Stres i niepokój: 6 sposobów, aby je kontrolować

Aby stres nie wpływał negatywnie na Twoje zdrowie, musisz również wziąć pod uwagę swoje przyjaźnie lub toksyczne związki, które mogą zwiększać uczucie niepokoju i dyskomfortu.
Stres i niepokój: 6 sposobów, aby je kontrolować

Ostatnia aktualizacja: 12 maja, 2019

Stres i niepokój dotykają każdego z nas, zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Wszyscy nim jesteśmy obciążeni na różne sposoby. Ale zanim sięgniesz po tabletki, istnieje wiele naturalnych metod, które możesz zastosować, aby kontrolować stres i niepokój.

Przejmij wreszcie kontrolę nad swoim lękiem i obniż poziom stresu wykorzystując tych kilka porad dotyczących Twojego stylu życia.

1. Aby wyeliminować stres i niepokój – żyj chwilą

Depresja często spowodowana jest zbytnim skupianiem się na przeszłości, stresem, obawami o teraźniejszość i strachem o przyszłość.

Aby zmniejszyć stres i niepokój, czasami może być konieczna całkowita zmiana codziennych nawyków. Dowiedz się, jakie sytuacje sprawiają, że czujesz się zdenerwowany. Musisz jasno określić, co wewnętrznie Ci przeszkadza i zacząć wyznaczać nowe priorytety.

Żyj z dnia na dzień, nie bojąc się tak bardzo błędów, które możesz popełnić w przyszłości. Zaufaj samemu sobie i zostaw tę podróż przypadkowi. Jakby to był utwór muzyczny, żyj pełnią życia i ciesz się jego magią, nie planując każdego kroku.

Oczywiście, ważne jest, aby mieć plan, który pomoże wypełnić wszystkie obowiązki i zobowiązania. Ale jeśli przesadzasz z planowaniem, tylko dodajesz sobie ciężaru i poczucia nadmiernego obowiązku.

2. Naucz się wyciszać

Stres i niepokój często pojawiają się gdy ludzie mają zły nawyk przynoszenia problemów zawodowych do domu. Musisz nauczyć się rozdzielać te dwie życiowe płaszczyzny i przestać myśleć o pracy po jej zakończeniu.ą i przyczyni się do poprawienia atmosfery w domu.

Stres i niepokój, a wolny człowiek

Pomoże Ci to bardziej cieszyć się czasem spędzanym z rodzin

Zmartwienie i udręka wywołają jedynie dyskomfort wśród członków Twojej rodziny. Ponadto dzieci będą naśladować Twoje zachowanie i cierpieć z powodu ciągłego napięcia. Musisz nauczyć się wyciszać rzeczy, które wywołują Twój niepokój. Świat wciąż będzie się kręcił, bez względu na Twoje zamartwianie się.

3. Zwalcz stres i niepokój aktywnością fizyczną

Doskonałym lekarstwem na stres są oczywiście ćwiczenia. Dobra sesja treningowa pomoże Ci:

  • Oczyścić umysł
  • Wyregulować ciśnienie krwi
  • Przywrócić spokój i dobre samopoczucie
  • Zrównoważyć nadmiar energii
  • Odłączyć się na kilka godzin
  • Uwolnić przyjemne endorfiny
Stres i niepokój wyeliminuj ćwiczeniami

Czas trwania ćwiczeń może wynosić od 10 do 30 minut, o intensywności od 30 do 60%  w zależności od twoich możliwości. Zalecamy rytmiczne dyscypliny, takie jak pływanie, bieganie, jazda na rowerze, piesze wędrówki, itp.

4. Odwiedź specjalistę

Stres to coś, czym można zarządzać. Niewielki stres pomaga zachować czujność i jest związany z dawnymi instynktami łowieckimi i przetrwaniem. Zapewnia również dodatkową energię i przyspiesza oddychanie, aby dostarczyć więcej tlenu do mózgu.

Jeśli jednak czujesz się przytłoczony psychicznie lub nie jesteś w stanie kontrolować swojego gniewu i odczuwasz duży niepokój, to dobrze jest odwiedzić psychologa.

Dobry specjalista pomoże Ci stworzyć spersonalizowany plan działania, który pomoże Ci wypracować bardziej odpowiednie zachowania w sytuacjach, które wzbudzają stres i niepokój. Nie wahaj się poprosić o pomoc i pozwól sobie na nią: nie masz nic do stracenia, a Twoje zdrowie psychiczne jest przecież równie ważne co psychiczne.

5. Mądrze dobieraj sobie towarzystwo

Jeśli Twoje życie jest wypełnione wielkimi wymaganiami, które powodują stres i niepokój, zalecamy wybieranie przyjaciół, którzy nie będą tego uczucia jeszcze bardziej potęgować.

Dobre towarzystwo przyjaciół

Ciesząc się dobrym towarzystwem podczas rekreacyjnej aktywności, takiej jak spacery, chodzenie na plażę lub po prostu przebywanie na świeżym powietrzu, możesz uspokoić Twoje napięcie.

Wszyscy słyszeli o “toksycznych ludziach”. Dlatego należy dobierać sobie przyjaciół, którzy wnoszą do naszego życia pozytywne wartości, a nie jeszcze bardziej ciągną nas w dół.

6. Dobrze wypoczywaj

Codzienne uzupełnianie zapasów energii jest kwestią absolutnie niezbędną. Odpoczywaj tyle, ile potrzebuje Twoje ciało. Spokojny sen przyczynia się do większej jasności umysłu i wydajności organizmu.

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na jakość naszego snu. Nie patrz na swój telefon komórkowy tuż przed snem i śpij w dobrze zaciemnionym i cichym pomieszczeniu. Prostą i bardzo skuteczną metodą jest użycie zatyczek do uszu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.