Dyscypliny sportu przynoszące wiele różnych korzyści

· Sierpień 14, 2018
Uprawianie sportu to jeden z najważniejszych elementów zdrowego stylu życia. Pewne dyscypliny mogą Ci dać wiele rodzajów różnych korzyści zdrowotnych.

Istnieją specjalistyczne, specyficzne dyscypliny sportu związane raczej z jednokierunkowym lub dość wąskim rozwojem. Ale są też takie, których uprawianie niesie ze sobą wiele dobrych stron – i to bardzo różnych.

Wszyscy dobrze wiemy, że uprawianie sportu jest generalnie zdrowe. Kolejnym krokiem jest znalezienie konkretnej dyscypliny sportu, która będzie Ci odpowiadała. Być może chcesz wzmocnić mięśnie, może zależy Ci na uspokojeniu umysłu.

Chcesz poprawić pracę układu oddechowego? Rozciągnąć się? A może… myślisz o kilku aspektach na raz!

Zależnie od tego czego chcesz i czego potrzebuje Twoje ciało, pewne dyscypliny sportu będą Ci odpowiadały bardziej, a inne mniej. Dziś porozmawiamy o tych dyscyplinach, których uprawianie przynosi wiele różnorodnych korzyści. Być może niektórych z nich jeszcze nigdy nie próbowałaś?

Dyscypliny sportu przynoszące wiele różnych korzyści

Choć dyscypliny sportu są niezliczone, dziś przyjrzymy się pięciu szczególnym. Dlaczego są wyjątkowe? Korzyści płynące z ich uprawiania są bardzo różnorodne.

Kiedy odkryjesz co dany sport ma do zaoferowania, będzie Ci łatwiej znaleźć odpowiednią dyscyplinę dla siebie. Czas na przegląd pięciu najlepszych form aktywności fizycznej!

1. Tenis

Najprawdopodobniej przynajmniej raz w życiu grałaś w tenisa lub chociaż badmintona. Mecz ze znajomymi na plaży? Zawody szkolne? Jeśli tak, na pewno pamiętasz ile energii dawał Ci ten sport i jak dobrze bawiłaś się grając.

stopa na piłeczce tenisowej Ogromnym plusem tenisa jest to, że jest on dyscypliną grupową.

Pomyśl, że mogłabyś mieć taką dawkę energii i radości na co dzień! Jak bardzo poprawiłoby to jakość Twojego życia? Bardzo, prawda?

Poza korzyściami związanymi z samopoczuciem oraz – oczywiście – typowymi dobrymi stronami aktywności fizycznej, tenis jest wyjątkowy jako dyscyplina grupowa. Grając rozwijasz więc również relacje.

Przeczytaj również: Osobiste relacje – 7 sposobów na ich poprawienie

Tenis wpływa bardzo korzystnie na sprawność umysłową oraz poprawia ogólną koordynację ruchową. To z kolei przekłada się choćby na lepszą zdolność podejmowania decyzji. Oczywiście taki rodzaj ćwiczeń sprawi, że wyrzeźbisz mięśnie różnych grup i obszarów.

2. Joga

Kolejna pozycja na naszej liście to joga. Joga polega na stałym, dłuższym wysiłku bardziej niż na intensywności i szybkości. Oczywiście osoby które są rozciągnięte łatwiej wykonają pewne pozycje, będą też w stanie wykonać spektakularne asany dla zaawansowanych.

Nie myśl jednak, że jeśli rozciąganie jest Twoją słabą stroną nie możesz ćwiczyć jogi.

Kobieta praktykująca jogę. Joga pozwoli Ci się zrelaksować i odpocząć.

W jodze chodzi o doświadczanie, a nie o osiągnięcie pewnego poziomu i przyjmowanie pozycji jak z okładki sportowego magazynu. Są osoby, którym wystarczy skłon. Inne muszą dotknąć czołem kolan, by poczuć aktywność.

Nawet jeśli Twoje możliwości ruchowe są niewielkie, joga szybko poprawi elastyczność mięśni!

Ten rodzaj ćwiczeń ma pewną trudną do przecenienia właściwość: pozwoli Ci pracować nad oddechem. Świadome oddychanie zwiększy pojemność płuc. Dostarczysz komórkom więcej tlenu. Jeśli zaś chodzi o umysł i psychikę, uprawiając jogę skupisz się na chwili bieżącej i pozbędziesz się stresu.

Joga to coś więcej niż ćwiczenia fizyczne służące kształtowaniu sylwetki. To praktyka dążąca do poprawy samopoczucia i jakości życia.

3. Piesze wędrówki

Nasza trzecia propozycja to piesze wędrówki. Relaksujące spacery po mieście czy używanie ruchomej bieżni również mają niezaprzeczalnie wiele dobrych stron, ale piesza wędrówka po lesie czy górach to wspaniały pomysł. Powód jest dość prosty, ale ogromnie ważny: zdrowie psychiczne.

Odłączenie się od typowego rytmu życia miasta i cieszenie się wolnością, naturą i świeżym powietrzem jest od czasu do czasu konieczne. Dzięki temu naładujesz akumulatory. Naprawdę odpoczniesz – również psychicznie.

Kobieta wycieczka piesza w góry Choć spacery po mieście również są korzystne dla zdrowia, piesze wędrówki w naturze są nie do przecenienia.

Kontakt z naturą zawsze zapewnia, dosłownie i w przenośni, powiew świeżości. Daje Ci możliwość zatrzymania się i wzięcia głębokiego oddechu – fizycznie i metaforycznie.

To zapewnia uczucie spokoju, komfortu i bezpieczeństwa i pozwala nam cieszyć się przez chwilę otoczeniem i skupić się wyłącznie na tym co dzieje się tu i teraz.

Co więcej, piesze wędrówki to świetna forma ćwiczeń fizycznych. Dzięki szybszemu krążeniu krwi, tlen skuteczniej dociera do wszystkich komórek ciała.

Przeczytaj koniecznie: Emocje – w jaki sposób wiążą się z Twoimi organami

4. Bieganie

Codzienne bieganie to jedna z najbardziej kompleksowych form sportu jaką możesz uprawiać. Poprawia posturę, ćwiczy szybkość, kształtuje sylwetkę i oczyszcza umysł. Dzięki joggingowi będziesz miała silniejsze mieśnie i więzadła, a Twój układ krwionośny i serce będą pracowały dużo sprawniej.

Bieganie angażuje całe ciało.

Ponadto, jeśli chodzi o dyscypliny sportu, bieganie może okazać się dla Ciebie niezrównaną formą motywacji. Jeśli zapiszesz się na maraton czy półmaraton albo nawet wyścig pięciokilometrowy, będziesz czuła potrzebę poprawienia swoich wyników i przygotowania się do wyzwania.

Twoje ciało będzie w lepszej formie. Przekonasz się też, że biegi grupowe to świetne przeżycie towarzyskie!

Przeczytaj koniecznie: Bieganie pomoże Ci zwalczyć negatywne emocje

5. Pływanie

Lista przedstawiająca dyscypliny sportu, których uprawianie zapewnia kilka różnorodnych korzyści byłaby niekompletna bez zawarcia na niej pływania. Pływanie jest często – częściej nawet niż bieganie – uważane za najbardziej kompleksowy rodzaj aktywności fizycznej.

A przy tym nie wymaga ogromnego wysiłku i nie obciąża organizmu. Jest więc odpowiednie nawet dla osób starszych i dzieci.

Kobieta pływa Pływanie to sport dla każdego.

Pływanie angażuje mięśnie całego ciała. Pomaga kształtować prawidłowe nawyki oddechowe i poprawia koordynację. Pozwala też na odcięcie się od problemów codzienności.

Kontakt z wodą jest dla zdecydowanej większości osób przyjemny. Pływanie pozwala na oderwanie myśli od zmartwień i skupienie się wyłącznie na tym, jak czujemy się unosząc się w wodzie. Jeśli pogoda pozwala na zamienienie basenu na jezioro, korzyści psychiczne będą jeszcze bardziej odczuwalne!

Czy uprawiasz już którąś z tych dyscyplin sportu? Większość z nich możesz ćwiczyć praktycznie wszędzie, nawet na plaży. Nie potrzebujesz też drogich, skomplikowanych akcesoriów, sprzętów i ubrań.

Nie ma powodu by nie korzystać z dobrodziejstw oferowanych przez te ćwiczenia zwłaszcza, że są one tak różnorodne i obejmują korzyści fizyczne, psychiczne a nawet społeczne. Dbanie o zdrowie, psychikę i relacje międzyludzkie to obowiązek w świecie rządzonym przez stres i niepokój.