Przepuklina kręgosłupa, czyli wypadający dysk

Sierpień 12, 2015
Dyskopatia lędźwiowa cechuję się bólem, zlokalizowanym w centralnej, dolnej części pleców i może promieniować do nóg za pośrednictwem nerwu kulszowego.

W dzisiejszych czasach zwyrodnienia kręgosłupa to jedne z najczęstszych schorzeń występujących w społeczeństwie. Bardzo wiele osób cierpi z powodu przepukliny kręgosłupa, lepiej znanej jako wypadający dysk. Jest to bardzo bolesna i poważna dolegliwość, warto więc wiedzieć jak się objawia i kiedy należy udać się do specjalisty. Jak zapewne wiesz, kręgosłup to skomplikowana budowla zbudowana z wielu klocków, takich jak mięśnie, kości i więzadła, wszystkie muszą więc znajdować się na swoim miejscu, aby całość mogła funkcjonować.

Przepuklina kręgosłupa, czyli wypadający dysk

Jak rozpoznać wypadnięcie dysku?

1. Czym jest dysk?

2#:kręgosłupa.jpg

Zanim dowiesz się jak rozpoznać wypadnięcie dysku, musisz wiedzieć czym jest ów dysk i jakie pełni funkcje. Wyobraź sobie, że są to krążki z tkanki miękkiej, umieszczone pomiędzy kręgami. Pełnią one funkcje amortyzatora, przyjmują bowiem na siebie i neutralizują wstrząsy i obciążenia. Wewnątrz dysku znajduje się gęsty płyn i to właśnie pękniecie chrząstki i jego wylanie powoduje ból, gdyż bezpośrednio uciska on nerwy, a właściwości amortyzujące zostają utracone.

2. Dlaczego dysk wypada?

3#:kręgosłupa.jpg

Częstą przyczyną wypadania czy raczej wylewania się dysku jest Twój wiek. Im jesteś starszy, tym Twój kręgosłup jest mniej elastyczny, a więzadła łatwiej ulegają zerwaniu. Procesy te dotyczą również dysków, które wysuszają się i słabną, przez co łatwiej o ich uszkodzenie.

3. Objawy wypadnięcia dysku

4#:kręgosłupa.jpg

  • Przede wszystkim istotne jest dokładne określenie miejsca bólu, aby zlokalizować, w którym odcinku kręgosłupa doszło do wylania się dysku.
  • Jeśli odczuwasz ból, mrowienie albo ciężkość w nogach, może to oznaczać, że uszkodzony dysk znajduje się gdzieś w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Z kolei, gdy źródło bólu znajduje się po środku pleców, możliwe, że dysk wypadł w odcinku piersiowym. Gdy ból i napięcie występują w okolicach szyi, prawdopodobnie do wypadnięcia dysku doszło w odcinku szyjnym kręgosłupa.
  • Główne objawy wypadnięcia dysku w odcinku szyjnym: ból i odrętwienie w okolicach szyi, skurcze mięśni promieniujące do ramion, mogą wystąpić również mdłości i omdlenia. Dodatkowym objawem może być osłabienie lub nawet utrata siły i czucia w rękach, co bardzo utrudnia funkcjonowanie.
  • Objawy wypadnięcia dysku w odcinku lędźwiowym: ból w dolnej części kręgosłupa, często piekący i zmuszający do nienaturalnego prostowania pleców. Odrętwienie i osłabienie mięśni może promieniować wraz z bólem aż do nóg. Czasami towarzyszy im mrowienie, ból i utrata czucia, a w skrajnych przypadkach nawet nietrzymanie moczu. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza.
  • Czym jest ból promieniujący? Lekarze często używają tego terminu, gdy mówią o symptomach wypadającego dysku. Oznacza to, że przepuklina kręgosłupa występuje w innym miejscu niż jest odczuwany ból. Dzieje się tak chociażby w przypadku, gdy z powodu wypadniętego dysku, piekący ból promieniuje z kręgosłupa do nóg i pośladków. Może być to objaw radikulopatii, ale pamiętaj, że to lekarz powinien zdiagnozować Twój problem i zalecić odpowiednie leczenie.

4. Kiedy warto udać się do lekarza?

5#:kręgosłupa.jpg

Przepuklina kręgosłupa to bardzo bolesna i uciążliwa dolegliwość, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Podstawowe czynności jak chodzenie, podnoszenie przedmiotów, praca, spanie czy nawet siedzenie na krześle staną się utrudnione.

Jeśli objawy mogące świadczyć o wypadnięciu dysku utrzymują się przez co najmniej 2 tygodnie, należy udać się do lekarza, aby ten mógł postawić właściwą diagnozę.

Wizyta u specjalisty jest również konieczna jeśli jednym z symptomów jest nietrzymanie moczu lub utrata kontroli nad zwieraczem, gdyż świadczy to, że funkcjonowanie organizmu zostało mocno zaburzone i sytuacja jest poważna.

Przepuklina kręgosłupa może wymagać interwencji chirurgicznej i operacji, ale dzięki temu szybciej wrócisz do normalnego funkcjonowania. Pamiętaj, aby zwracać uwagę na niepokojące symptomy i umieć zlokalizować ból. W razie potrzeby nie wahaj się skonsultować ze specjalistą, gdyż od tego zależy Twoje zdrowie i komfort życia.

WIĘCEJ DLA CIEBIE