Detoksykacja płuc - skuteczne i naturalne remedia

Kąpiele parowe wyciągną toksyny z Twoich płuc. Wystarczy zagotować wodę i przez 20 minut oddychać wydobywającą się z niej parą wodną.
Detoksykacja płuc - skuteczne i naturalne remedia

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy wiesz, że regularna detoksykacja płuc to sposób na zdrowie i dobrą kondycję całego ciała? Dowiedz się więcej na ten temat!

Co negatywnie wpływa na jakość naszych płuc? Bezwzględnie jest to palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, zanieczyszczenie środowiska, szczególnie biorąc pod uwagę częsty ostatnimi czasy smog na naszych ulicach. Detoksykacja płuc jest więc wskazana dla każdego!

Część z tych czynników możemy zmienić, z pozostałymi, należy walczyć od środka, bowiem dzisiejsze tempo życia nie pozostawia nam chwili oddechu.

Na szczęście istnieje szereg zachowań i remediów, które możemy zastosować w domowym zaciszu. Znajdziesz je w tym artykule.

Detoksykacja płuc a codzienna rutyna

Uciekaj od toksycznych gazów

Płuca są najważniejszym organem układu oddechowego, tak jak drzewa są nimi dla naszej planety, tak one są dla nas gwarancją życia.

Charakteryzują się gąbczastą i lekko pęcherzykowatą budową i zajmują ogromną powierzchnię, nawet 100 m2 u dorosłego człowieka. Sam widzisz, że warto zadbać o tak istotny element naszego organizmu.

Ruch na ulicach miasta

Co możemy dziś zrobić aby uniknąć zanieczyszczeń i toksycznych gazów, które otaczają nas w mieście? Musimy dołożyć wszelkich starań, aby w czasie wolnym przebywać na zielonych przestrzeniach, z dala od industrialnego powietrza wielkich miast i smogu.

Ucieknij z miasta, zrób sobie przerwę w pobliskim lesie, kiedy tylko możesz spędzaj czas na wsi i szukaj kontaktu z naturą. Jest jej coraz mniej. Bez wątpienia ma to swój pozytywny wpływ na jakość płuc i na proces ich odtruwania. Potrzebujemy po prostu świeżego powietrza.

Rzuć palenie!

Przede wszystkim pamiętaj, że skutki palenia tytoniu nie dotykają tylko Ciebie, ale także tych w Twoim środowisku. Jeśli sam jesteś palaczem, spróbuj ograniczyć, aby ostatecznie skończyć z tym nałogiem; jeśli zaś jesteś palaczem biernym, unikaj zadymionych miejsc.

Co więcej, powinniśmy unikać też miejsc publicznych, w których palenie jest dozwolone. Dziś nie ma ich wiele, ale wyobraźmy sobie tylko, co dociera do naszych płuc, w małej palarni na lotnisku.

Twoje płuca będą Ci naprawdę wdzięczne, jeśli ograniczysz kontakt z dymem papierosowym.

Oczyść swoje domowe powietrze

Pamiętaj, że zanieczyszczenia czyhają nie tylko na zewnątrz, ale bardzo często pojawiają się też w naszym domu. Jak tego uniknąć i oczyścić powietrze? Możesz zainwestować w przydatne filtry i odpowiednią wentylację swojej przestrzeni.

W ten sposób unikniesz gromadzenia się szkodliwych związków. Ponadto, niezwykle istotne są czyste dywany, bowiem to one stanowią największe skupisko kurzu.

Zdrowa dieta a detoksykacja płuc

Przede wszystkim pamiętaj, że Twoje ciało jest osobistą świątynią, o którą należy dbać. W ten sposób, powinno się uwzględnić w swojej diecie owoce i warzywa, bowiem to one są źródłem niezbędnych składników odżywczych, działają też jako przeciwutleniacze.

owoce i warzywa

Dodaj do swojej codziennej diety składniki bogate w witaminę C, między innymi sok z owoców cytrusowych, jako dodatek do pożywnego śniadania. To pozwoli wzmocnić Twój układ odpornościowy i oczyścić płuca.

Uwzględnij też banany, śliwki czy truskawki, które stanowią doskonałe źródło potasu.

Nawadniaj się!

Fantastycznie byłoby, gdyby każdy z nas dostarczał sobie co najmniej 2 litrów wody dziennie w różnej postaci. Woda jest naturalnym oczyszczaczem, napary zaś w aromatyczny sposób pomagają wyeliminować toksyny z organizmu.

Kąpiel parowa a detoksykacja płuc

Kąpiele parowe wyciągną toksyny z Twoich płuc. Wystarczy zagotować wodę i przez 20 minut oddychać wydobywającą się z niej parą wodną. Co istotne, zachowaj ostrożność, aby się nie poparzyć.

Inhalacja, czyli detoksykacja płuc

Aby wzmocnić efekt kąpieli parowej, możesz położyć ręcznik na czubku głowy, tak aby efekt pozostał skoncentrowany wokół Ciebie. Możesz dodać też olejki eteryczne bądź amol.

3 naturale środki na detoksykację płuc

Wraz z tlenem do organizmu człowieka, a zatem także do naszych płuc, dostaje się wiele niekorzystnych cząsteczek i substancji, razem z mikroorganizmami, powodującymi infekcje.

Aby wzmocnić efekt detoksykacji należy wdrożyć do swojej codzienności, wymienione poniżej naturalne środki.

Wszystkie z nich doskonale nadają się do walki z chorobami płuc i infekcjami dróg oddechowych. Nie zapomnij oczywiście, aby odwiedzić lekarza, jeśli zauważasz niepokojące objawy.

1. Herbata kasztanowa a detoksykacja płuc

Odkryto ją wieki temu i choć nie jest zbyt popularna, stanowi świetne remedium i środek zapobiegawczy astmie czy zapaleniu oskrzeli. Eliminuje też uporczywy kaszel.

Procedura jest niezwykle prosta. Wystarczy wykonać napar w tradycyjny i znany nam sposób. W rondelku zagrzej wodę, dodając do niej łyżkę kasztanowca (15 g), a następnie gotuj przez 5 minut. Odcedź napar i spożywaj filiżankę herbaty raz dziennie.

2. Napar z lukrecji

Lukrecja znana jest w przemyśle cukierniczym, ale często zapominamy o jej nieprawdopodobnych leczniczych właściwościach.

Lukrecja i kurkuma

Wykazuje ona bowiem działanie chroniące nasze drogi oddechowe. Jednak nie powinniśmy jej nadużywać, jeśli zmagamy się z nadciśnieniem.

Jak przygotować napar? W garnku z wodą, zagotuj korzeń lukrecji, gotuj przez 5 minut i spożywaj szklankę naparu dziennie. 

3. Para z eukaliptusem

Eukaliptus to roślina znana ze swoich właściwości sprzyjających oczyszczaniu dróg oddechowych. Jest najlepszym przyjacielem swobodnego oddechu. Także detoksykacja płuc jest możliwa dzięki eukaliptusowym dobrodziejstwom.

Najskuteczniejszym zastosowaniem będzie relaks przy kąpieli parowej, z dodatkiem ekstraktu z eukaliptusa. Owa inhalacja bardzo szybko udrożni drogi oddechowe, docierając aż do samych płuc. 

4. Remedium z kurkumy, cebuli i imbiru

  • 2 szklanki wody (500 ml)
  • 1 łyżka kurkumy (15 g)
  • 1 duża cebula
  • 2 łyżki miodu (50 g)
  • 3 łyżki startego imbiru (45 g)

Przygotowanie:

  • Na początku zagotuj wodę w garnku.
  • Kiedy osiągnie punkt wrzenia, dodaj pokrojoną wcześniej na średnie kawałki cebulę. 
  • Kontynuuj gotowanie jeszcze przez 5 minut, a następnie dodaj pozostałe składniki.
  • Trzymaj na średnim ogniu przez około 40 minut.
  • Po wyznaczonym czasie usuń z ognia i odstaw. Kiedy mieszanka będzie już chłodna, odcedź ją i przechowuj w lodówce, najlepiej w szklanej butelce.

Jak spożywać?

  • Zaleca się spożywanie preparatu na pusty żołądek, tuż przed obiadem bądź kolacją. To pozwoli na skuteczną detoksykację płuc.
  • Powtarzaj przez kolejne 9 dni, aż poczujesz ulgę przy oddychaniu.
  • W obliczu większych schorzeń i dolegliwości – należy udać się do specjalisty.

Trudno wyobrazić sobie dobre życie, jeśli pozbawione jest zdrowia. Bicie naszego serca i wydajność płuc są jednymi z najważniejszych elementów gwarantujących nam spokojny byt. Nie należy bagatelizować nawet najmniejszych schorzeń układu oddechowego. 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Artykuł na podstawie:

  • Aranaga Amengual I. (2018). Remedios naturales para desintoxicar los pulmones, [online:] https://mejorconsalud.com/remedios-naturales-desintoxicar-pulmones/
  • Konturek S. (2001). Fizjologia człowieka oddychanie, czynności nerek, równowaga kwasowo-zasadowa, płyny ustrojowe. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków.
  • Prączko K., Kostka T. (2005). Aktywność ruchowa a występowanie infekcji górnych dróg oddechowych u osób w starszym wieku. Gerontologia Polska13(3), 195-199.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.