Ćwiczenia na spalenie tłuszczu i poprawę postawy

Spalenie tłuszczu może okazać się przyjemniejsze, dzięki tym prostym ćwiczeniom. Co ciekawe, mogą okazać się kluczem do wzmocnienia mięśni Twojego organizmu.
Ćwiczenia na spalenie tłuszczu i poprawę postawy
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Spalenie tłuszczu nie zawsze jest łatwe, gdyż przez większość czasu wymaga trochę dodatkowego wysiłku – podobnie jak wykonywanie określonych ćwiczeń. Jeśli te ćwiczenia pomogą poprawić również twoją postawę, wyniki mogą być jeszcze lepsze.

Okazuje się jednak, że spalenie tłuszczu może być możliwe – i to w domowych warunkach.

Zwróć uwagę na następujące ćwiczenia, które pozwolą Ci spalić tłuszcz, poprawiając przy tym Twoją sylwetkę.

Ćwiczenie odwróconej deski na spalenie tłuszczu

plank

Jest to odmiana klasycznego ćwiczenia deski, która ma wiele więcej korzyści. I choć początkowo ćwiczenie to sprawi wiele trudności, to z biegiem czasu będziesz w stanie dłużej utrzymać swoje ciało w tej pozycji.

Co należy zrobić?

 • Po pierwsze, usiądź na podłodze. Wyciągnij nogi przed siebie i połóż dłonie na podłodze, rozszerzając palce, aby były bardziej stabilne podczas ćwiczeń.
 • Następnie, unieś klatkę piersiową do tyłu, pod kątem 45 ° do podłoża.
 • Połóż ręce za pośladkami, tak aby były one na równi z ramionami. Nie zapomnij podtrzymać ciężaru ciała dłońmi i piętami podczas podnoszenia pośladków.

Następnie, wykonaj ćwiczenia odwróconej deski:

 • Ogólnie rzecz ujmując, musisz podnieść klatkę piersiową, nogi i pośladki tak, aby znalazły się w linii prostej.
 • Zepnij mięśnie brzucha i rozciągnij je podczas podnoszenia tułowia.
 • Utrzymaj tę pozycję od 15 do 60 sekund, zanim powoli opuścisz swoje ciało.

Jakie są korzyści  tego ćwiczenia?

To proste ćwiczenie, które możesz wykonać w domu, pomoże Ci spalić tłuszcz i poprawić sylwetkę. Dzięki niemu:

 • Wzmocnisz mięśnie pośladków i łydek.
 • Dodatkowo, otrzymasz podwójną dawkę korzyści, które da Ci wykonywanie ćwiczenia deski. To dlatego, że ćwiczenie te prowadzi do większego obciążenia pośladków i mięśni nóg.

Jednak to nie wszystko. Spójrzmy na pozostałe korzyści tego ćwiczenia.

Pomaga poprawić metabolizm

Chociaż może się wydawać, że nie ma bezpośredniego związku między wykonywaniem konkretnych ćwiczeń a poprawą metabolizmu, nic nie może być dalsze od prawdy.

Kiedy jesteś w pozycji deski, spalasz więcej kalorii niż podczas wykonywania ćwiczeń dynamicznych. W rzeczywistości, zdecydowana większość osób, które wykonują to ćwiczenie regularnie, nie ma  problemów z metabolizmem.

Wpływa na poprawę sylwetki

ciało

Jak wspomniano powyżej, to ćwiczenie doskonale wpływa również na poprawę sylwetki.

Kiedy ćwiczysz, wzmacniasz mięśnie, które pomagają utrzymać prostą postawę ciała. Jest to bardzo ważne, szczególnie dla osób pracujących w biurze.

Zmniejszy ból pleców

Wykonywanie ćwiczenia na spalenie tłuszczu, co najmniej trzy razy w tygodniu, przyczyni się także do zmniejszenia bólu pleców.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz ćwiczenie deski, czy odwróconej deski, sprawisz, ze Twoje mięśnie będą bardziej wydajniejsze.

Spalenie tłuszczu

pomiar brzucha

Aby tego było mało, ćwiczenie przyczyni się do spełnienia marzenia płaskiego brzucha.

Wykonując to ćwiczenie, przekonasz się, że:

 • Niżej opuścisz biodra.
 • Nie pochylisz głowy.
 • Utrzymasz prostą postawę ciała.

W przypadku ćwiczenia odwróconej deski, wzmocnisz również mięśnie rąk, brzucha i nóg, rozciągając przy tym mięśnie ramion.

Dzięki wykonywaniu tego wspaniałego ćwiczenia, zbudujesz siłę, poprawisz swoją postawę, pobudzisz metabolizm, unikniesz obrażeń i pobudzisz do pracy kilka grup mięśni.

plank

Niektóre zalecenia dotyczące ćwiczenia deski

Jeśli masz nadwagę lub problemy z kręgosłupem, przed rozpoczęciem treningu skonsultuj się ze swoim fizjoterapeutą.

Wówczas dowiesz się, czy jest to właściwe ćwiczenie dla Ciebie. Pamiętaj, że tylko dlatego, że jest to ćwiczenie statyczne, nie jest ono łatwe i wolne od ryzyka.

Pamiętaj, że utrzymanie właściwej postawy jest również niezbędne do uniknięcia obrażeń. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Wewege M, van den Berg R, Ward RE, Keech A. The effects of high-intensity interval training vs. moderate-intensity continuous training on body composition in overweight and obese adults: a systematic review and meta-analysis. Obes Rev. 2017 Jun;18(6):635-646.
 • Coulombe BJ, Games KE, Neil ER, Eberman LE. Core Stability Exercise Versus General Exercise for Chronic Low Back Pain. J Athl Train. 2017 Jan;52(1):71-72.
 • Freeman CR, Zehra A, Ramirez V, Wiers CE, Volkow ND, Wang GJ. Impact of sugar on the body, brain, and behavior. Front Biosci (Landmark Ed). 2018

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.