Wybuchy gniewu – jak sobie z nimi radzić?

· Grudzień 7, 2017
Masz problemy z kontrolowaniem gniewu? Ćwiczenia fizyczne to jeden z najlepszych sposobów, jako że uwalnia endorfiny oraz łagodzi stres.

Korek na autostradzie, kłótnia z partnerem, odwołany lot…To wszystko może wywołać w Tobie wybuchy gniewu, kiedy masz ochotę zacząć czymś rzucać lub krzyczeć.  Wybuchy gniewu to problem, który dotyka wiele osób, szczególnie tych żyjących w dużych miastach, gdzie stres i niepokój są częścią dnia codziennego.

W dzisiejszym artykule pragniemy podarować Ci kilka wskazówek na to jak unikać lub złagodzić te ataki.

Co to są wybuchy gniewu i dlaczego się pojawiają?

Gniew to emocja, która natychmiastowo zwiększa tętno, ciśnienie oraz podwyższa poziom adrenaliny w Twoim krwiobiegu.

Ściskane piłeczki w ręku na wybuchy złości

Wybuchy gniewu mogą przejawiać się:

  • Poceniem się
  • Poczerwienieniem
  • Spięciem mięśni
  • Płytkim oddechem

Agresywna potrzeba krzyczenia, uderzenia kogoś lub rzucenia jakimś przedmiotem to odpowiedź Twojego mózgu na możliwe niebezpieczeństwo lub zagrożenie.

Wybuchy gniewu mogą być spowodowane przez różne czynniki, w większości przypadków pojawiają się kiedy jesteśmy skonfrontowani z sytuacją, która nam się nie podoba.

Kiedy czujesz się sfrustrowany lub bezsilny, Twój mózg reaguje na różne sposoby. Niektóre osoby płaczą, inne mówią o swoich uczuciach, a są też tacy, którzy popadają w gniew.

Gniew pojawia się automatycznie i w wielu przypadkach bardzo trudno jest wyraźnie zobaczyć co się tak naprawdę stało.

Istnieje kilka rodzajów gniewu:

1. Gniew instrumentalny

Agresywne zachowanie i przemoc może pojawić się, kiedy nie jesteś w stanie zrobić tego, czego chcesz lub coś Ci stoi na przeszkodzie. Takie zachowanie związane jest z problemami komunikacyjnymi.

2. Gniew wybuchowy

Pojawia się kiedy jakaś niepokojąca lub niesprawiedliwa sytuacja trwa przez dłuższy czas. Niewielkie codzienne frustracje gromadzą się, by w pewnym momencie po prostu wybuchnąć. 

Osoba, która miała okropny dzień w pracy i przyjeżdża do domu, gdzie napotyka niewielki problem, może łatwo popaść w gniew.

3. Gniew defensywny

Jeżeli masz odczucie, że ktoś Cię atakuje lub kiedy odczuwasz, że zbliża się coś nieprzyjemnego, wybuchy gniewu mogą służyć jako „ochrona”. Na przykład mogą pomóc Ci w unikaniu przejęcia kontroli lub rozwiązania problemów.

Wybuchy gniewu – wskazówki na ich unikanie

W pierwszym kroku musisz być świadomy konsekwencji swoich reakcji i nawyków. Radzenie sobie ze złością oraz racjonalizowanie impulsów może okazać się bardzo pomocne, jeśli agresywne zachowanie nie jest częścią Twojego życia.

Niektóre wskazówki to:

1. Unikaj przyczyn

Czy są sytuacje lub pory dnia, kiedy jesteś bardziej podatny na wybuchy gniewu? Czy zauważasz ten problem tylko w obliczu jakiejś konkretnej osoby?

wybuchy gniewu, zdenerwowany mężczyzna

Gniew może przysłonić inne emocje takie jak strach, smutek czy ból. Zastanów się dlaczego dopadają Cię wybuchy gniewu kiedy spóźniasz się do pracy, kiedy rozmawiasz o pewnych rzeczach z bliską osobą lub kiedy coś nie udaje się, tak jakbyś tego chciał.

2. Nie gromadź negatywnych emocji

Jednym z głównych powodów gniewu jest uraza. Ludzie są jak emocjonalne szklanki wypełnione wodą. Ostatecznie Twoja zdolność do „wytrzymywania” przeleje się.

Coś podobnego dzieje się się z gniewem i furią. Negatywne emocje, które gromadziły się w Tobie przez cały dzień, tydzień czy miesiąc prędzej czy później się „przeleją”. Aby tego uniknąć, najlepiej stawić czoła problemom od razu, kiedy się pojawiają.

Nie pozwól, aby te negatywne uczucia nagromadziły się w Twoim umyśle.

3. Policz do 10 (lub jakiegokolwiek innego numeru)

Chociaż możesz nie wiedzieć dokładnie kiedy dopadną Cię wybuchy gniewu, jesteś w stanie przeanalizować symptomy oraz etapy, przez które przechodzisz. Wykorzystaj te momenty przejaśnienia, aby uspokoić się zanim nadejdzie sztorm.

Możesz policzyć do 10,100 lub jakiegokolwiek numeru, którego potrzebujesz, aby ukoić nerwy. Nawet zamknięcie oczu i skoncentrowanie się na swoim oddechu może pomóc. 

Upewnij się, że robisz to powoli i świadomie. To pomoże Ci nawet wyrównać tętno oraz spojrzeć na wszystko z nowej perspektywy.

4. Uprawiaj sport

Świetnym sposobem na uwolnienie endorfin oraz uspokojenie się są ćwiczenia fizyczne. Kiedy Twoje ciało jest w ruchu, Twój oddech się harmonizuje, a tętno wyrównuje.

Możesz wybrać jakąkolwiek aktywność, włączając te bardziej fizyczne jak box lub wybierając te relaksacyjne, jak joga, pilates czy tai chi, które pomagają zredukować gniew.

5. Odpocznij

Nie ma nic bardziej uzdrawiającego, niż kilkugodzinny sen. Jeżeli miałeś długi dzień w pracy, najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić jest wrócić do domu, wziąć gorący prysznic oraz spać aż do rana.

Pozwoli Ci to uniknąć sprzeczek z rodziną (ponieważ my wszyscy uwalniamy swój gniew na swoich bliskich), a Twój umysł się relaksuje. 

sen na wybuchy gniewu działa dobroczynnie

Sypianie 6-8 godzin dziennie pomoże Ci lepiej radzić sobie ze złością, kiedy nadejdzie.

6. Medytuj, czytaj, tańcz

Te relaksujące czynności są szczególnie zalecane na wybuchy gniewu. Być może nie będziesz w stanie medytować w momencie, kiedy ogarnia Cię gniew, jednak jeśli będziesz praktykować ją regularnie, uzbroisz się w cierpliwość, która pomoże Ci radzić sobie z napadami gniewu.

Wykorzystaj swój wolny czas na czytanie, taniec czy zabawę z dziećmi. Rób cokolwiek, co przynosi Ci spokój. 

7. Unikaj drażliwych sytuacji (lub ludzi)

Jeżeli wiesz, że w poniedziałek rano Twój szef jest w kiepskim humorze – lub kiedy Twój partner skoncentrowany jest na pracy i przez to bardziej drażliwy – nie wchodź im w drogę, jako że to może tylko wywołać w Tobie gniew.

Dziewczyna z telefonem a wybuchy gniewu

Jeśli korek na ulicach doprowadza Cię do szału, pojedź metrem. Te taktyki pomagają w unikaniu sytuacji i ludzi, którzy tylko zwiększają prawdopodobieństwo wybuchów gniewu.