Detoksykacja nerek - remedium z bazylii i szałwi

Aby cieszyć się zdrowiem i zapobiegać chorobom przewlekłym, czy zwyrodnieniowym - ważne jest systematyczne podejmowanie pewnych środków. Zdrowe nawyki często idą w parze z roślinami leczniczymi. Tak też detoksykacja nerek, wątroby czy jelit możliwa jest przy pomocy naturalnych remediów.
Detoksykacja nerek - remedium z bazylii i szałwi
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

W tym artykule, przedstawiamy Ci recepturę opartą o bazylię i szałwię. Detoksykacja nerek jest niezwykle istotna dla naszego zdrowia. Mawia się, że to zdrowym nerkom zawdzięczamy jędrną skórę i mocne kości.

Bazylia i szałwia, to dwie aromatyczne rośliny lecznicze, które w naturalny sposób wspomogą pracę nerek i zapewnią nam wiele innych korzyści zdrowotnych.

Detoksykacja nerek – dlaczego jest taka ważna?

Nasze organizmy każdego dnia obciążone są toksynami. Chociażby z powodu substancji chemicznych obecnych w żywności, powietrzu czy wszelkich produktach higienicznych i czyszczących. Jesteśmy faszerowani chemią każdego dnia i trudno jest od tego uciec.

Dlatego też powinniśmy zadbać o siebie sami. W szczególny sposób, opierając się na niewielu naturalnych rzeczach, które nam pozostały. Toksyny bowiem gromadzą się w naszym ciele i mogą prowadzić do poważnych chorób i dyskomfortu.

bazylia liście

Nerki zaś odpowiedzialne są za oczyszczanie organizmu z substancji toksycznych, odprowadzając je poprzez mocz. Jednakże, czy wiemy co wspomaga oczyszczenie samych nerek? Kiedy dostarczamy im zbyt wiele pracy, mogą stać się przeciążone i osłabione.

Tracą swoją wydajność. Dlatego tak ważna jest pomoc w funkcjonowaniu tych narządów. Razem z  wątrobą , jelitami i naszą skórą mają one niezwykle istotne funkcje depuratywne. 

Teraz już rozumiesz, dlaczego tak ważna jest detoksykacja nerek. Pozwoli Ci zatrzymać swoje zdrowie i podnieść jakość życia. Osiągniemy to dzięki zrównoważonej diecie oraz niektórym remediom o właściwościach moczopędnych i odtruwających. 

Detoksykacja nerek – możliwa dzięki roślinom leczniczym

Bazylia

Czy wiesz, że w Libii wierzono, iż listek bazylii posiada moc ochronną przed jadem węży i skorpionów?

To zielona aromatyczna roślina, dzięki której nasze potrawy zyskują wyrazisty smak. Przypomnij sobie, jak istotna jest w spaghetti czy na szczycie włoskich klusek alla sorentina. Można dodać ją w każdej postaci.

Co istotne, roślina bogata jest w witaminę B1 i E oraz minerały, takie jak potas lub wapń. Zawiera także przeciwutleniacze i błonnik. Wykazuje właściwości trawienne i odprężające. Dlatego zawsze powinniśmy mieć ją przy sobie. Świetnie sprawdzi się w postaci infuzji i naparu.

detoksykacja nerek bazyl

W kontekście nerek bazylia stanowi bardzo skuteczny środek leczniczy. Głównie dzięki zawartości potasu. Minerał ten sprzyja eliminacji zbędnych płynów i toksyn z organizmu, poprzez właściwości moczopędne.

Pomaga tonizować nerki, przy okazji eliminując kamienie i toksyczny piasek. Jeśli jesteś jedną z osób, która cierpli z powodu częstych kolek – bazylia może okazać się bardzo przydatna.

Detoksykacja nerek i szałwia

Szałwia jest rośliną leczniczą, której nazwa pochodzi od łacińskiego słowa lekarstwo. Wartość jej w naszym życiu nie pozostawia więc złudzeń. Potwierdzają to, jej liczne pozytywne właściwości dla naszego zdrowia. Między innymi stanowi świetne remedium na zaburzenia oddechowe i trawienne.

Jak już wspomniano, ma istotne znaczenie w procesie oczyszczania nerek. Wszystko to, dzięki swoim właściwościom moczopędnym i detoksykującym. Spożywając ją w odpowiednim czasie i ilości, ułatwimy detoksykację organizmu, doprowadzając do eliminacji toksyn. W ten sposób możemy zwalczyć też obrzęki i stany zapalne.

Detoksykacja nerek – remedium z bazylii i szałwii

Nerki filtrują 1,3 l krwi w ciągu każdej minuty. 

Składniki

Aby przygotować skuteczne lekarstwo oczyszczające nerki, potrzebować będziemy następujących składników:

  • 10 świeżych liści bazylii (15 g)
  • 5 liści świeżej szałwii (8 g)
  • 1 szklanka wody (200 ml)
  • 1 łyżka miodu (25 g)
detoksykacja nerek bazylia

Przygotowanie

Aby przygotować remedium, potrzebujemy świeżych liści wymienionych roślin. W ten sposób mamy pewność, że wykazują wszystkie swoje bogactwa, w nienaruszonym stanie.

  • To co należy zrobić, to zmiksować razem bazylię, szałwię i wodę.
  • Następnie po uzyskaniu jednorodnej mieszanki, warto osłodzić ją naturalnym miodem.

Jak spożywać?

  • Aby wykorzystać dobrodziejstwo remedium powinniśmy przyjmować napój tuż po przebudzeniu, na czczo, co najmniej pół godziny przed śniadaniem.
  • Aby detoksykacja nerek udała się, powinniśmy przygotowywać remedium każdego dnia, przez tydzień. Spożywaj napój codziennie przez 7 dni.

Uwaga: Jeśli cierpisz na jakąkolwiek chorobę i przyjmujesz leki – warto skorzystać z porady lekarskiej, aby upewnić się czy dany środek wskazany jest w Twoim przypadku. 

Inne wskazówki

Czy wiesz, że każda z nerek ma około miliona jednostek filtracyjnych – nefronów? Usuwają z krwi substancje odpadowe i zatrzymują te, które są organizmowi potrzebne. 

Jeśli chcesz aby detoksykacja nerek zakończyła się sukcesem i faktycznie zmieniła stan Twojego zdrowia: powinieneś pamiętać o kilku istotnych zachowaniach i codziennych, zdrowych nawykach. Weź pod uwagę następujące wskazówki:

  • Pij dwa litry wody dziennie, pomiędzy posiłkami. Szczególnie zwróć uwagę na ilość spożywanej wody, podczas procesu oczyszczania organizmu.
  • Zmniejsz spożycie soli i produktów mlecznych.
  • Natomiast jedz więcej surowych roślin i warzyw. Każdy posiłek powinien urozmaicony być o zdrowe warzywa.
  • Przede wszystkim pamiętaj, aby podczas przygotowywania posiłków unikać łączenia węglowodanów z tłuszczami. Zapobiega to rozwojowi niekorzystnych procesów gnilnych i fermentacyjnych.

Co najważniejsze: uprawiaj sport, aby przyspieszyć metabolizm, zwiększyć potliwość i wyrzucić z siebie toksyny. Aktywność fizyczna jest niezwykle istotna w procesie oczyszczania organizmu z toksyn. W ten sposób pozytywnie wpłyniesz też na kondycję nerek. Skutkuje to znaczną poprawą samopoczucia.

Przede wszystkim, nie wystawiaj nerek na zimno. Powinniśmy przykrywać plecy, z wyszczególnieniem odcinka lędźwiowego. Nerki wrażliwe są na zimno. Jeśli nastały mroźne czasy, możesz ogrzewać plecy przy pomocy termoforu czy maty grzejącej. Wszystko dla zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alomar M, Y. Physiological and histopathological study on the influence of Ocimum basilicum leaves extract on thioacetamide-induced nephrotoxicity in male rats. Saudi Journal of Biological Sciences. Julio 2020. 27 (7). 1843-1849.
  • Hernández-Agero T, Carretero Accame Mª T, et al. Salvia. Fotoquímica, farmacologia y terapéutica. Farmacia Profesional. Julio 2002. 16 (7): 59-64.
  • National Kidney Foundation. 7 reglas de oro para la prevención de la enfermedad renal.
  • Nash, R. J. (2002). Sage: The Genus Salvia. Phytochemistry.
  • Neimat Allah S, Haggag M, et al. Effect of aqueous extract of sage and marjoram on chronic kidney patients. Egyptian Journal of Applied Sciences. Noviembre-Dicimebre 2020. 35 (11): 186-201.
  • Opalchenova, G., & Obreshkova, D. (2003). Comparative studies on the activity of basil – An essential oil from Ocimum basilicum L. – Against multidrug resistant clinical isolates of the genera Staphylococcus, Enterococcus and Pseudomonas by using different test methods. Journal of Microbiological Methods.
  • U.S. Department of Health and Human Services. (2009). The Kidneys and How They Work. National Institutes of Health.
  • Walch S. G, Kubulla Th, et al. Determination of the biologically active flavor substances and camphor in foods and medicines containing sage (Salvia officinalis L.). Chemistry Central Journal. Julio 2011. 5:44.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.