Codzienny spacer na utratę wagi – jak długi powinien być?

Kwiecień 10, 2018
Aby zdrowo stracić na wadze, należy spacerować codziennie. To jednak, w jaki sposób chodzimy ma swoje znaczenie. Należy postarać się maksymalnie zwiększyć wydajność bez niepotrzebnego narażania naszego zdrowia.

Codzienny spacer na utratę wagi to doskonały pomysł dla naszego zdrowia i samopoczucia. Coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę, dlatego też parki i alejki w ostatnich latach znacznie zmieniły swój wygląd.

Kiedyś dominowały tam pary zajęte okazywaniem sobie czułości. Obecnie natomiast ich głównymi bohaterami są biegacze chcący zadbać o swoją kondycję.

Wziąwszy pod uwagę fakt, że wielu lekarzy ostrzega przed obciążającym wpływem biegania na nasze stawy, kości i mięśnie, wielu ludzi zamiast joggingu decyduje się na codzienny spacer na utratę wagi.

Dostarcza on bowiem korzyści wynikających z biegania, nie stwarzając przy tym ryzyka kontuzji i obciążenia.

Wśród głównych pozytywnych efektów, jakie przynosi codzienny spacer na utratę wagi, wymienić można poprawę krążenia oraz zapobieganie retencji płynów w organizmie oraz idącej za nią opuchlizny kostek i stóp. Jeżeli wykonujemy ćwiczenia regularnie, pomogą nam one również stracić na wadze.

Należy jednak zaznaczyć, co mamy na myśli mówiąc o „odpowiednim” sposobie wykonywania tego ćwiczenia. Może się bowiem nasunąć wiele pytań: „Jaka szybkość jest najlepsza?”, „Jaki dystans należy przejść?”, „Po jakiej powierzchni należy spacerować?”.

Jeżeli również w Twojej głowie rodzą się te pytania, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości.

Koniecznie zobacz też artykuł: Spacery – 7 korzyści jakie mogą przynieść według nauki

Codzienny spacer na utratę wagi – jak to robić?

Ogólnie rzecz biorąc, codzienny spacer na utratę wagi powinien trwać około 45 minut. Kluczem do spalania tkanki tłuszczowej nie jest jednak sama długość spaceru, co jego intensywność.

Gdy wychodzisz z domu, wyobraź sobie, że musisz gdzieś dotrzeć w pośpiechu. Dzięki temu łatwiej będzie Ci spacerować w szybkim tempie.

Kobieta trzyma wagę a Codzienny spacer na utratę wagi

Idealnie byłoby utrzymywać tempo około 4,8 – 6,4 km/h. Na szczęście, dzięki licznym urządzeniom elektronicznym dziś jest to znacznie łatwiejsze niż kiedyś. Możesz na przykład ściągnąć specjalne aplikacje na telefon bądź tablet i liczyć na ich dane, ponieważ pracują z wielką precyzją.

Dzięki temu na pewno osiągniesz cel 10 000 kroków dziennie.

Koniecznie zobacz też artykuł: Budowa masy mięśniowej i spalenie tłuszczu – Porady

Jeżeli wprowadzisz w czyn te wskazówki, uda Ci się spalić od 74 do 88 kalorii jeśli jesteś kobietą. Jeżeli jesteś mężczyzną, spalisz od 88 do 124 kalorii. Wysiłek ten ma na celu spalenie tkanki tłuszczowej, a nie tkanki mięśniowej.

Pamiętaj też, że fakt, iż jesteś osobą szczupłą, niekoniecznie oznacza, że cieszysz się dobrym zdrowiem. Zdrowie to styl życia poparty konkretnymi czynami, a nie tylko wymiarami.

Kobieta uprawia jogging i się uśmiecha Codzienny spacer na utratę wagi

Aby osiągnąć wymarzone cele, codzienny spacer na utratę wagi powinien być uzupełniony kontrolowanymi ćwiczeniami fizycznymi przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Dzięki tej strategii oraz odpowiednio zbilansowanej diecie, zyskasz gwarancję osiągnięcia swoich celów.

Całkiem możliwe, że podczas przyzwyczajania się do chodzenia, zauważysz pewne niepokojące objawy w Twoim organizmie. Aby uniknąć kontuzji, postaraj się urozmaicać ćwiczenia.

  • Spacer o wysokiej intensywności najlepiej jest przeplatać spokojniejszym chodzeniem.
  • Niska intensywność ćwiczeń na zmianę z wysokim obciążeniem, doskonale wpływa na krążenie krwi w naszym organizmie.
  • W efekcie podczas wysokiej intensywności ćwiczeń spala się więcej tłuszczu i kalorii.
  • Jeżeli natomiast utrzymujemy stale ten sam rytm, nasze serce przyzwyczai się i przez to włączy tryb „oszczędzania energii” – z całą pewnością chcemy tego uniknąć.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz też artykuł: Odchudzić ramiona – ćwiczenia, które Ci w tym pomogą

Dziesięć minut spaceru na piasku

Z całą pewnością niejeden raz znalazłeś się na plaży. Czy zauważyłeś, że spacerowanie po piasku jest znacznie bardziej męczące niż zwykły spacer po asfalcie? Powód tego stanu rzeczy jest całkowicie prosty: mamy tu do czynienia ze znacznie miękkim podłożem. Każdy krok wymaga więc znacznie większej siły fizycznej.

Codzienny spacer na utratę wagi po plaży

Co oznacza to w praktyce? Otóż używamy znacznie szerszego spektrum mięśni niż w innych okolicznościach. Z tego właśnie powodu wiele osób decyduje się na ten właśnie codzienny spacer na utratę wagi.

Prawdą jest, że stanowi to doskonałą opcję. Doskonale wpływa też na kondycję podeszw naszych stóp, bardzo zaniedbanych w innych sportach. Musimy jednak podjąć pewne kroki bezpieczeństwa, ponieważ ten rodzaj ćwiczenia wywiera głęboki wpływ na nasz organizm.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Uprawianie sportu – 3 niewskazane sytuacje

Codzienny spacer na utratę wagi para

Codzienny spacer na utratę wagi powinien zaczynać się od dziesięciu minut spacerowania. Z czasem możemy stopniowo wydłużać czas. W przeciwnym razie stworzymy ryzyko poważniejszych kontuzji.

Stosując podane przez nas w tym artykule wskazówki, uda Ci się w pełni wykorzystać zadanie, jakim jest power walking. Zwracaj jednak baczną uwagę na to, jak wykonujesz ćwiczenia.

Jeżeli są one wykonywane we właściwy sposób, przyniosą pożądane rezultaty bez konieczności ponoszenia ryzyka fizycznego.

WIĘCEJ DLA CIEBIE