Przyjaźń pomiędzy kobietami - sposób, by pokonać stres

13 lipca, 2019
Przyjaźń jest niesamowicie zdrowa i wszystkim przynosi korzyści. Może nawet pomóc pokonać stres, lęki i niepokój.

Moglibyśmy podać tysiące argumentów na to, że przyjaźń jest korzystna, zdrowa i konieczna. Ale nawet wtedy wydałoby się to niewystarczające. W psychologii społecznej i zdrowia wykonano wiele badań i prac, które pokazują nam coś bardziej szczegółowego na temat tego fenomenu.

Przyjaźń pomiędzy kobietami jest o wiele bardziej intensywna i ma większy wpływ na sytuację niż przyjaźń pomiędzy mężczyznami. Jest tak zażyła, że poczucie wzajemnego zrozumienia w znaczny sposób redukuje stres i lęki.

Należy jednak wyjaśnić pewną kwestię: fakt posiadania dużej liczby “przyjaciół” nie ma pozytywnego wpływu na zdrowie i samopoczucie. Zdecydowanie lepszy wpływ ma posiadanie autentycznej i mającej duże znaczenie przyjaźni. Właśnie o tym chcielibyśmy powiedzieć w dzisiejszym artykule.

W świecie pełnym pustki ważne są pozytywne związki i przyjaźń

We współczesnym świecie większość z nas pozostaje w stałych kontaktach i związkach, jednocześnie trzymając się na dystans od ludzi.

przyjaźń między kobietami

Przeczytaj także artykuł: Zarządzanie stresem – jak robić to prawidłowo?

Mamy setki przyjaciół na portalach społecznościowych. Porozumiewamy się poprzez natychmiastowe systemy komunikacyjne. Używamy emotikonów do przedstawiania naszych emocji, których nie ukazujemy tak łatwo w rzeczywistym świecie.

Tworzymy grupy na WhatsApp, piszemy w nich dzień dobry i dobranoc poprzez. Im więcej interakcji odbywamy, tym większe mamy odczucie, że coś tracimy, że egzystujemy w pustce.

Może nam brakować satysfakcjonującego życia prywatnego. Takiego, w którym otaczają nas specjalne osoby. Osoby, które uszczęśliwiają nas w bezpośrednich kontaktach, które swoją bliskością sprawiają, że czujemy się bezpieczni. To właśnie takim wyjątkowym osobom możemy zaoferować naszą przyjaźń i wzajemne zrozumienie, nie żądając niczego w zamian.

Co więcej, doskonałym sposobem, aby pokonać tak dobrze znane poczucie pustki emocjonalnej jest utrzymywanie dobrych kontaktów społecznych. W przypadku kobiet przyjaźń jest istotnym elementem.

Kobiety inaczej reagują na stres

Aby zrozumieć w jaki sposób kobiety i mężczyźni radzą sobie ze stresem, musimy zagłębić się w niezmiennie fascynujący świat neuropsychologii. Kiedy kobieta przez dłuższy czas odczuwa lęk i niepokój, w jej krwiobiegu znajduje prawdziwy “koktajl” neuroprzekaźników. Składa się on głównie z adrenaliny i kortyzolu.

 • Składniki te podnoszą ciśnienie krwi i poziom cukru.
 • Kobiety mają hormon, który jednocześnie działa jak neuroprzekaźnik. Jest podstawą redukowania wpływu opisanego przed chwilą scenariusza. Chodzi o oksytocynę.

Oksytocyna, nie tylko neutralizuje produkcję kortyzolu i adrenaliny, lecz także uspokaja kobiety, redukuje ich lęki i daje im miłe poczucie bezpieczeństwa.

Na mężczyzn stres wpływa w bardziej złożony sposób.

 • Interesującym faktem jest, że mężczyźni produkują mniejsze ilości oksytocyny.
 • Nie czerpią takich korzyści z obecności oksytocyny jak kobiety, więc częściej mają do czynienia z poczuciem konieczności natychmiastowej reakcji.
 • Według statystyk mężczyźni częściej są obarczeni problemem, jaki wynika z opanowywania emocji. Na przykład nie otwierają się łatwo na tak intymne i osobiste tematy jak ich własny, wewnętrzny świat emocjonalny.

I to sprawia, że u mężczyzn stres jest głębszy i bardziej chroniczny.

Przyjaźń – najlepszy dostawca oksytocyny

Kobiety posiadają biologiczną potrzebę “łączenia się” z innymi, budowania związków opartych na empatii i zrozumieniu.

przyjaciółki obejmujące się w pasie a przyjaźń

Polecamy przeczytać również: Prawdziwi przyjaciele – jak ich odnaleźć

Wszystko to bez wątpienia wyjaśnia obecność dużej ilości oksytocyny w kobiecych mózgach. To hormon, którego zadaniem jest wspieranie poczucia troski i zainteresowania innymi, a tym właśnie jest przyjaźń.

 • Gdy świat staje się jak kolejka górska, kiedy uderzają strach i lęk, kobiety szukają przyjaźni z innymi kobietami w celu regulowania tych lęków i uzyskania uspokajającego wzajemnego zrozumienia, które pomaga je ugasić i zrelatywizować problemy.
 • Co więcej, przyjaźń to wymiar, który daje kobietom coś innego, wyjątkowego, a zarazem dopełniającego, jak aspekt romantycznej przyjaźni czy związku z krewnym.
 • Jeśli posiadasz solidną i mającą duże znaczenie przyjaźń, wiesz, że możesz wyjawić swoje myśli i emocje bez bycia osądzanym, tak jak możesz to zrobić w przypadku otwarcia się przed członkiem rodziny.
 • Jednocześnie wiesz także, że Twoi przyjaciele nie mają obowiązku rozwiązywania Twoich problemów. To nie ich zadanie i wcale nie chcą tego robić. Potrzebujesz po prostu być wysłuchanym i zrozumianym.

Podsumowując, pozytywny, solidny i poważany krąg przyjaciół jest kluczem do zdrowego i spełnionego życia dla nas wszystkich.

Dla kobiet ta więź emocjonalna jest bardzo intensywna i niezbędna. Bądźmy szczerzy, dzieje się tak dlatego, że nic nie działa tak terapeutycznie jak wypicie filiżanki kawy ze starymi przyjaciółmi. Od razu zapomina się o swoich problemach.

 • Napora, Joseph. (2014). El control del estrés y la diabetes. http://archives.diabetes.org/es/vivir-con-diabetes/para-padres-y-ninos/la-vida-diaria/el-control-del-estrs-y-la-diabetes.html
 • Flórez Acevedo, Stefani. (2016).Rol Modulador de la Oxitocina en la Interacción Social y el Estrés Social. http://www.scielo.org.co/pdf/rups/v15nspe5/v15nspe5a18.pdf