Ćwiczenia oddechowe - 7 korzyści dla zdrowia

Branie głębokich wdechów to nawyk, który bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Nie tylko pomaga nam się zrelaksować, ale również oczyścić organizm z toksyn i poprawić procesy przemiany materii.
Ćwiczenia oddechowe - 7 korzyści dla zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 09 czerwca, 2019

Regularne ćwiczenia oddechowe są skutecznym sposobem na relaks ciała i umysłu oraz na poprawę samopoczucia. Osoby, które trenują jogę lub praktykują mindfulness doskonale znają zalety płynące z tego typu ćwiczeń.

Niestety, niezbyt często  przykładamy wagę do tego, jak oddychamy, nie zdając sobie sprawy, że ma to wpływ na cały organizm.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanford opublikowali niedawno ciekawe wyniki badań, w których przedstawiają niezwykłe korzyści zdrowotne, jakie dają ćwiczenia oddechowe.

Mark Krasnow, biochemik i kierownik wspomnianych badań mówi, że jego zespołowi udało się zidentyfikować niewielką grupę neuronów, które odpowiadają za powiązanie oddechu z uczuciem relaksu.

Badania dowodzą tego, że ćwiczenia oddechowe mogą pomóc zredukować poziom stresu, złagodzić objawy zaburzeń lękowych, poprawić zdolność skupienia się oraz kontrolowania swoich emocji.

Okazuje się, że wykonywanie tego typu ćwiczeń to jedna z najprostszych i najbardziej skutecznych technik relaksacyjnych, którą powinien wypróbować każdy z nas.

Dowiedz się jakie korzyści zdrowotne może przynieść tak prosta czynność, jak wykonywanie świadomych, głębokich oddechów.

1. Ćwiczenia oddechowe redukują stres i niepokój

Oddychanie to czynność, którą wykonujemy podświadomie. Wdychamy tlen, aby umożliwić komórkom produkcję potrzebnej do życia energii.

Produktem ubocznym oddychania jest wydalany z organizmu poprzez drogi oddechowe dwutlenek węgla. Ten niemal magiczny proces najlepiej służy naszemu organizmowi kiedy oddychamy świadomie i powoli. Ważne też by oddech był głęboki i rytmiczny.

Często nasz oddech przybiera chaotyczną formę, na przykład ze względu na niepokój lub strach. Taki zaburzony rytm oddechu wpływa na cały nasz organizm, w tym głównie na pracę serca.

Oddychanie i relaks

Wystarczy jednak nauczyć się świadomie kontrolować oddech aby wspomóc przywspółczulny układ nerwowy i wprowadzić ciało w stan relaksu.

Dostarczając organizmowi tlenu w powolny, kontrolowany sposób sprawiamy, że redukuje się napięcie w mięśniach, stabilizuje się rytm serca oraz uspokaja się nasz umysł.

Dzieje się tak ponieważ układ przywspółczulny przestaje stymulować produkcję kortyzolu i adrenaliny w naszym ciele. Jest to jeden z najprostszych sposobów na wprowadzenie zarówno ciała, jak i umysłu w stan relaksu.

2. Pomagają oczyścić organizm z toksyn

Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale wydychanie dwutlenku węgla to jeden z procesów, które pomagają ciału oczyścić się z toksyn. Dwutlenek węgla to produkt uboczny procesów metabolicznych i musi on być usuwany z ciała wraz z wydychanym powietrzem.

Jeśli nasze płuca przyzwyczają się do brania krótkich, urywanych oddechów, nie będziemy w stanie wydalić z organizmu takiej samej ilości toksyn, jak wtedy, kiedy oddychamy głęboko i świadomie.

Warto o tym pamiętać i wykonywać ćwiczenia oddechowe 2-3 razy dziennie, po 10 minut w czasie każdej sesji.

3. Ćwiczenia oddechowe łagodzą ból

Kiedy coś nas boli, często nieświadomie wstrzymujemy oddech. Jest to naturalna reakcja naszego ciała kiedy się uderzymy lub skaleczymy.

Jeśli jednak cierpisz na przewlekły ból związany np. z zapaleniem stawów, toczniem lub fibromialgią, staraj się wykonywać odpowiednie ćwiczenia oddechowe. Kilka razy dziennie wstrzymaj na chwilę oddech, a następnie weź długi, głęboki wdech.

Bolesne punkty w ciele

W ten sposób pomagasz organizmowi uwolnić endorfiny, które działają jak naturalny środek przeciwbólowy.

4. Oddech a prawidłowa postawa

Choć może to brzmieć nieprawdopodobnie, regularnie wykonywane głębokie oddechy pomagają poprawić postawę ciała, a szczególnie linię na wysokości karku.

Kiedy bierzesz głęboki oddech i wypełniasz płuca tlenem, automatycznie zmuszasz kręgosłup do ułożenia się w bardziej harmonijnej, zrównoważonej pozycji.

5. Oddech stymuluje pracę układu limfatycznego

Układ limfatyczny w ludzkim organizmie stanowi część układu odpornościowego i jest złożony z całej sieci naczyń limfatycznych, tkanek, organów i węzłów chłonnych, które spełniają różnorodne funkcje.

Jednym z zadań płynu w układzie limfatycznym jest oczyszczanie organizmu z martwych komórek i innych zanieczyszczeń.

Wirus

Dzięki głębokim oddechom poprawiasz pracę układu krwionośnego, a tym samym przyspieszasz transport osocza krwi. W ten sposób twoje ciało może dużo sprawniej funkcjonować i oczyszczać się z niepotrzebnych i szkodliwych składników.

6. Wspomaga pracę serca

Wszyscy wiemy, że podczas ćwiczeń aerobowych (typu kardio) ciało spala energię z tłuszczu. Z kolei podczas treningu wysiłkowego nasz organizm generuje energię z glukozy.

Jeśli będziesz regularnie wykonywać ćwiczenia oddechowe, pomożesz organizmowi szybciej spalić tłuszcz, tak jak podczas treningu kardio. Dodatkowo, usprawnisz w ten sposób pracę serca.

7. Głębokie oddechy a procesy trawienia

Ćwiczenia oddechowe mogą również stymulować procesy trawienia. Kiedy bowiem dostarczasz organizmowi tlenu, dociera on także do narządów układu trawiennego.

Techniki oddechowe stymulują trawienie

Dzięki głębokim oddechom, wszystkie narządy są lepiej ukrwione, a nasz żołądek i jelita mogą sprawniej przeprowadzać procesy trawienia. Oddychanie pomaga nam się również zrelaksować, co zawsze pozytywnie wpływa na procesy przemiany materii, a tym samym podwyższa poziom przyswajalności składników odżywczych.

Czy widzisz już, jak wiele różnorodnych korzyści przynosi wykonywanie głębokich oddechów? Zacznij ćwiczyć swój oddech już dziś, a z każdym dniem będziesz czuć coraz większą poprawę samopoczucia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • A. Fuente. Respiración anaerobia. Solid Converter. 2008
  • L. Barrios, M. Puente, A. Castillo et al. Hábito de respiración bucal en niños. Revista Cubana Ortodoncia.
  • E. García-Garu, A. Fusté Esclano, A. Bados López. Manual de Entrenamiento en respiración. Universidad de Barcelona. 2008

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.