Skurcze mięśni - Przyczyny i sposoby łagodzenia bólu

05 Maj, 2019
Aby zapobiec skurczom mięśni, warto codziennie wykonywać ćwiczenia rozciągające oraz pić dużo wody.
 

Skurcze mięśni to bolesne i nagłe napięcie, nad którym nie jesteśmy w stanie zapanować. Najbardziej podatne na skurcze są mięśnie łydek, jednak mogą występować one także w stopach, ramionach czy każdej innej grupie mięśni.

U niektórych osób ból i dyskomfort ustępują już po kilku minutach, jednak w wielu przypadkach dolegliwości utrzymują się nawet przez kilka godzin. Skurcze nie są bardzo poważną dolegliwością, warto jednak poznać ich przyczyny i kilka naturalnych sposobów radzenia sobie z bólem.

Skurcze są raczej uważane za drobną dolegliwość, która raz na jakiś czas dopada każdego z nas. Wciąż jednak poszukujemy nowych sposobów radzenia sobie z bólem i skurczami mięśni, gdyż jest to problem potrafiący obniżać jakość snu i uniemożliwiający wykonywanie niektórych czynności.

Warto mieć na uwadze możliwe przyczyny występowania skurczów mięśniowych, a następnie zapoznać się z listą naturalnych sposobów, które pomogą Ci uniknąć stosowania leków przeciwbólowych czy innych preparatów leczniczych. Poniżej znajdziesz garść niezbędnych informacji.

Skurcze mięśniowe – jakie są przyczyny?

Skurcze przy bieganiu
 

Istnieje wiele możliwych przyczyn występowania skurczów mięśni, od zmęczenia fizycznego, przez ciążę, aż po dolegliwości związane z wiekiem danej osoby.

Jednak w większości przypadków problem ten wynika z niewystarczającego dopływu tlenu do danej grupy mięśni, a także nadmiernej utraty płynów, soli mineralnych i białek.

Dieta uboga w magnez czy potas to jedna z głównych przyczyn regularnych ataków skurczów. Oba te minerały są odpowiedzialne za wzmacnianie i rozluźnianie mięśni, wpływają także na prawidłowe krążenie krwi.

Przeczytaj także: Popraw krążenie w nogach tymi koktajlami

Do mniej popularnych przyczyn występowania skurczów możemy zaliczyć niektóre schorzenia, między innymi układu trawienia, w tym zatrucie pokarmowe.

Istnieje także teoria mówiąca o tym, że skurcze mogą mieć swoje źródło w niewydolności mechanicznej tkanek, narządów czy właśnie mięśni. Jednocześnie może być to także przyczyna schorzeń układu krążenia.

Jak łagodzić skurcze mięśni?

Oczywiście zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć i przede wszystkim nie dopuszczać do niedoborów w organizmie takich substancji jak magnez czy potas. Kiedy już jednak dopadają nas skurcze, warto wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić. Oto kilka sposobów:

Zwiększ spożycie wody

Picie wody
 

Picie wody jest ważne zarówno w profilaktyce, jak i w naturalnym uśmierzaniu bólu i napięcia mięśniowego. Woda pomaga bowiem poprawić krążenie, przyspiesza także i ułatwia transportowanie tlenu do komórek ciała.

Czasami warto sięgnąć także po napoje izotoniczne dla sportowców, zwłaszcza w przypadku odwodnienia organizmu, czy to przez wysoką temperaturę powietrza, czy przez wysiłek fizyczny.

Napoje tego rodzaju dostarczają dużą dawkę minerałów, które wydalane są z naszego organizmu wraz z potem.

Zimne i ciepłe okłady

W zależności od potrzeb możesz skorzystać z właściwości okładów zimnych lub ciepłych. Te pierwsze pomagają pobudzić krążenie, zaraz po ustąpieniu skurczu. Z kolei te drugie, wpływają na rozluźnienie mięśni, co sprawia, że skurcz szybciej ustępuje.

Ćwiczenia rozciągające

Ćwiczenia rozciągające

Ćwiczenia rozciągające to jeden z najlepszych sposobów, by zapobiegać skurczom oraz szybko uśmierzyć ból i rozluźnić mięśnie, w przypadku ataku.

Tego typu ćwiczenia warto wykonywać zawsze przed treningiem oraz po nim, a także w czasie zwykłego dnia pracy.

Rozciągając kończyny aktywujesz swój układ nerwowy, który wysyła sygnały do mięśni, pozwalając na ich rozluźnienie i ustąpienie skurczu.

 

Zobacz też: Rozciąganie – kompletna rozgrzewka krok po kroku

Unikaj zbyt obcisłych ubrań

To, co nosimy na co dzień, może mieć ogromny wpływ na to, jak często dopadają nas skurcze mięśni. Warto więc unikać zbyt obcisłych ubrań, które mogą odcinać krążenie.

Gdy dopadają Cię skurcze łydek, koniecznie zmień obcisłe dżinsy na luźne ubranie, a z pewnością poczujesz ulgę.

Zadbaj o zdrową i zbilansowaną dietę

Zbilansowana

Jeśli cierpisz na bardzo często nawracające skurcze mięśni, najwyraźniej nadszedł czas, by wprowadzić kilka zmian do swojej codziennej diety.

Tylko odpowiednia dawka substancji odżywczych i minerałów pomoże Ci uniknąć tego rodzaju problemów w przyszłości. Wzbogać swój jadłospis w produkty zawierające duże ilości takich składników jak:

  • witamina B12
  • kwas foliowy
  • niacyna
  • wapń
  • magnez
  • potas
  • żelazo

Pokochaj oliwę z oliwek i pożegnaj skurcze

Oliwa z oliwek ma wiele zastosowań zdrowotnych i kosmetycznych; możesz ją wykorzystać także do wykonania masażu danej części ciała, gdy tylko dopadnie Cie skurcz.

Zaaplikuj odrobinę oliwy z oliwek na dłonie i delikatnie masuj daną partię mięśni, lekko naciskając opuszkami palców.

 

Weź gorącą kąpiel

Jeśli skurcze mięśni dopadają Cię wieczorami i uniemożliwiają odpowiedni wypoczynek czy zasypianie, warto do swojej codziennej rutyny włączyć gorącą kąpiel tuż przed pójściem spać. Napuść do wanny dużo ciepłej wody, wlej do niej płyn albo jakiś rodzaj olejku, który zwiększy właściwości relaksujące takiego ,,zabiegu”. Taka kąpiel poprawi Twoje krążenie, a Ty zapomnisz o dręczących Cię nocą skurczach.

Pamiętaj koniecznie, że żadne z naszych zaleceń nie zastąpi wizyty u lekarza, zwłaszcza jeśli w Twoim przypadku skurcze są poważnym problemem i znacznie pogarszają jakość Twojego życia.

Jeśli naturalne sposoby nie działają, udaj się do specjalisty, który wykluczy takie przyczyny jak zaburzenia hormonalne czy zaburzenia krążenia.