Przepuklina kręgosłupa, czyli wypadający dysk

Dyskopatia lędźwiowa cechuję się bólem zlokalizowanym w centralnej bądź dolnej części pleców i może promieniować do nóg za pośrednictwem nerwu kulszowego.
Przepuklina kręgosłupa, czyli wypadający dysk

Ostatnia aktualizacja: 10 października, 2018

W dzisiejszych czasach zwyrodnienia i przepuklina kręgosłupa to jedne z najczęściej występujących schorzeń. Są one w dużej mierze wynikiem siedzącego trybu życia i małej aktywności fizycznej na co dzień.

Przepuklina kręgosłupa znana jest również jako wypadający dysk. Jest to bardzo bolesna i poważna dolegliwość, warto więc wiedzieć, jak się objawia i kiedy należy udać się do specjalisty.

Jak zapewne wiesz, kręgosłup to skomplikowana budowla złożona z wielu klocków, takich jak mięśnie, kości i więzadła.Wszystkie muszą więc znajdować się na swoim miejscu, aby całość mogła sprawnie funkcjonować.

Przepuklina kręgosłupa – jak rozpoznać wypadnięcie dysku?

1. Czym jest dysk?

Zanim dowiesz się, jak rozpoznać wypadnięcie dysku, musisz wiedzieć czym jest ów dysk i jakie pełni funkcje.

2#:kręgosłupa.jpg

Wyobraź sobie, że dyski to krążki z tkanki miękkiej, umieszczone pomiędzy kręgami. Pełnią one funkcje amortyzatora – przyjmują bowiem na siebie wstrząsy i obciążenia, jednocześnie je neutralizując.

Wewnątrz każdego dysku znajduje się gęsty płyn i to właśnie pękniecie chrząstki i jego rozlanie się powoduje ból, gdyż bezpośrednio uciska on nerwy. W takim przypadku dysk traci swe amortyzujące właściwości.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Ból pleców – 6 możliwych przyczyn

2. Dlaczego dysk wypada?

Ból pleców

Częstą przyczyną wypadania czy raczej wylewania się dysku jest Twój wiek. Im jesteś starszy, tym Twój kręgosłup jest mniej elastyczny, a więzadła łatwiej ulegają zerwaniu. Procesy te dotyczą również dysków, które wysuszają się i słabną, przez co łatwiej o ich uszkodzenie.

3. Objawy wypadnięcia dysku

  • Przede wszystkim istotne jest dokładne określenie miejsca bólu, aby zlokalizować, w którym odcinku kręgosłupa doszło do wylania się dysku.
  • Jeśli odczuwasz ból, mrowienie albo ciężkość w nogach, może to oznaczać, że uszkodzony dysk znajduje się gdzieś w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.
  • Z kolei, gdy źródło bólu znajduje się po środku pleców, możliwe, że dysk wypadł w odcinku piersiowym.
  • Gdy ból i napięcie występują w okolicach szyi, prawdopodobnie do wypadnięcia dysku doszło w obrębie kręgów szyjnych.

Gdzie dokładnie boli?

  • Główne objawy wypadnięcia dysku w odcinku szyjnym to: ból i odrętwienie w okolicach szyi, skurcze mięśni promieniujące do ramion. Mogą wystąpić również mdłości i omdlenia. Dodatkowym objawem może być osłabienie lub nawet utrata siły i czucia w rękach, co bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie.
  • Objawy wypadnięcia dysku w odcinku lędźwiowym: ból w dolnej części kręgosłupa, często piekący i zmuszający do nienaturalnego prostowania pleców. Odrętwienie i osłabienie mięśni może promieniować wraz z bólem aż do nóg. Czasami towarzyszy im mrowienie, ból i utrata czucia, a w skrajnych przypadkach nawet nietrzymanie moczu. W takim wypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Czym jest ból promieniujący?

Kręgosłup i źródła bólu

Lekarze często używają tego terminu, gdy mówią o symptomach wypadającego dysku. Oznacza to, że przepuklina kręgosłupa występuje w innym miejscu niż jest odczuwany ból.

Dzieje się tak chociażby w przypadku, gdy z powodu wypadniętego dysku, piekący ból promieniuje z kręgosłupa do nóg i pośladków. Może być to objaw radikulopatii, ale pamiętaj, że to lekarz powinien zdiagnozować Twój problem i zalecić odpowiednie leczenie.

4. Kiedy warto udać się do lekarza?

lekarz ze stetoskopem

Przepuklina kręgosłupa to bardzo bolesna i uciążliwa dolegliwość, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Podstawowe czynności takie jak chodzenie, podnoszenie przedmiotów, praca, spanie czy nawet siedzenie na krześle staną się utrudnione.

Jeśli objawy mogące świadczyć o wypadnięciu dysku utrzymują się przez co najmniej 2 tygodnie, należy udać się do lekarza. Postawi on właściwą diagnozę i zleci odpowiednie leczenie.

Wizyta u specjalisty jest również konieczna jeśli jednym z symptomów jest nietrzymanie moczu lub utrata kontroli nad zwieraczem, gdyż świadczy to, że funkcjonowanie organizmu zostało mocno zaburzone i sytuacja jest poważna.

Przepuklina kręgosłupa może wymagać interwencji chirurgicznej i operacji, ale dzięki temu szybciej wrócisz do normalnego funkcjonowania. Pamiętaj, aby zwracać uwagę na niepokojące symptomy i umieć zlokalizować ból. W razie potrzeby nie wahaj się skonsultować ze specjalistą, gdyż od tego zależy Twoje zdrowie i komfort życia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.