Nauka pływania u dzieci - najlepsze wskazówki

Ucząc się pływania, ważne jest, aby dzieci postrzegały je jako zajęcia rekreacyjne, a nie jako obowiązek. Wtedy pływanie stanie się ich drugą naturą.
Nauka pływania u dzieci - najlepsze wskazówki
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Pływanie jest jednym z najzdrowszych i najbardziej kompleksowych sportów, jakie istnieją. Ćwiczy prawie wszystkie mięśnie ciała, dlatego jest wysoce zalecaną aktywnością rekreacyjną. Rodzinne chwile wspólnie spędzone w basenie to doświadczenia zapamiętane na całe życie. Nauka pływania tez może się stać takim miłym wspomnieniem dla Twoich dzieci.

Odkryj najprostsze i najbezpieczniejsze sztuczki, aby nauka pływania była dla Twoich dzieci radosnym doświadczeniem. Poprzez zabawę, dyscyplinę i wiele informacji o środkach ostrożności, które należy podjąć, nauczysz je tej wzbogacającej aktywności sportowej. W tym artykule podajemy kilka wskazówek, jak nauczyć dzieci pływać.

Nauka pływania bez strachu

Pierwszą przeszkodą, którą możesz napotkać, jeśli chodzi o uczenie dzieci pływania, jest strach. W tym celu wskazane jest, aby jak najszybciej zacząć zapoznawać je z wodą.

Aby nauka pływania była dla milusińskich normalną i przyjemną sytuacją, pierwsze kontakty z wodą powinny się odbywać w towarzystwie rodziców. W ten sposób dziecko poczuje się pewnie i zacznie się relaksować i cieszyć tą aktywnością.

Dzieci pływają.

Jedną z metod zapewnienia poczucia bezpieczeństwa dziecku jest oswajanie się z bardzo małą ilością wody. To sprawi, że w basenie, w którym może stanąć, nie odczuje wrażenia ryzyka lub zagrożenia utonięciem.

Ważne jest również, aby temperatura wody była umiarkowanie ciepła, ponieważ skóra dziecka jest bardziej wrażliwa i chcemy, aby czuło się dobrze. Zimno może je skutecznie zniechęcić do wody. W ten sposób, w towarzystwie rodziców, będzie gotowe do rozpoczęcia lekcji. Nauka pływania w tych warunkach będzie procesem naturalnym.

Ćwiczenia oddechowe w wannie

Wanna w naszym domu jest idealnym miejscem na pierwsze lekcje oddechu. Zabawa polegająca na wdychaniu nosem i wypuszczaniu powietrza pod wodą, tworząc bąbelki, na pewno się spodoba. Jednocześnie dziecko uczy się głównej metody oddychania podczas pływania.

Ponadto wanna może być pierwszym miejscem do zanurzenia głowy pod wodą i doznania tego uczucia. W tym celu, bardzo interesującą zabawą może być zanurzenie zabawki, którą dziecko musi znaleźć nurkując. Nauka poprzez zabawę jest zawsze najlepszym sposobem na rozpoczęcie u dzieci czegoś nowego.

W żadnym wypadku nie możemy zmuszać dziecka do nurkowania ani zanurzania się. Nauka pływania będzie naturalnym i stopniowym procesem, a dziecko samo wyznaczy swoje postępy i czas, w którym ich dokona.

Niektóre dzieci są bardziej beztroskie i odważne, ale inne mają z kolei bardziej podejrzliwą osobowość. W obu przypadkach, jeśli wiemy, jak szanować i motywować ich naukę, mogą wyrosnąć na wspaniałych pływaków.

Nauka pływania w basenie : krok po kroku

Pierwsze kontakty z basenem, aby nauczyć dzieci pływać, mogą polegać na siadaniu na krawędzi i chlapaniu nogami w wodzie. W ten sposób dziecko przyzwyczai się do temperatury wody i zacznie wiosłować lub kopać nogami w wodzie.

Ojciec i córka w wodzie.

Po jakimś czasie, możesz je zachęcić, aby weszło z Tobą do wody. Trzymając je przez cały czas, będziesz mu towarzyszyć do miejsca, w którym może stanąć i zacząć chodzić w wodzie.

Metodą, dzięki której nauka okazała się bardziej skuteczna, jest minimalne użycie rękawków do pływania lub całkowite zrezygnowanie z nich. Pompowane rękawki zwykle tworzą zależność, która jest później bardzo trudna do wyeliminowania. Ponadto zapewniają fałszywe poczucie pływania i sprawiają, że nauka trwa dłużej.

Pierwsze ćwiczenia ruchowe

Dziecko powinno widzieć, że nauka pływania to świetna zabawę i w tym sensie nigdy nie powinniśmy przekraczać jego granic ani się denerwować, jeśli nie wykona dobrze ćwiczenia. Niech dzieci wykonują swoje pierwsze ruchy w wodzie w formie zabawy. Nauka pływania i początkowe pokonywanie odległości zawsze powinno uwzględniać wiek i zdolności każdego dziecka.

  • Przemieszczenie się między rodzicami. Na krótkim dystansie, który będzie się zwiększał z czasem, umieszczamy dziecko w pozycji poziomej i delikatnie przenosimy go z miejsca, w którym jesteśmy, do naszego partnera. Instynktownie dziecko zacznie wykonywać pierwsze uderzenia w wodę.
  • W poszukiwaniu nagrody. Przy pomocy wałka do pływania, nauka będzie łatwiejsza. Dziecko musi się utrzymać w pozycji poziomej, opierając się na wałku. Potem niech spróbuje dotrzeć do jakiejś zabawki. Możemy zacząć od rzucenia zabawki bardzo blisko a potem stopniowo ją oddalać.
  • Samolot. Dziecko trzyma nas za szyję leżąc nam na plecach. Wyciągamy ramiona imitujące samolot i przeciągamy je po wodzie.

Dzięki tym wskazówkom i ćwiczeniom, nauka pływania będzie nie tylko skuteczna, ale będzie też wspaniałą zabawą, którą możecie się wspólnie cieszyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.