Kręgosłup - w jaki sposób łączy się z naszymi organami
Kręgosłup jest tym, co trzyma nas prosto. Dzięki niemu jesteśmy w stanie wykonywać wszystkie nasze codzienne obowiązki i zajęcia. Każdy kręg, z którego zbudowany jest nasz kręgosłup, wykonuje odmienne zadanie. Wszystkie jednak chronią nasz ośrodkowy układ nerwowy (który tworzy mózg, nerwy i rdzeń kręgowy).
W dzisiejszym artykule opowiemy Ci, jaki jest związek między naszym kręgosłupem i organami. Koniecznie przeczytaj – to naprawdę ciekawe!
Kręgosłup i jego ważna rola
Mózg zajmuje się wysyłaniem impulsów (“rozkazów”) poprzez rdzeń kręgowy i nerwy, dzięki czemu każda komórka naszego ciała doskonale wie, co ma robić. W taki właśnie sposób utrzymują się wszystkie nasze funkcje życiowe.
Kręgosłup ma za zadanie chronić wszystkie te połączenia nerwowe umożliwiające komunikację mózgu z organami.
Z tego właśnie powodu, gdy pojawia się przemieszczenie dysków kręgowych, nieważne jak niewielkie, cierpią na tym nerwy i sygnały z mózgu nie są w stanie docierać bez przeszkód do organów.
W taki właśnie sposób ogólne funkcjonowanie naszego organizmu zależy od kręgosłupa.
Kręgi i ich związek z emocjami i chorobami
Ból kręgosłupa jest dolegliwością pojawiającą się tak często, że nie wywołuje w nas większego dyskomfortu. Może być efektem wielogodzinnego siedzenia przed komputerem, spania w złej pozycji bądź podnoszenia dużych ciężarów.
Czy wiedziałeś jednak, że bóle kręgosłupa mogą być powiązane z uczuciami i tym, co przeżywamy?
Uczucie obciążenia na kręgosłupie jest ściśle powiązane z tym, jak się czujemy. Każda część naszego kręgosłupa ma związek z jednym organem, jedną emocją i jedną dolegliwością.
Odcinek szyjny
Znajduje się między czaszką i ramionami. Składa się z 7 kręgów. Każdy z nich opisywany jest literą C oraz odpowiadającym mu numerem.
Szyjny odcinek kręgosłupa odzwierciedla nasze centrum energii, otwartość na życie i naszą komunikację.
- C1: wspiera głowę i zapewnia równowagę. Gdy pojawia się nacisk, wywołuje to bóle głowy, problemy z wyrażaniem emocji bądź zaburzenia pracy układu nerwowego.
- C2: łączy się z oczami, nosem oraz węchem. Gdy się usztywnia, nie jesteśmy w stanie dobrze orientować się, co się z nami dzieje.
- C3: jest powiązany z kośćmi, nerwami, skórą i twarzą. Jest znany potocznie jako “kręg samotnik”.
- C4, C5 i C6: pracują razem. Dlatego, gdy występuje problem z jednym, cierpią wszystkie. Mają związek z gruczołem tarczycy, ze strunami głosowymi, tchawicą i ustami. Wiążą się również z ramionami.
- C7: ostatni z kręgów szyjnych, naciska na ramiona, łokcie i dłonie.
Odcinek piersiowy
Składa się on z 12 kręgów. Rozciąga się od ramion do talii.
To właśnie z tym odcinkiem wiążą się najważniejsze organy w naszym ciele. Gdy pojawia się uszkodzenie któregoś z tych kręgów, może to zagrażać nawet naszemu życiu. Odbija się również bezwładem kończyn dolnych.
- D1: Wiąże się z opuszkami palców, z łokciami i oddychaniem (stąd astma oraz choroby płuc).
- D2: Jest to kręg związany z sercem, płucami, ale też emocjami i odczuciami.
- D3: Wiąże się z klatką piersiową i oddychaniem. Gdy czujemy nacisk na ten obszar, odbije się to na naszym stanie fizycznym i emocjonalnym.
- D4: Wiąże się z woreczkiem żółciowym, ale też z naszymi pragnieniami, pokusami i przyjemnościami. Znajdując się na samym środku ciała, ma również za zadanie nadawać naszemu codziennemu życiu równowagę.
- D5: Kręg ten przedstawia nasze krążenie krwi oraz wątrobę. Kontroluje nasze czynności, decyzje i problemy, pomagając nam je dźwigać.
- D6: Aktywuje autokrytykę i akceptowanie tego, co się dzieje. Ponadto, szósty kręg jest powiązany z naszym żołądkiem.
- D7: Wiąże się z dwunastnicą i trzustką. Pomaga nam również rozpoznać moment, w którym potrzebujemy spać i się zrelaksować.
- D8: Wiąże się z naszym poczuciem niepewności i z lękiem. Wiąże się z krwią oraz ze śledzioną. Może mieć związek z bólem przepony.
- D9: Jeżeli istnieje problem w tym kręgu, powstają alergie i intensyfikują emocje. Jest powiązany z gruczołami nadnercza.
- D10 i D11: Kręgi te mają związek z nerkami, nerwami, napięciem i uczuciem niepewności.
- D12: Jest on bardzo ważny, ponieważ łączy się z jelitem grubym, ze stawami i układem limfatycznym. W przypadku kobiet wiążę się on również z jajowodami. Jeśli chodzi o uczucia, kręg ten wiąże się również z nienawiścią i krytyką.
Odcinek lędźwiowy
W odcinku lędźwiowym mamy 5 kręgów. Bardzo nas one bolą, gdy nie utrzymujemy właściwej postury ciała siedząc bądź gdy codziennie zbyt ciężko pracujemy. Stanowią podporę dla górnej części naszego ciała i środek komunikacji dla dolnej.
Wiąże się z naszą seksualnością i poczuciem pewności siebie.
- L1: Łączy się z naszymi jelitami. Zaburzenia mogą powodować zaparcia i niestrawność. Kanalizuje uczucie niemocy i nasze wewnętrzne konflikty.
- L2: Wiąże się z brzuchem i nogami. Gdy występuje nacisk lub przeciążenie, czujemy się osamotnieni.
- L3: Jest to kręg narządów intymnych i układu moczowego. Ma związek również ze stawami (zwłaszcza kolanowymi).
- L4: W przypadku mężczyzn wiąże się z prostatą. Może być odpowiedzialny za problemy z nerwem kulszowym.
- L5: Wiąże się z kolanami, nogami i stopami.
Odcinek krzyżowy
Ostatni odcinek kręgosłupa składa się z 5 kręgów. Powiązane są one z naszymi potrzebami seksualnymi, z pewnością siebie oraz z kontrolą (od S1 do S3). Kręgi S4 i S5 odzwierciedlają problemy z nerkami, niepłodność, zaburzenia hormonalne, złe krążenie a także otyłość.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Robar, J. L., Day, A., Clancey, J., Kelly, R., Yewondwossen, M., Hollenhorst, H., … Wilke, D. (2007). Spatial and Dosimetric Variability of Organs at Risk in Head-and-Neck Intensity-Modulated Radiotherapy. International Journal of Radiation Oncology Biology Physics. https://doi.org/10.1016/j.ijrobp.2007.01.030
- Rathlev, N. K., Medzon, R., & Bracken, M. E. (2007). Evaluation and Management of Neck Trauma. Emergency Medicine Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/j.emc.2007.06.006
- Sommerfeldt, D., & Rubin, C. (2001). Biology of bone and how it orchestrates the form and function of the skeleton. European Spine Journal. https://doi.org/10.1007/s005860100283