Przyjaźń pomiędzy kobietami: Wspaniały sposób by pokonać stres

· Maj 27, 2018
Przyjaźń jest niesamowicie zdrowa i wszystkim przynosi korzyści. Może nawet pomóc kobietom pokonać stres

Moglibyśmy podać tysiące argumentów na to, że przyjaźń jest korzystna, zdrowa i konieczna dla istot ludzkich. Ale nawet wtedy wydałoby się to niewystarczające. Jednakże na polu psychologii społecznej i zdrowia wykonano wiele badań i prac, które pokazują nam coś bardziej szczegółowego i interesującego na temat tego fenomenu.

Przyjaźń pomiędzy kobietami jest o wiele bardziej intensywna i ma większy wpływ na sytuację niż przyjaźń pomiędzy mężczyznami – do tego stopnia, że poczucie istniejącego związku i wzajemnego zrozumienia w znaczny sposób redukuje stres i lęki.

Jednakże ważnym jest, by wyjaśnić pewną kwestię: pozytywny efekt na nasze zdrowie i ogólne dobre samopoczucie nie ma fakt posiadania dużej liczby „przyjaciół”, lecz zamiast tego posiadanie autentycznej i mającej duże znaczenie przyjaźni, na które można liczyć w każdej sytuacji.

W dzisiejszym artykule właśnie o tym chcielibyśmy powiedzieć.

W świecie pełnym pustki ważne są pozytywne związki i przyjaźń

We współczesnym świecie większość z nas pozostaje w stałych kontaktach i związkach, jednocześnie trzymając się na dystans od ludzi bardziej niż kiedykolwiek.

uchwycona natura

Mamy dziesiątki przyjaciół na portalach społecznościowych. Co więcej, porozumiewamy się poprzez natychmiastowe systemy komunikacyjne. Używamy emotikonów do przedstawiania naszych emocji, których nie ukazujemy tak łatwo w rzeczywistym świecie.

Tworzymy grupy na WhatsApp, mówiąc dzień dobry i dobranoc poprzez tego typu platformy. Jednakże im więcej interakcji odbywamy tym większe nasze odczucie, że coś tracimy, że egzystujemy w pustce.

Może nam brakować satysfakcjonującego życia prywatnego. Takiego, w którym otaczają nas specjalne osoby. To ludzie, którzy uszczęśliwiają nas w bezpośrednich kontaktach, którzy swoją bliskością sprawiają, że czujemy się bezpieczni. To właśnie takim wyjątkowym osobom możemy zaoferować naszą przyjaźń wzajemne zrozumienie, nie żądając niczego w zamian.

Co więcej, doskonałym sposobem by pokonać tak dobrze znane poczucie pustki emocjonalnej jest popieranie dobrych kontaktów społecznych. Jeśli mowa o kobietach, tutaj przyjaźń jest istotnym elementem.

Kobiety inaczej reagują na stres

Aby zrozumieć w jaki sposób radzą sobie ze stresem kobiety i mężczyźni, musimy zagłębić się w niezmiennie fascynujący świat neuropsychologii. Kiedy kobieta odczuwa lęk i niepokój przez dłuższy czas, w jej krwiobiegu jest prawdziwy „koktajl” neuroprzekaźników. Składa się on głównie z adrenaliny i kortyzolu.

  • To podnosi jej ciśnienie krwi i poziom cukru.
  • U kobiet istnieje hormon, który jednocześnie działa jak neuroprzekaźnik. Jest podstawą redukowania wpływu opisanego przed chwilą scenariusza. Chodzi o oksytocynę.

Oksytocyna, nie tylko neutralizuje produkcję kortyzolu i adrenaliny, ale także uspokaja kobiety, redukuje ich lęki i daje im miłe poczucie bezpieczeństwa.

W przypadku mężczyzn, stres wpływa na nich w bardziej złożony sposób.

  • Na początek – jest pewien aspekt, który sam w sobie jest bardzo interesujący: mężczyźni produkują mniejsze ilości oksytocyny.
  • Ponieważ nie czerpią takich korzyści z obecności oksytocyny jak kobiety, częściej mają do czynienia z poczuciem konieczności natychmiastowej reakcji.
  • Według statystyk są oni także częściej obarczeni problemem, jaki wynika z opanowywania swoich emocji. Na przykład nie otwierają się łatwo na rozmowy na tak intymne i osobiste tematy, jakim jest ich własny, wewnętrzny świat emocjonalny.

I to sprawia, że u mężczyzn stres jest głębszy i bardziej chroniczny.

Przyjaźń – najlepszy dostawca oksytocyny

Kobiety posiadają biologiczną potrzebę „łączenia się” z innymi, budowania związków opartych na empatii i zrozumieniu.

przyjaciółki obejmujące się w pasie a przyjaźń

Wszystko to bez wątpienia wyjaśnia obecność dużej ilości oksytocyny w kobiecych mózgach. To hormon, którego zadaniem jest wspieranie poczucia troski i zainteresowania innymi, a tym właśnie jest przyjaźń.

  • Tak więc, gdy świat staje się jak kolejka górska , kiedy uderzają strach i lęk, kobiety szukają przyjaźni z innymi kobietami w celu regulowania tych lęków i uzyskania tego uspokajającego wzajemnego zrozumienia, które pomaga je ugasić i zrelatywizować problemy.
  • Co więcej, należy zauważyć, że przyjaźń to wymiar, który daje kobietom coś innego, wyjątkowego, a zarazem dopełniającego, aspekt romantycznej przyjaźni czy związku z krewnym.
  • Jeśli posiadasz solidną i mającą duże znaczenie przyjaźń, wiesz, że będziesz mógł wyjawić swoje myśli i emocje bez bycia osądzanym, tak jak możesz to zrobić w przypadku otwarcia się przed członkiem rodziny.
  • Jednocześnie wiesz także, że twoi przyjaciele nie mają obowiązku rozwiązywania twoich problemów. To nie ich zadanie i wcale nie chcą tego robić. Potrzebujesz po prostu być wysłuchanym i zrozumianym.

Podsumowując – pozytywny, solidny i poważany krąg przyjaciół jest kluczem do zdrowego i spełnionego życia dla nas wszystkich.

Jednakże dla kobiet ta więź emocjonalna jest bardziej intensywna i niezbędna. Bądźmy szczerzy – dzieje się tak dlatego, że nic nie działa tak terapeutycznie jak wypicie filiżanki kawy ze starymi przyjaciółmi. Od razu zapomnisz o swoich problemach.