Dieta oczyszczająca nerki - sposób na eliminację toksyn

Przez rok nasz organizm jest w stanie zgromadzić ogromną ilość toksyn. To właśnie dlatego, co najmniej raz w roku powinniśmy zastosować detoksykację naszego organizmu. 
Dieta oczyszczająca nerki - sposób na eliminację toksyn

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zazwyczaj kiedy rozpoczynamy dietę naszym celem jest utrata wagi. Istnieją jednak pewne wyjątki: plany żywnościowe przystosowane do innych potrzeb organizmu. Jednym z nich jest dieta oczyszczająca nerki, czyli najskuteczniejszy sposób na eliminację toksyn.

Co jest główną funkcją nerek? Jest to filtrowanie krwi i wydalanie z moczem toksycznych produktów przemiany materii i nadmiaru płynu. Mają zdolność filtrowania potrzebnych dla organizmu substancji. Biorąc pod uwagę ich znaczenie dla zdrowia, w tym artykule przedstawiamy plan żywnościowy jakim jest: dieta oczyszczająca nerki .  

Nerki są to niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu parzyste narządy zlokalizowane w tzw. przestrzeni zaotrzewnowej, po obu stronach kręgosłupa. Mówi się, że przypominają kształtem fasolę, ale ich rozmiar nie jest wprost proporcjonalny do pełnionych funkcji.

Wystarczy wziąć pod uwagę fakt, że każda z nerek posiada około miliona jednostek filtracyjnych – nefronów, które usuwają z krwi substancje odpadowe i zatrzymują te, które są organizmowi potrzebne. Wszystko to mieści się w 8 cm szerokości i 13 cm długości.

Najważniejsze funkcje nerek

Tak jak wspomnieliśmy: nerki odgrywają ważą rolę w procesie filtrowania krwi.

Opuchnięte nogi

Pozostawiają w organizmie tylko to co jest mu potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Ale to nie jedyne funkcje tych narządów. Są też odpowiedzialne za produkcję hormonów oraz utrzymywanie chemicznej równowagi. Inne właściwości to:

  • Filtrują 1,8 l płynów dziennie.
  • Mogą wygenerować od 1,5 do 2 litrów moczu.
  • Eliminują toksyny z organizmu.
  • Są odpowiedzialne za odzyskiwanie dobrych substancji, takich jak woda, sód, potas, chlorki, wapń i glukoza.
  • Są niezbędne w syntezie erytropoetyny, która jest odpowiedzialna za wytwarzanie czerwonych krwinek.
  • Co więcej biorą udział w syntezie reniny, tj. hormonu, który interweniuje w procesie regulacji ciśnienia krwi.
  • Produkują witaminę D, która utrzymuje kości w zdrowiu poprzez produkcję kalcytriolu.
  • Oprócz tego są odpowiedzialne za równowagę naszego organizmu, utrzymując homeostazę.

Zanim wprowadzisz dietę oczyszczającą w swoje życie, należy zastanowić się jakie są symptomy nieprawidłowego funkcjonowania nerek:

  • Zatrzymywanie płynów w organizmie.
  • Zmiana zapachu, barwy i ilości wydalanego moczu.
  • Ból podczas oddawania moczu.
  • Możliwe infekcje pęcherza moczowego.
  • Wysokie ciśnienie krwi.
  • Możliwe infekcje nerek.
  • Ogólne zmęczenie i senność.
  • Swędzenie skóry powiązane z wysypką.

Dieta oczyszczająca nerki

Detoksykację nerek powinno przeprowadzać się co najmniej raz w roku. Jednak przez cały czas warto pamiętać jakie produkty niekorzystnie wpływają na stan naszego zdrowia i kondycję nerek oraz które z nich mogą nam służyć.

Dieta oczyszczająca nerki - grafika

Nie zapominaj by podczas przygotowywania posiłków unikać łączenia węglowodanów z tłuszczami, co zapobiega rozwojowi niekorzystnych procesów gnilnych i fermentacyjnych.

Należy unikać nadmiaru soli oraz toksycznych dla nerek produktów takich jak kawa, soczewica, nadmiar orzechów i śliwki. To co warto wyrzucić ze swojej diety to produkty bogate w purynę, gdyż zwiększają one stężenie kwasu moczowego w organizmie. Oto niektóre z nich:

Tak samo szkodliwe mogą być produkty o wysokiej zawartości potasu, bowiem stanowią obciążenie dla nerek. Dlatego też unikaj szpinaku, słodkich i zwykłych ziemniaków, pomarańczy i kapusty.

Powiedz stanowcze “nie” pokarmom bogatym w białka, bowiem wymagają dodatkowego wysiłku nerek, znacznie je osłabiając. Szczególnie szkodliwe jest białko pochodzenia zwierzęcego. Nie oznacza to, że musisz wyeliminować na zawsze wspomniane produkty. Wystarczy, że dobierzesz ich odpowiednie ilości. Oto kilka wysokobiałkowych pokarmów:

      • Wędliny
      • Drób
      • Produkty mleczne i pochodne
      • Jajka

Im mniej cukru tym lepiej

Poświęcamy osobny akapit cukrom, bowiem ich spożycie należy ograniczyć bez względu na rodzaj stosowanej diety. Na pewno powtarzali Ci to już dziadkowie, później rodzice czy lekarz: cukier szkodzi!

Cukier niekorzystnie wpływa też na nerki, powoduje cukrzycę i zwiększa poziom złego cholesterolu. Nadmiar cukru i tłuszczów nasyconych prowadzi do znacznego osłabienia tych narządów. Zatem dieta oczyszczająca nerki powinna być pozbawiona wszelkich produktów bogatych w cukier. 

Co powinna zawierać w sobie dieta oczyszczająca nerki?

Proces detoksykacji trwa kilka dni. Istotną rolę w tym czasie odgrywają naturalne diuretyki, które pomagają wyeliminować toksyny z organizmu. Uwzględnij w swoich posiłkach: brokuły, karczochy, ananasy, cebulę czy rzeżuchę. 

Ananas krojony na desce

Twoim najlepszym sprzymierzeńcem będą też diuretyczne infuzje, czyli zdrowotne napary. Najlepiej takie, które uwzględniają: pietruszkę, anyż, mniszek lekarski, skrzyp czy prawoślaz. Wybierz ulubioną z roślin i zagotuj w niewielkiej ilości wody. Powtarzaj każdego dnia, ale nie dłużej niż tydzień.

Pij dużo wody!

Każdy słyszał już to niejednokrotnie: powinniśmy pić od 2 do 3 litrów wody dziennie. Jest to największy sojusznik nerek, pomaga im pracować bez zastrzeżeń i zdejmuje z nich toksykologiczny ciężar. Jeśli Twoja dieta jest bogata w białko, pamiętaj aby zwiększyć dawkę dostarczanej wody przynajmniej o dwie szklanki.

Zasada 2-3 litrów nie obowiązuje tylko osób, które mają problem z oddawaniem moczu lub wykazują tendencję do zatrzymywania płynów w organizmie. Pamiętaj, że w takich przypadkach rozpoczęcie diety oczyszczającej należy skonsultować ze specjalistą.

Świetnie sprawdzi się też filiżanka zielonej herbaty, którą możesz wliczyć na poczet spożywanych płynów. Oczyszczanie nerek wymaga zmiany stylu życia, jednak nic nie jest ważniejsze od naszego zdrowia.

Aby móc cieszyć się zdrowymi nerkami: spożywaj dużo warzyw i owoców (szczególnie cytrusów), pilnuj aby dieta była bogata w wapń, unikaj stresu i pamiętaj o aktywności fizycznej. 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.