziennej diety. Dowiedz się też, w jaki sposób ten zdrowy zwyczaj może się przyczynić do poprawy zdrowia, a w szczególności do poprawy pracy nerek.

Jedz seler naciowy i wspomagaj pracę nerek!

Seler naciowy dostarcza Twoim nerkom minerałów

Aby uzupełnić występujące w organizmie niedobory witaminowe, wiele osób szuka w aptekach gotowych kompleksów witaminowych. Niedobory te skutkują zmęczeniem, złym samopoczuciem, zatrzymywaniem płynów w organizmie, a także osłabieniem układu odpornościowego.

Seler naciowy w ręku kobiety

W rzeczywistości jednak wiele niedoborów witaminowych można pokryć zwiększając ilość jedzonych przez nas świeżych warzyw i owoców.

Seler naciowy dostarcza minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a ponadto pomaga w procesach związanych z detoksykacją. Co więcej, oczyszcza także naszą krew.

To zielone smaczne warzywo należy do tej samej rodziny, do której zaliczamy pietruszkę czy koper. Warzywa te stanowią tak zwane umbeliferony, które ze względu na swój smak i właściwości skutecznie wspomagają prawidłowe funkcjonowanie wątroby i nerek.

Podstawowym składnikiem selera jest woda. Jednakże ilość witamin i zawartych w nim minerałów sprawiają, że można o nim mówić jak o produkcie o właściwościach leczniczych. Warzywo zawiera między innymi:

  • Witaminy B1, B2, B6 i B9
  • Beta karoteny, prowitaminę A i witaminę E
  • Witaminę C
  • Wapń
  • Cynk
  • Potas
  • Magnez

Należy tutaj przypomnieć, że nasz organizm zawsze musi utrzymywać równowagę między udziałem sodu i potasu. Z tego właśnie powodu nie powinniśmy przyjmować do organizmu zbyt dużej ilości soli (zawiera ona 40 procent sodu).

Znaczenie błonnika dla odpowiedniej pracy nerek

Innym bardzo ciekawym faktem związanym z selerem naciowym jest zdumiewająca ilość zawartego w nim błonnika. To właśnie błonnik chroni przed powstawaniem zaparć czy niestrawności. Ponadto przyczynia się on do regulacji poziomu cholesterolu we krwi i jest pomocny w kontrolowaniu glikemii.

Organizm o wysokim poziomie cholesterolu charakteryzuje się gorszym krążeniem krwi. Z kolei gdy krążenie krwi nie jest odpowiednie, dochodzi do nadmiernego obciążenia nerek. Kiedy taki stan rzeczy utrzymuje się zbyt długo, może prowadzić do pogorszenia pracy tych jakże ważnych w naszym organizmie organów wewnętrznych.

Cholesterol jest więc kluczowym wskaźnikiem, o którego prawidłowy poziom należy dbać ze szczególną uwagą!

Seler naciowy pomaga w zwalczaniu infekcji dróg moczowych

Seler zawiera w sobie olejek aromatyczny składający się z apiolu, limonenu, psoralenu, apiinu i z flawonoidów, takich jak apigenina czy luteolina. Wszystkie te składniki w połączeniu mają w sobie wiele zalet. Między innymi:

Seler naciowy
  • Zwalczają infekcje błon śluzowych w układzie dróg moczowych.
  • Wykazują działanie przeciwzapalne.
  • Są antyoksydantami i antymikotykami (wykazują działanie przeciwgrzybicze). Co więcej, działają też antyrakowo.

Seler naciowy reguluje ciśnienie tętnicze krwi

Żeby cieszyć się zdrowymi i dobrze funkcjonującymi nerkami, powinniśmy zawsze zwracać uwagę na dwa czynniki: cholesterol i ciśnienie tętnicze krwi. Jak już wcześniej nadmieniliśmy, oba te czynniki pomoże nam regulować regularne jedzenie selera.

Jedząc seler naciowy na czczo, zaznasz wielu korzyści. Oto niektóre z nich:

  • To niezwykle zdrowe warzywo zawiera bioelementy, które są zdolne do blokowania aktywności katecholaminu – enzymu zwanego hormonem stresu, który jest odpowiedzialny za podwyższanie ciśnienia tętniczego krwi.
  • Jedząc codziennie dwie łodygi selera skutecznie obniżysz ciśnienie tętnicze krwi, co pozostaje nie bez znaczenia dla osób borykających się z chorobą nadciśnieniową.

Zamień seler naciowy w odżywczy koktajl wspomagający pracę nerek!

Składniki

  • 1 łodyga selera naciowego
  • 1 jabłko
  • Łyżeczka pietruszki (5 g)
  • Łyżeczka świeżej mięty (5 g)
  • Szklanka wody (200 ml)
Zielony koktajl z selera naciowego

Sposób przygotowania

  • Zaczynamy od dokładnego umycia selera i jabłka. Jeżeli chodzi o jabłko, można je obrać lub zrobić koktajl z jabłka wraz ze skórką. Jeżeli jest to jabłko z hodowli ekologicznej, pozostawiając skórkę, uzyskasz więcej cennych składników odżywczych. Jakkolwiek postanowisz, nie zapomnij usunąć z niego pestek.
  • Jabłko i seler pokrój na mniejsze kawałki, aby ułatwić miksowanie.
  • Następnie posiekaj pietruszkę i świeżą miętę.
  • Teraz umieść składniki w blenderze i miksuj aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Uzyskasz odżywczy koktajl o intensywnej zielonej barwie.
  • Zrobisz bardzo dobrze, jeśli będziesz pić go do śniadania 3 razy w tygodniu. Bez wątpienia szybko zauważysz efekt diuretyczny i przeciwzapalny.

Pamiętaj, że ten zielony koktajl, stanowiący prawdziwą bombę witamin, chroni i wspomaga Twoje nerki. Wypróbuj go jak najszybciej i ciesz się smakiem prawdziwego zdrowia!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.