Mówienie przez sen – czy dotyczy Twojego partnera?

· Lipiec 23, 2018
Stres, niepokój czy depresja może być jednym z czynników powodujących mówienie przez sen. Jeśli problem ten pojawia się często, powinniśmy podjąć pewne kroki.

Prawdopodobnie widziałaś filmy, w których bohater dowiaduje się o tym, że jest zdradzany poprzez wsłuchiwanie się w słowa partnerki wypowiadane przez sen. Tak naprawdę to zaburzenie znane jest jako mówienie przez sen. Jednak nie czekaj, aż Twój partner zacznie ujawniać swoje ciemne sekrety, ponieważ  rzadko się to zdarza.

Mówienie przez sen zwykle pojawia się u dzieci. Generalnie wraz z wiekiem stopniowo zanika. 

Chociaż jego łacińska nazwa oznacza dosłownie „mówienie w marzeniach sennych” (somniloquy), nie jest to do końca jest prawdą.

  • Mówienie przez sen zwykle pojawia się w głębokiej fazie snu, kiedy nie doświadczamy marzeń sennych.
  • Osoby, które mówią przez sen zwykle tego nie pamiętają.
  • W większości przypadków rzeczy, które wypowiadane są przez sen trudno jest zrozumieć. Może to być bełkotanie lub przypadkowe słowa.

Czasami wypowiada się całe zdania, jednak zupełnie wyjęte z kontekstu. Zatem jeśli Twój partner mówi przez sen i zdaje się, że jest to coś interesującego, może być trudno to udowodnić.

Co może być przyczyną tego, że Twój partner mówi przez sen?

Zazwyczaj mówienie przez sen jest nieszkodliwe. Nawet jeśli, to zawsze dobrze zastanowić się nad jego możliwą przyczyną. Jedną z nich może być uwarunkowanie genetyczne, dlatego jeśli innym członkom rodziny również zdarza się mówić przez sen, nie ma powodu do obaw.

Stres, lęki oraz depresja może przyczynić się do sporadycznego mówienia przez sen. Być może powinno się rozejrzeć za terapią lub wizytą u specjalisty, aby poradzić sobie z przyczynami problemu i zapobiec poważniejszym konsekwencjom.

Kobieta nie może zasnąć bo partner mówi przez sen

Niektóre leki, alkohol lub gorączka może również spowodować nocne monologi. W takim wypadku nawyk zaniknie, gdy tylko ustąpią jego przyczyny.

Dość napięty dzień może również spowodować mówienie przez sen. Ponadto niewysypianie się, cierpienie na koszmary lub bezdech senny mogą mieć także istotny wpływ. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby wypracować odpowiednie nawyki.

Tylko w bardzo rzadkich przypadkach mówienie przez sen ma związek z problemami psychicznymi lub poważnymi zmianami przyzwyczajeń związanych ze snem.

Jednak jeśli mówienie przez sen pojawia się nagle u osoby powyżej 25. roku życia, może wskazywać to na coś poważniejszego i zaleca się w takich przypadkach wizytę u lekarza.

Co powinnaś zrobić, jeśli Twój partner mówi przez sen?

Podjęcie odpowiednich działań związanych z mówieniem przez sen zależy od tego jak bardzo ono jest poważne.

Mówienie przez sen

  • Jeśli mówienie przez sen występuje nie więcej niż raz na tydzień, nie w tym nic niepokojącego.
  • Przeciętnie mówienie przez sen pojawia się częściej niż raz na tydzień, lecz nie każdej nocy. Często zakłóca to sen partnera.
  • Jeśli zaburzenia snu pojawiają się każdej nocy uniemożliwiając wypoczynek partnera, wtedy jest to poważniejszy przypadek, z którym powinno się udać do lekarza.

Jeśli Twój partner lub partnerka mówi przez sen i przybrało to już wymiar poważnego problemu, to najwyższy czas by zacząć działać.

Co robić? Nagłe wybudzanie ze snu nie wydaje się najlepszą opcją.

Kilka porad na mówienie przez sen

  • Brak snu może być przyczyną nocnych monologów. Jeśli to jest przyczyną, wyrobienie dobrych nawyków związanych ze spaniem, takich jak ustalanie regularnej pory na sen może pomóc w tej sytuacji.
  • Ciepła kąpiel oraz słuchanie muzyki pomoże wywołać spokojniejsze sny.
  • Komfortowe łóżko oraz odpowiednia temperatura powietrza jest równie ważna dla zdrowego snu.
  • Próbuj chodzić spać przynajmniej trzy godziny po kolacji. Powinno się także unikać słodyczy i kofeiny, szczególnie dotyczy to dzieci.
Starsza para śpi

Na niektóre osoby może mieć znaczący wpływ oglądanie telewizji przed snem, ponieważ zmienia to produkcję melatoniny. Pozbycie się telewizora z sypialni może być częściowym rozwiązaniem problemu.

Jeśli jednak sytuacja nie ulega poprawie, a mówienie przez sen przybiera formę chronicznej dolegliwości, należy umówić się na wizytę do neurologa lub psychologa.

Jeśli Twój partner mówi przez sen i w znacznej mierze wpływa to na Twój odpoczynek, możesz wypróbować inne sposoby, np. zatyczki do uszu, spanie w innym pokoju czy tak zwany generator białego szumu.

https://zenodo.org/record/1436617

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1053-8100(13)00088-3

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1389-9457(07)00260-2

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0733-8619(05)70280-2

https://zenodo.org/record/1436617