Ból w lędźwiach: poznaj 8 możliwych przyczyn

Czy cierpisz na ból w lędźwiach? Jeśli cieszysz się dobrym zdrowiem i masz prawidłową postawę i uważasz, że może istnieć inna przyczyna tego objawu, porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby uzyskać prawidłową diagnozę.
Ból w lędźwiach: poznaj 8 możliwych przyczyn
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Bóle pleców to jeden z problemów zdrowotnych, które generują największą liczbę konsultacji medycznych rocznie. Chociaż zła postawa może być jedną z przyczyn, ból w lędźwiach może być również spowodowany podrażnieniem lub pogorszeniem stanu niektórych struktur w dolnej części kręgosłupa.

Ból w lędźwiach to uczucie sztywności i napięcia w dolnej części pleców, któremu może towarzyszyć nagły kłujący ból lub uczucie mrowienia.

Ludzie, którzy cierpią z tego powodu, często mają trudności z wykonywaniem pewnych czynności wymagających wysiłku fizycznego. W rzeczywistości, w wielu przypadkach stan pogarsza się, powodując ograniczenie ruchomości.

Chociaż  ból w lędźwiach zwykle jest sporadyczny i nie stanowi poważnego zagrożenia, ważne jest rozpoznanie jego przyczyny i zaplanowanie odpowiedniego leczenia, które pomoże zapobiec dalszym powikłaniom.

Dzisiaj chcemy omówić osiem medycznych przyczyn bólu w dolnym odcinku kręgosłupa, których nie należy lekceważyć.

Ból w lędźwiach: przyczyny

1. Artroza odcinka lędźwiowego

Ta choroba zwyrodnieniowa wpływa na krążki międzykręgowe, które służą jako stabilizatory Twojego kręgosłupa. Wywołuje reakcję zapalną, powodując ból, sztywność i trudności w wykonywaniu pewnych ruchów.

Zwykle rozwija się z powodu zużycia stawów, spowodowanego przez proces starzenia. Może to być jednak również skutek urazu lub nadmiernego wysiłku.

ból w lędźwiach, kobieta trzyma się za lewy bok

2. Nadwyrężenie mięśni

Naciągnięcie mięśni lub więzadeł w dolnej części pleców może być źródłem bólu. Powoduje to niestabilność kręgosłupa i trudności w utrzymaniu pewnych pozycji.

Zazwyczaj jest to spowodowane bardzo intensywną aktywnością fizyczną lub nagłymi i powtarzającymi się ruchami, które zdarzają się przy uprawianiu niektórych sportów. Może to również wynikać z nadwagi i innych problemów.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Nadwaga – 9 nawyków, które ją powodują

3. Skurcze mięśni

Większość przypadków bólu krzyża jest spowodowanych problemami z mięśniami.

Skurcz w mięśniu jednego obszaru może spowodować jego zesztywnienie, prowadzące ostatecznie do stanu zapalnego i bólu. Uraz ten może być spowodowany określonymi ruchami lub złą postawą.

 

ból w lędźwiach, kobieta cierpi po przenoszeniu pudeł

4. Dyskopatie kręgosłupa lędźwiowego

Problemy zwane dyskopatiami, takie jak przepuklina kręgosłupa (potocznie wypadnięcie dysku) lub osteofity, mogą być przyczyną nawracających dolegliwości bólowych kręgosłupa.

Te stany zwyrodnieniowe prowadzą do podrażnienia, bólu i trudności w uprawianiu sportów o wysokiej intensywności. Objawy najczęściej nasilają się po przebudzeniu lub pozostawaniu w pozycji siedzącej przez dłuższy czas. Ponadto bolesne odczucia mogą rozciągać się na nogi, zwłaszcza, gdy uciskany jest nerw.

5. Słabe mięśnie

Słabość mięśni może powstać z powodu braku treningu fizycznego, złej diety lub innych niezdrowych nawyków. Powoduje to, że kręgosłup i stawy tracą stabilność i nie są podtrzymywane.

W wyniku tego na tym obszarze występuje naprężenie i ból może rozciągać się od dolnej części pleców do rąk i nóg.

ból w lędźwiach, kobieta trzyma sie za plecy

6. Dolegliwości związane z kobiecym układem rozrodczym

Niektóre dolegliwości wpływające na żeński układ rozrodczy mogą być połączone z bólem pleców i pojawiać się sporadyczne. Ból w lędźwiach często pojawia się podczas skurczów macicy, do których dochodzi w czasie porodu lub podczas miesiączki.

Może być również konsekwencją zaburzeń, takich jak endometrioza lub infekcje pęcherza moczowego. Jeśli ból jest nawracający i rozciąga się od miednicy do dolnej części pleców, najlepiej skontaktować się z lekarzem.

Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Zakażenie dróg moczowych: najlepsze sposoby leczenia

7. Problemy z żołądkiem i jelitami

Większość ludzi przypisuje ból w lędźwiach do schorzeń związanych z kręgosłupem. W niektórych przypadkach może to być jednak znak ostrzegawczy w przypadku choroby układu trawiennego.

Wrzody żołądkowe, ból odbytnicy i zaparcia to wszystkie stany, które mogą wywołać ból w dolnym odcinku pleców.

ból w lędźwiach, kobieta trzyma się za brzuch

8. Choroby nerek

Bardzo ważne jest rozważenie choroby nerek jako możliwej przyczyny bólu krzyża. Chociaż może to nie być jedyny objaw, zwykle pojawia się, gdy problem staje się poważny. Ból będzie wyczuwalny po bokach i w środkowej części kręgosłupa lędźwiowego. Zwykle pojawia się, gdy tworzą się kamienie nerkowe lub dochodzi do infekcji dróg moczowych.

Inne objawy mogą obejmować zmiany w kolorze i zapachu moczu, umiarkowaną gorączkę lub pieczenie podczas oddawania moczu.

Czy cierpisz na ból w lędźwiach? Jeśli cieszysz się dobrym zdrowiem i masz prawidłową postawę i uważasz, że może istnieć inna przyczyna tego objawu, porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby uzyskać prawidłową diagnozę. Chociaż nie zawsze jest to poważne, lepiej jest ustalić, czy jego pochodzenie nie jest związane z groźniejszą chorobą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.