Detoksykacja nerek - remedium z bazylii i szałwi

Aby cieszyć się zdrowiem i zapobiegać chorobom przewlekłym, czy zwyrodnieniowym - ważne jest systematyczne podejmowanie pewnych środków. Zdrowe nawyki często idą w parze z roślinami leczniczymi. Tak też detoksykacja nerek, wątroby czy jelit możliwa jest przy pomocy naturalnych remediów.
Detoksykacja nerek - remedium z bazylii i szałwi
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

W tym artykule, przedstawiamy Ci recepturę opartą o bazylię i szałwię. Detoksykacja nerek jest niezwykle istotna dla naszego zdrowia. Mawia się, że to zdrowym nerkom zawdzięczamy jędrną skórę i mocne kości.

Bazylia i szałwia, to dwie aromatyczne rośliny lecznicze, które w naturalny sposób wspomogą pracę nerek i zapewnią nam wiele innych korzyści zdrowotnych.

Detoksykacja nerek – dlaczego jest taka ważna?

Nasze organizmy każdego dnia obciążone są toksynami. Chociażby z powodu substancji chemicznych obecnych w żywności, powietrzu czy wszelkich produktach higienicznych i czyszczących. Jesteśmy faszerowani chemią każdego dnia i trudno jest od tego uciec.

Dlatego też powinniśmy zadbać o siebie sami. W szczególny sposób, opierając się na niewielu naturalnych rzeczach, które nam pozostały. Toksyny bowiem gromadzą się w naszym ciele i mogą prowadzić do poważnych chorób i dyskomfortu.

bazylia liście

Nerki zaś odpowiedzialne są za oczyszczanie organizmu z substancji toksycznych, odprowadzając je poprzez mocz. Jednakże, czy wiemy co wspomaga oczyszczenie samych nerek? Kiedy dostarczamy im zbyt wiele pracy, mogą stać się przeciążone i osłabione.

Tracą swoją wydajność. Dlatego tak ważna jest pomoc w funkcjonowaniu tych narządów. Razem z  wątrobą , jelitami i naszą skórą mają one niezwykle istotne funkcje depuratywne. 

Teraz już rozumiesz, dlaczego tak ważna jest detoksykacja nerek. Pozwoli Ci zatrzymać swoje zdrowie i podnieść jakość życia. Osiągniemy to dzięki zrównoważonej diecie oraz niektórym remediom o właściwościach moczopędnych i odtruwających. 

Detoksykacja nerek – możliwa dzięki roślinom leczniczym

Bazylia

Czy wiesz, że w Libii wierzono, iż listek bazylii posiada moc ochronną przed jadem węży i skorpionów?

To zielona aromatyczna roślina, dzięki której nasze potrawy zyskują wyrazisty smak. Przypomnij sobie, jak istotna jest w spaghetti czy na szczycie włoskich klusek alla sorentina. Można dodać ją w każdej postaci.

Co istotne, roślina bogata jest w witaminę B1 i E oraz minerały, takie jak potas lub wapń. Zawiera także przeciwutleniacze i błonnik. Wykazuje właściwości trawienne i odprężające. Dlatego zawsze powinniśmy mieć ją przy sobie. Świetnie sprawdzi się w postaci infuzji i naparu.

detoksykacja nerek bazyl

W kontekście nerek bazylia stanowi bardzo skuteczny środek leczniczy. Głównie dzięki zawartości potasu. Minerał ten sprzyja eliminacji zbędnych płynów i toksyn z organizmu, poprzez właściwości moczopędne.

Pomaga tonizować nerki, przy okazji eliminując kamienie i toksyczny piasek. Jeśli jesteś jedną z osób, która cierpli z powodu częstych kolek – bazylia może okazać się bardzo przydatna.

Detoksykacja nerek i szałwia

Szałwia jest rośliną leczniczą, której nazwa pochodzi od łacińskiego słowa lekarstwo. Wartość jej w naszym życiu nie pozostawia więc złudzeń. Potwierdzają to, jej liczne pozytywne właściwości dla naszego zdrowia. Między innymi stanowi świetne remedium na zaburzenia oddechowe i trawienne.

Jak już wspomniano, ma istotne znaczenie w procesie oczyszczania nerek. Wszystko to, dzięki swoim właściwościom moczopędnym i detoksykującym. Spożywając ją w odpowiednim czasie i ilości, ułatwimy detoksykację organizmu, doprowadzając do eliminacji toksyn. W ten sposób możemy zwalczyć też obrzęki i stany zapalne.

Detoksykacja nerek – remedium z bazylii i szałwii

Nerki filtrują 1,3 l krwi w ciągu każdej minuty. 

Składniki

Aby przygotować skuteczne lekarstwo oczyszczające nerki, potrzebować będziemy następujących składników:

 • 10 świeżych liści bazylii (15 g)
 • 5 liści świeżej szałwii (8 g)
 • 1 szklanka wody (200 ml)
 • 1 łyżka miodu (25 g)
detoksykacja nerek bazylia

Przygotowanie

Aby przygotować remedium, potrzebujemy świeżych liści wymienionych roślin. W ten sposób mamy pewność, że wykazują wszystkie swoje bogactwa, w nienaruszonym stanie.

 • To co należy zrobić, to zmiksować razem bazylię, szałwię i wodę.
 • Następnie po uzyskaniu jednorodnej mieszanki, warto osłodzić ją naturalnym miodem.

Jak spożywać?

 • Aby wykorzystać dobrodziejstwo remedium powinniśmy przyjmować napój tuż po przebudzeniu, na czczo, co najmniej pół godziny przed śniadaniem.
 • Aby detoksykacja nerek udała się, powinniśmy przygotowywać remedium każdego dnia, przez tydzień. Spożywaj napój codziennie przez 7 dni.

Uwaga: Jeśli cierpisz na jakąkolwiek chorobę i przyjmujesz leki – warto skorzystać z porady lekarskiej, aby upewnić się czy dany środek wskazany jest w Twoim przypadku. 

Inne wskazówki

Czy wiesz, że każda z nerek ma około miliona jednostek filtracyjnych – nefronów? Usuwają z krwi substancje odpadowe i zatrzymują te, które są organizmowi potrzebne. 

Jeśli chcesz aby detoksykacja nerek zakończyła się sukcesem i faktycznie zmieniła stan Twojego zdrowia: powinieneś pamiętać o kilku istotnych zachowaniach i codziennych, zdrowych nawykach. Weź pod uwagę następujące wskazówki:

 • Pij dwa litry wody dziennie, pomiędzy posiłkami. Szczególnie zwróć uwagę na ilość spożywanej wody, podczas procesu oczyszczania organizmu.
 • Zmniejsz spożycie soli i produktów mlecznych.
 • Natomiast jedz więcej surowych roślin i warzyw. Każdy posiłek powinien urozmaicony być o zdrowe warzywa.
 • Przede wszystkim pamiętaj, aby podczas przygotowywania posiłków unikać łączenia węglowodanów z tłuszczami. Zapobiega to rozwojowi niekorzystnych procesów gnilnych i fermentacyjnych.

Co najważniejsze: uprawiaj sport, aby przyspieszyć metabolizm, zwiększyć potliwość i wyrzucić z siebie toksyny. Aktywność fizyczna jest niezwykle istotna w procesie oczyszczania organizmu z toksyn. W ten sposób pozytywnie wpłyniesz też na kondycję nerek. Skutkuje to znaczną poprawą samopoczucia.

Przede wszystkim, nie wystawiaj nerek na zimno. Powinniśmy przykrywać plecy, z wyszczególnieniem odcinka lędźwiowego. Nerki wrażliwe są na zimno. Jeśli nastały mroźne czasy, możesz ogrzewać plecy przy pomocy termoforu czy maty grzejącej. Wszystko dla zdrowia.

To może Cię zainteresować ...
Nerki: 8 złych nawyków prowadzących do ich upośledzenia
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Nerki: 8 złych nawyków prowadzących do ich upośledzenia

Nerki to organy, których zadaniem jest odfiltrowanie odpadów i toksycznych produktów przemiany materii. Poznaj szkodliwe dla nich nawyki!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Alomar M, Y. Physiological and histopathological study on the influence of Ocimum basilicum leaves extract on thioacetamide-induced nephrotoxicity in male rats. Saudi Journal of Biological Sciences. Julio 2020. 27 (7). 1843-1849.
 • Hernández-Agero T, Carretero Accame Mª T, et al. Salvia. Fotoquímica, farmacologia y terapéutica. Farmacia Profesional. Julio 2002. 16 (7): 59-64.
 • National Kidney Foundation. 7 reglas de oro para la prevención de la enfermedad renal.
 • Nash, R. J. (2002). Sage: The Genus Salvia. Phytochemistry.
 • Neimat Allah S, Haggag M, et al. Effect of aqueous extract of sage and marjoram on chronic kidney patients. Egyptian Journal of Applied Sciences. Noviembre-Dicimebre 2020. 35 (11): 186-201.
 • Opalchenova, G., & Obreshkova, D. (2003). Comparative studies on the activity of basil – An essential oil from Ocimum basilicum L. – Against multidrug resistant clinical isolates of the genera Staphylococcus, Enterococcus and Pseudomonas by using different test methods. Journal of Microbiological Methods.
 • U.S. Department of Health and Human Services. (2009). The Kidneys and How They Work. National Institutes of Health.
 • Walch S. G, Kubulla Th, et al. Determination of the biologically active flavor substances and camphor in foods and medicines containing sage (Salvia officinalis L.). Chemistry Central Journal. Julio 2011. 5:44.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.