Empatia - jak sprawdzić czy Twój partner ją posiada?

Jeżeli Twoja ukochana osoba jest wystarczająco empatyczna, będziesz w stanie być zawsze sobą w jej obecności. Ponadto nie będziesz obawiać się jej reakcji, jeśli wyrazisz to, co czujesz w danym momencie.
Empatia - jak sprawdzić czy Twój partner ją posiada?

Ostatnia aktualizacja: 08 grudnia, 2017

Jeżeli empatia nie jest wystarczająco głęboka, emocjonalne połączenie nie istnieje. To dlatego wydaje nam się dziwne, kiedy słyszymy o osobach, które nie wiedzą co oznacza słowo “empatia” oraz nigdy nie słyszeli o nim w odniesieniu do relacji międzyludzkich.

Jednakże co jeśli dowiedziałbyś się, że wiele osób ma zniekształcone, a nawet całkowicie wypaczone rozumienie tego słowa?

Na początek, empatyzować z kimś nie oznacza tylko próbować postawić się na czyimś miejscu. To coś znacznie bardziej złożonego i intymnego. Wymaga zachowań oraz działań, a nie tylko uczuć czy emocji. Ponieważ w relacji nie wystarczy wiedzieć, że ktoś bliski cierpi. Empatia oznacza również wiedzę i umiejętność skutecznego reagowania.

Zatem dzisiaj przedstawimy 5 podstawowych sposobów na rozpoznanie czy w Twoim związku obecna jest empatia oraz czy rzeczywiście przydaje się ona wzmacnianiu więzi i odpowiadaniu na potrzeby partnera.

1. Empatia jest trojaka: czy znasz jej wszystkie typy?

A teraz przejdźmy z pojęć ogólnych do bardziej konkretnych przykładów. Aby zrozumieć empatię w holistyczny sposób, musimy odkryć jakie są jej główne składowe i jaka charakteryzuje ją dynamika.

ptaki, synonim empatii

Dlatego bardzo pomocnym będzie zrozumienie trzech typów empatii. Każdy z nich powinno się praktykować codziennie w swojej relacji miłosnej:

  • Empatia emocjonalna: “Czuję to, co ty czujesz”. Oznacza to odczuwanie cierpienia drugiej osoby, zauważanie jej szczęścia, czytanie jej zmartwień, stawianie się w jej sytuacji oraz rozumienie, co ją boli.
  • Empatia poznawcza: “Rozumiem przez co przechodzisz”. Nie chodzi tutaj wyłącznie o uczucia, ale również demonstrację autentycznego zrozumienia drugiej osoby, rozumienie co jest przyczyną pewnych zachowań oraz dlaczego wywołało to taki, a nie inny efekt.
  • Empatia współczująca: “Wiem, że cierpisz. Wiem dlaczego cierpisz i pragnę ci pomóc; chcę abyś czuł się dobrze.” W tym przypadku istnieje prawdziwe pragnienie, aby partner był szczęśliwy, spokojny i usatysfakcjonowany.

2. Czuję to co ty, jednak nie oceniam cię

Posłużmy się pewnym przykładem, aby lepiej zrozumieć ten koncept:

Helena wróciła do domu bardzo późno. Miała ciężki dzień, czuje się wykończona i jest bliska łez.

Kiedy Karol, jej mąż, widzi wyraz jej twarzy, wie, że sprawy nie poszły dobrze. Czuje jej niepokój i przygnębienie…

Jednakże dopuszcza się osądu: “Problem polega na tym, że bierzesz to wszystko zbytnio do siebie…Wszyscy cię wykorzystują. Po prostu nie wiesz jak być asertywna.”

W tym przypadku mamy osobę, która wie co to empatia emocjonalna, nie jest jednak w stanie wykształcić tej praktycznej oraz skutecznej empatii współczującej, która przynosi ulgę oraz pomaga drugiej osobie.

3. Stawiam się w twojej sytuacji, ale nadal jestem sobą

Jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, nie wystarczy postawić się na czyimś miejscu. Musimy wejść w proces wyobrażania i wrażliwości, lecz bez zaprzestawania bycia sobą lub tracenia osobistej perspektywy.

Miłość a empatia

Na przykład jeśli widzę, że mój partner cierpi i nie zachowuję swojej siły oraz równowagi wewnętrznej, najprawdopodobniej to tylko zwiększy cierpienia, a w niczym nie pomoże.

Prawdziwa empatia to taka, która jest użyteczna, i która jest w stanie wejść w serca innych jednocześnie zachowując swoje w bezpiecznym miejscu. 

4. Empatia to również rozumienie błędów innych

Szczęśliwy, stabilny związek, który jest się w stanie rozwijać jest również w stanie zrozumieć oraz empatyzować z błędami, jakie popełniane są przez jedną czy drugą osobę.

Rozumiem, że zawiodłeś próbując zrealizować to, o czym myślałeś. Wiem jak bardzo się starałeś i rozumiem jak się czujesz. Nie powinieneś był ufać tym ludziom, ale możliwe, że ja popełniłabym ten sam błąd. 

Ten rodzaj empatii, która jest w stanie zrozumieć, że ludzie nie są idealni, a bycie w związku nie zawsze jest łatwe, jest najpraktyczniejszy i pomaga najbardziej kiedy przychodzi nam zainwestować w projekt życiowy dwojga ludzi.

5. Jestem otwarty na wszystkie twoje emocje

Niektórzy ludzie nie ośmielają się płakać przy swojej ukochanej osobie. Nie ujawniają swoich lęków, aby ich nie martwić, nie dzielą się pewnymi rzeczami ze strachu przed reakcją…

Musimy postawić sprawę jasno: dopóki w relacji będzie strach, dopóty związek ten nie jest autentyczny, satysfakcjonujący, ani zdrowy. Dana osoba powinna mieć całkowite zaufanie oraz stale okazywać wszystkie swoje uczucia partnerowi.

Zakochani w lesie a empatia

Związek to połączenie życia dwóch osób, które razem mogą stawić czoła wszystkiemu: nawet tym najgorszym momentom. Zatem osoba okazująca adekwatną empatię to ktoś, przy kim możemy być zawsze sobą, bez lęku przed dzieleniem się swoimi uczuciami i myślami.

Pomyśl czy istnieje jakiś aspekt Twojej relacji miłosnej nad którym można popracować. 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.