Zabawne ćwiczenia do walki z otyłością wśród dzieci

Zwalczanie otyłości i siedzącego trybu życia, kiedy dzieci są małe, jest niezbędne, aby uniemożliwić rozwój różnych problemów zdrowotnych w dorosłym życiu. Ponadto dzięki aktywności fizycznej wzmocnisz również poczucie własnej wartości Twoich pociech.
Zabawne ćwiczenia do walki z otyłością wśród dzieci
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Otyłość dziecięca stała się jednym z wielkich problemów społecznych, który z roku na rok rośnie. Konieczne jest uświadomienie sobie powagi problemu, aby zapobiec wielu chorobom wynikającym z nadwagi. W tym artykule przedstawiamy zabawne ćwiczenia, które pomogą w walce z otyłością wśród dzieci.

Podstawą zdrowego stylu życia jest dobre odżywianie i aktywność fizyczna. Aby to osiągnąć, musimy być dobrze poinformowani i starać się unikać siedzącego trybu życia. W przypadku dzieci, świetnym sposobem są zabawne ćwiczenia: coś między sportem a zabawą.

W ten sposób dziecko będzie rosło z większą ilością intelektualnych i fizycznych bodźców i nauczy się zasad szacunku i dbania o własne ciało.

Zabawne ćwiczenia zwalczające otyłość u dzieci

1. Sztuki walki

Jednym z zajęć, które wielu rodziców wybiera jako sport dla swoich dzieci, są sztuki walki. Istnieje wiele różnych stylów sztuk walki, które można uprawiać w zależności od wieku i celu, który chce się osiągnąć. Tego typu ćwiczenia, oprócz zabawy i utraty wagi, uczą dziecko dyscypliny, szacunku, wytrwałości, kontroli nad swoim ciałem a także obrony osobistej.

Dobrze jest również zaszczepić dziecku znaczenie rozciągania i rozgrzewki przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej (w tym przypadku sztuki walki). W ten sposób zapobiega się obrażeniom lub kontuzjom i pomaga zmaksymalizować wysiłek i wyniki.

Sztuki walki to sporty wyczynowe, które pomogą spalić kalorie i naturalnie schudnąć już w ciągu kilku miesięcy.

2. Piłka nożna

Piłka nożna to sport i hobby par excellence dla dzieci. Wystarczy spojrzeć na moment przerwy na każdym szkolnym dziedzińcu, aby zobaczyć, jak maluchy korzystają z tej aktywności fizycznej. Chociaż istnieją inne równie dobre alternatywy, piłka nożna jest bardzo skutecznym sportem do walki z otyłością wśród dzieci. Takie zabawne zajęcia dają okazję zarówno do intensywnego ćwiczenia ciała jak i do świetnej zabawy z rówieśnikami.

Ponadto piłka nożna zachęca do pracy zespołowej, wyrabia szybkość i umiejętności, zmusza do wysiłku, oraz uczy strategii i inteligencji. Kolejną zaletą jest to, że piłkę nożną zwykle uprawia się na otwartej przestrzeni na świeżym powietrzu.

W ten sposób unika się siedzącego trybu życia i zaprasza dzieci do opuszczenia wygodnej sofy w domu. Piłka nożna zawsze będzie świetnym prezentem dla każdego dziecka.

Zabawne ćwiczenia dla najmłodszych

3. Pływanie

Pływanie jest sportem idealnym dla każdego wieku, ale u dzieci jest szczególnie zalecane. Fakt przekształcenia aktywności fizycznej w zabawne ćwiczenia oznacza, że ​​nie jest to już obowiązek, dlatego też będzie więcej motywacji do jej wykonywania.

  • Istotne jest, aby wykwalifikowana osoba dorosła stale monitorowała zajęcia dzieci w wodzie, ​​zwłaszcza jeśli jest to prywatny basen, w którym nie ma monitorów.
  • Pływanie jest jednym z najbardziej kompletnych sportów, w którym ćwiczy się całe ciało. Oprócz utraty wagi pomaga wyrobić większą pewność siebie podczas popisywania się w kostiumie kąpielowym przed resztą dzieci.

4. Zabawne ćwiczenia na skakance

Jedną z tradycyjnych zabaw, które sprawiają, że spala się więcej kalorii, jest skakanka. Nie na darmo bokserzy na całym świecie wybierają ten przyrząd podczas treningów. Poprzez ciągłe podskoki na skakance lub linie intensywnie pracują mięśnie brzucha i nogi. Wyrabia się wydajność fizyczna i poprawia sprawność serca.

Nic dziwnego, że w ostatnich latach tak bardzo ewoluował ten rodzaj sportu. Korzystanie z muzyki towarzyszącej skakaniu sprawia, że ćwiczenia są bardziej przyjemne i zabawne. Muzyka motywuje również do identyfikowania się z piosenką.

Jednocześnie dziecko pracuje nad poczuciem rytmu, koordynacją, wytrzymałością fizyczną i psychomotoryką.

skakanka

5. Hula hoop i zabawne ćwiczenia

To jedna z najbardziej znanych zabaw na świecie. Hula hoop polega na tym, że musimy sprawić, żeby plastikowa obręcz obracała się wokół talii, nie spadając na ziemię. Można to osiągnąć używając tylko i wyłącznie ruchu bioder. I to właśnie ten ruch sprawia, że ​​zajęcie jest bardzo interesującym i jednocześnie zabawnym ćwiczeniem do walki z otyłością wśród dzieci.

Chociaż jest to zabawa bardziej kojarzona z płcią piękną, prawda jest taka, że ​​jest korzystna dla każdego. Istnieją również odmiany gimnastyki rytmicznej, w których używa się podobnej obręczy do wykonywania ćwiczeń. Dzięki hula hoop pracujemy szczególnie nad koordynacją ruchów, elastycznością, wytrzymałością, rytmem i równowagą, jednocześnie tracąc na wadze podczas zabawy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.