Nietrzymanie moczu – 6 ważnych informacji

· Wrzesień 27, 2017
Nietrzymanie moczu może mieć negatywny wpływ na nasze psychiczne samopoczucie oraz niekorzystnie odbijać się na życiu seksualnym. Dowiedz się więcej o tym zaburzeniu z poniższego artykułu.

Nietrzymanie moczu to zespół zaburzeń sprawiających, że cewka moczowa w niekontrolowany sposób przepuszcza mocz. Ma to zazwyczaj miejsce podczas kichania lub podejmowania większego wysiłku fizycznego.

Jest to dość powszechny problem i szacuje się, że dotyka on około 30% dorosłych kobiet. W większości przypadków nietrzymanie moczu jest rezultatem osłabienia mięśni miednicy. Często jest ono związane z naturalnym porodem, zażywaniem określonych leków czy silnymi infekcjami układu rozrodczego.

Jako że objawy nietrzymania moczu są nieprzyjemne i kłopotliwe, stanowią problem zarówno natury higienicznej, jak i psychologicznej.

Nietrzymanie moczu może znacznie obniżać jakość życia, szczególnie jeśli zaburzenia te są na dosyć zaawansowanym poziomie.

Najczęściej borykają się z tym problemem kobiety, które rodziły lub przeszły już okres menopauzy. Warto poznać jego przyczyny ponieważ jest to zaburzenie dużo bardziej powszechne,  niż mogłoby się wydawać.

1. Nietrzymanie moczu a jego wstrzymywanie

Kobieta wstrzymuje mocz,

Wstrzymywanie moczu to bardzo niezdrowy, ale częsty nawyk, przez który może się rozwinąć nietrzymanie moczu. Choć początkowo możesz nie zauważać jego negatywnych skutków, to z czasem pęcherz się osłabia i wywiera większą presję na cewkę moczową.

To z kolei prowadzi do niekontrolowanego wypuszczania moczu, szczególnie kiedy ćwiczysz, śmiejesz się, kaszlesz lub wykonujesz jakąkolwiek czynność wymagającą fizycznego wysiłku.

Wielu lekarzy zaleca opróżnianie pęcherza średnio co cztery godziny, ponieważ po takim właśnie czasie jest on zazwyczaj pełny.

2. Zaburzenia wywołane osłabieniem mięśni miednicy

Jednym z problemów, które wywołują nietrzymanie moczu jest osłabienie mięśni miednicy. Niewiele osób ma świadomość tego, że należy je regularnie wzmacniać.

Istnieje wiele ćwiczeń, które pomagają wzmocnić mięśnie w tym obszarze i odzyskać kontrolę nad cewką moczową. Wymagają one systematyczności ale są bardzo skuteczne.

Pamiętaj również, że trening wysiłkowy też może mieć niekorzystny wpływ na zdolność trzymania moczu. Biegi, skoki czy nieprawidłowe podnoszenie ciężarów może prowadzić do naciągnięcia włókien mięśni w miednicy, przez co tracą one zdolność prawidłowego kurczenia się.

3. Produkty wpływające na nietrzymanie moczu

Napoje a nietrzymanie moczu

Nadmierne spożycie niektórych produktów spożywczych również może mieć wpływ na rozwój opisywanego tutaj problemu.

Dzieje się tak ponieważ pewne produkty zawierają składniki, które mogą podrażniać pęcherz i wywoływać jego skurcze, a to z kolei może prowadzić do nietrzymania moczu.

Problem ten może wystąpić u osób, które często spożywają napoje i produkty o działaniu moczopędnym.

Należą do nich m.in.:

 • Owoce cytrusowe
 • Sok pomidorowy
 • Herbata
 • Kawa
 • Czekolada
 • Napoje gazowane
 • Napoje energetyzujące
 • Ostra papryka

4. Rodzaje nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu może się rozwinąć na różne sposoby, co oznacza, że istnieje kilka rodzajów tej choroby.

 • Nietrzymanie moczu występujące podczas kichania, kasłania lub podnoszenia ciężarów jest określane mianem „nietrzymania wysiłkowego” i jest najczęściej spotykanym rodzajem tego problemu.
 • „Nagłe nietrzymanie” to taki rodzaj choroby, w czasie której u danej osoby mocz wypływa w całkiem przypadkowym momencie.
 • „Nietrzymanie psychogeniczne” występuje w momentach, kiedy chory wchodzi w kontakt z określonym bodźcem, jak np. zimnem albo wodą.
 • Ostatni rodzaj nietrzymania moczu to „nietrzymanie neurologiczne”, które występuje u pacjentów, u których stwierdzono zaburzenia układu nerwowego, np. chorobę Alzheimera lub Parkinsona albo u których miało miejsce uszkodzenie rdzenia kręgowego.

5. Nietrzymanie moczu u mężczyzn

Smutny mężczyzna

Choć to u kobiet najczęściej występuje nietrzymanie moczu, problem ten dotyka także mężczyzn. Może się on rozwinąć w wyniku uszkodzenia pęcherza lub choroby prostaty. Jest to również częste zaburzenie towarzyszące chorobom związanym ze stresem i cukrzycą.

6. Rodzaje leczenia

Mimo że nie do końca można wyleczyć nietrzymanie moczu, istnieją pewne sposoby na złagodzenie jego objawów i częstotliwości. Po pierwsze, należy regularnie ćwiczyć mięśnie miednicy, głównie mięsień Kegla, aby odzyskać większą kontrolę nad pęcherzem i cewką moczową.

Warto również podczas oddawania moczu wstrzymywać go na chwilę i ponownie pozwalać na jego wypływanie z cewki. Czasem pomocne mogą być leki rozkurczające, które pomagają wyeliminować skurcze pęcherza oraz leki alfa-adrenergiczne, które wpływają na receptory i poprawiają pracę zwieracza.

W najbardziej zaawansowanych przypadkach można się uciec do interwencji chirurgicznej, która polega na rekonstrukcji cewki moczowej. Należy pamiętać, że choć nietrzymanie moczu to problem natury fizycznej, ma on bardzo duży wpływ na psychikę chorej osoby, jak również na jej życie towarzyskie i seksualne.

Dlatego też jeśli podejrzewasz, że występują u ciebie pierwsze objawy nietrzymania, koniecznie zasięgnij porady lekarza w tym zakresie, aby jak najwcześniej zapanować nad objawami tej choroby.