Pływanie - trening dla całego ciała

Podobnie jak chodzenie, bieganie lub jazda na rowerze – pływanie podnosi tętno, buduje wytrzymałość, a także poprawia zdrowie serca i wydajność płuc.
Pływanie - trening dla całego ciała

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pływanie działa na mięśnie wszystkich części ciała. Nie jest to jednak aktywność wybierana przez wielu; większość decyduje się na zajęcia gimnastyczne lub grupowe. Dlaczego?

Powodem może być to, że nie wszystkie siłownie mają baseny, a niektórzy nie potrafią pływać. Jednak kiedy poznasz korzyści, jakich dostarcza nam pływanie, żadne inne ćwiczenia nie będą się już dla ciebie liczyć!

Pływanie – trening całego ciała

Sport ten można uznać za najlepsze ćwiczenie, ponieważ działa na wszystkie partie ciała. Ćwiczy nogi tak samo jak kręgosłup i ramiona. Inne sporty i ćwiczenia są oczywiście także dobre dla twojego organizmu, jednak pływanie łączy w sobie to co najlepsze. Poznaj najważniejsze korzyści:

Kardio, czyli mocniejsze serce

Podobnie jak chodzenie, bieganie lub jazda na rowerze – pływanie podnosi tętno, buduje wytrzymałość, a także poprawia zdrowie serca i wydajność płuc.

Pływający mężczyzna

Korzyści z pływania:

  • Poprawa funkcji układu oddechowego.
  • Większa wytrzymałość w codziennych czynnościach, takich jak wchodzenie po schodach.
  • Utrata masy ciała. Pływanie działa bardzo dobrze, jeśli chcesz zgubić kilka kilogramów.
  • Tonowanie mięśni. Pływanie pomaga schudnąć i ujędrnić ciało w tym samym czasie.

Ćwiczenia o niskim obciążeniu

Bieganie jest przykładem ćwiczeń o dość wysokiej intensywności. Jak wiadomo, czym większa intensywność, tym większe ryzyko kontuzji. Z pływaniem jest jednak inaczej.

Podczas pływania twoje ciało jest wspierane przez wodę. Jest to delikatny trening, więc jeśli masz tendencje do kontuzji – będzie dla ciebie doskonałą opcją.

Pływanie jest idealne na ból pleców

Jeśli kiedykolwiek miałeś problemy z kręgosłupem, możliwe, że twój lekarz zalecił ci ćwiczenia na basenie. Powodem tego jest fakt, że pływanie jest sportem o niskiej intensywności, który korzystnie działa na twój kręgosłup.

Skakanie do basenu

Jeśli masz skoliozę – pływanie może pomóc złagodzić twój ból. Jest także świetne dla dzieci i zapobiega pogorszeniu tego stanu. Gorąco polecamy ten sport, jeśli masz problemy z kręgosłupem.

Lepsza koordynacja

Masz słabą koordynację ruchową? Coś tak prostego jak podniesienie prawej ręki i lewej stopy w tym samym czasie, a następnie zmiana na drugą stronę może być naprawdę trudne dla niektórych osób. Pływanie może jednak pomóc w wyćwiczeniu koordynacji.

  • Pływanie nie tylko pomaga koordynować ramiona i nogi, ale także oddychanie. Na początku może się to wydawać trudne, ale z czasem wszystko staje się łatwiejsze.
  • Z biegiem czasu, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, będziesz w stanie koordynować ruchy swojego ciała znacznie płynniej.

Pływanie to świetna zabawa

Kolejną wspaniałą rzeczą w pływaniu jest fakt, ze daję nam wiele przyjemności! Chęć spróbowania czegoś nowego może być także dużą motywacją. Kto nie lubi chodzić na basen czy na plażę?

Pływanie na basenie

Zachęcamy cię gorąco do wypróbowania tego sportu, nawet jeśli jest to dla ciebie coś nowego i nigdy wcześniej tego nie robiłeś. Nauczysz się technik oddychania, a w dodatku zbudujesz sylwetkę, którą będziesz mógł się pochwalić, gdy się wybierzesz na plażę.

Może się nawet okazać, że tak bardzo lubisz pływać, iż zaczniesz regularnie trenować. Czy kiedykolwiek próbowałeś pływać? Jeśli tak, chcielibyśmy poznać twoje osobiste doświadczenia!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.