Przyjaźń pomiędzy kobietami - sposób, by pokonać stres

Przyjaźń jest niesamowicie zdrowa i wszystkim przynosi korzyści. Może nawet pomóc pokonać stres, lęki i niepokój.
Przyjaźń pomiędzy kobietami - sposób, by pokonać stres

Ostatnia aktualizacja: 13 lipca, 2019

Moglibyśmy podać tysiące argumentów na to, że przyjaźń jest korzystna, zdrowa i konieczna. Ale nawet wtedy wydałoby się to niewystarczające. W psychologii społecznej i zdrowia wykonano wiele badań i prac, które pokazują nam coś bardziej szczegółowego na temat tego fenomenu.

Przyjaźń pomiędzy kobietami jest o wiele bardziej intensywna i ma większy wpływ na sytuację niż przyjaźń pomiędzy mężczyznami. Jest tak zażyła, że poczucie wzajemnego zrozumienia w znaczny sposób redukuje stres i lęki.

Należy jednak wyjaśnić pewną kwestię: fakt posiadania dużej liczby “przyjaciół” nie ma pozytywnego wpływu na zdrowie i samopoczucie. Zdecydowanie lepszy wpływ ma posiadanie autentycznej i mającej duże znaczenie przyjaźni. Właśnie o tym chcielibyśmy powiedzieć w dzisiejszym artykule.

W świecie pełnym pustki ważne są pozytywne związki i przyjaźń

We współczesnym świecie większość z nas pozostaje w stałych kontaktach i związkach, jednocześnie trzymając się na dystans od ludzi.

przyjaźń między kobietami

Mamy setki przyjaciół na portalach społecznościowych. Porozumiewamy się poprzez natychmiastowe systemy komunikacyjne. Używamy emotikonów do przedstawiania naszych emocji, których nie ukazujemy tak łatwo w rzeczywistym świecie.

Tworzymy grupy na WhatsApp, piszemy w nich dzień dobry i dobranoc poprzez. I m więcej interakcji odbywamy, tym większe mamy odczucie, że coś tracimy, że egzystujemy w pustce.

Może nam brakować satysfakcjonującego życia prywatnego. Takiego, w którym otaczają nas specjalne osoby. Osoby, które uszczęśliwiają nas w bezpośrednich kontaktach, które swoją bliskością sprawiają, że czujemy się bezpieczni. To właśnie takim wyjątkowym osobom możemy zaoferować naszą przyjaźń i wzajemne zrozumienie, nie żądając niczego w zamian.

Co więcej, doskonałym sposobem, aby pokonać tak dobrze znane poczucie pustki emocjonalnej jest utrzymywanie dobrych kontaktów społecznych. W przypadku kobiet przyjaźń jest istotnym elementem.

Kobiety inaczej reagują na stres

Aby zrozumieć w jaki sposób kobiety i mężczyźni radzą sobie ze stresem, musimy zagłębić się w niezmiennie fascynujący świat neuropsychologii. Kiedy kobieta przez dłuższy czas odczuwa lęk i niepokój, w jej krwiobiegu znajduje prawdziwy “koktajl” neuroprzekaźników. Składa się on głównie z adrenaliny i kortyzolu.

  • Składniki te podnoszą ciśnienie krwi i poziom cukru.
  • Kobiety mają hormon, który jednocześnie działa jak neuroprzekaźnik. Jest podstawą redukowania wpływu opisanego przed chwilą scenariusza. Chodzi o oksytocynę.

Oksytocyna, nie tylko neutralizuje produkcję kortyzolu i adrenaliny, lecz także uspokaja kobiety, redukuje ich lęki i daje im miłe poczucie bezpieczeństwa.

Na mężczyzn stres wpływa w bardziej złożony sposób.

  • Interesującym faktem jest, że mężczyźni produkują mniejsze ilości oksytocyny.
  • Nie czerpią takich korzyści z obecności oksytocyny jak kobiety, więc częściej mają do czynienia z poczuciem konieczności natychmiastowej reakcji.
  • Według statystyk mężczyźni częściej są obarczeni problemem, jaki wynika z opanowywania emocji. Na przykład nie otwierają się łatwo na tak intymne i osobiste tematy jak ich własny, wewnętrzny świat emocjonalny.

I to sprawia, że u mężczyzn stres jest głębszy i bardziej chroniczny.

Przyjaźń – najlepszy dostawca oksytocyny

Kobiety posiadają biologiczną potrzebę “łączenia się” z innymi, budowania związków opartych na empatii i zrozumieniu.

przyjaciółki obejmujące się w pasie a przyjaźń

Polecamy przeczytać również: Prawdziwi przyjaciele – jak ich odnaleźć

Wszystko to bez wątpienia wyjaśnia obecność dużej ilości oksytocyny w kobiecych mózgach. To hormon, którego zadaniem jest wspieranie poczucia troski i zainteresowania innymi, a tym właśnie jest przyjaźń.

  • Gdy świat staje się jak kolejka górska, kiedy uderzają strach i lęk, kobiety szukają przyjaźni z innymi kobietami w celu regulowania tych lęków i uzyskania uspokajającego wzajemnego zrozumienia, które pomaga je ugasić i zrelatywizować problemy.
  • Co więcej, przyjaźń to wymiar, który daje kobietom coś innego, wyjątkowego, a zarazem dopełniającego, jak aspekt romantycznej przyjaźni czy związku z krewnym.
  • Jeśli posiadasz solidną i mającą duże znaczenie przyjaźń, wiesz, że możesz wyjawić swoje myśli i emocje bez bycia osądzanym, tak jak możesz to zrobić w przypadku otwarcia się przed członkiem rodziny.
  • Jednocześnie wiesz także, że Twoi przyjaciele nie mają obowiązku rozwiązywania Twoich problemów. To nie ich zadanie i wcale nie chcą tego robić. Potrzebujesz po prostu być wysłuchanym i zrozumianym.

Podsumowując, pozytywny, solidny i poważany krąg przyjaciół jest kluczem do zdrowego i spełnionego życia dla nas wszystkich.

Dla kobiet ta więź emocjonalna jest bardzo intensywna i niezbędna. Bądźmy szczerzy, dzieje się tak dlatego, że nic nie działa tak terapeutycznie jak wypicie filiżanki kawy ze starymi przyjaciółmi. Od razu zapomina się o swoich problemach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.