Nerki – zadbaj o nie stosując się do tych 6 porad!

Grudzień 22, 2017
W trosce o zdrowie nerek nie wystarczy ograniczyć spożywania soli i zwiększyć ilość wypijanej wody w ciągu dnia – należy stosować również zdrowa i zbalansowaną dietę oraz zadbać o regularną aktywność fizyczną.

Nerki to jeden z najważniejszych organów naszego organizmu. Spełniają one wiele ważnych życiowych funkcji. Są odpowiedzialne między innymi za produkcję moczu, usuwanie toksyn i innych szkodliwych substancji z organizmu. Wpływają na zachowanie prawidłowej gospodarki wodnej organizmu oraz na utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi.

Fakt, że o nerki trzeba dbać, nie jest żadnym odkryciem. Lekarze i naukowcy od dekad bombardują nas informacjami o tym, że zaburzenia funkcjonowania nerek prowadzą do rozstroju pracy całego organizmu. Warto zaznaczyć, że nerki, parzysty narząd, jest jednym z tych, które najczęściej ulegają uszkodzeniom.

Bardzo niekorzystnie na nerki wpływają dwie, obecnie bardzo rozpowszechnione, choroby: nadciśnienie tętnicze krwi oraz cukrzyca. Na szczęście istnieje wiele prostych, naturalnych sposobów na utrzymanie dobrej kondycji nerek przez długie lata!

U wielu osób choroby nerek są dziedziczne. W takim przypadku nigdy nie będziemy w stanie przezwyciężyć czynników genetycznych. Pamiętajmy jednak, że dzięki zdrowemu stylowi życia możemy zapobiec wielu chorobom nerek lub znacząco opóźnić ich rozwój. Dowiedz się, jak tego dokonać!

Nerki – jak o nie dbać, by były zdrowe?

Prowadzenie zdrowego trybu życia oraz stosowanie zbilansowanej, bogatej w cenne składniki odżywcze diety to wspaniała profilaktyka chorób nerek. Poznaj kilka sprawdzonych sposobów na to, by twoje nerki i cały układ moczowy funkcjonowały bez zarzutu nawet mimo upływu lat.

Nerki

1. Regularnie kontroluj poziom cholesterolu

Osoby, u których występuje wysoki poziom cholesterolu we krwi są dużo bardziej podatne na choroby nerek niż osoby, które poprzez codzienną dietę utrzymują go na zdrowym i prawidłowym poziomie.

Pamiętaj, że jeśli chcesz cieszyć się zdrowymi nerkami, musisz zadbać zdrowie swoich żył i tętnic. Przeprowadź w tym celu kurację oczyszczającą oraz zacznij dbać o swoją codzienną dietę – aby nie zabrakło w niej cennych tłuszczów roślinnych. Postaraj się również ograniczyć do minimum spożywanie gotowej i wysoce przetworzonej żywności.

Warto zaznaczyć, że uszkodzenia nerek wywołane chorobami i infekcjami, w wielu przypadkach mogą być nieodwracalne i w konsekwencji prowadzić do niewydolności nerek.

Pamiętaj, że dbając o nerki, wspomagasz również naturalną kontrolę ciśnienia tętniczego krwi oraz wielu innych życiowych funkcji organizmu.

Przeczytaj koniecznie: Kamienie nerkowe – pozbądź się ich naturalną herbatą

2. Stosuj zdrową i starannie zbilansowaną dietę

Niezdrowe tłuszcze trans są wrogiem numer jeden naszych nerek! Ich źródłem jest tak zwane „śmieciowe jedzenie”: żywność typu fast food, słodycze, produkty wysoce przetworzone, gotowe posiłki, produkty smażone na głębokim oleju, mięso…

Powolutku wyniszczają one nasze ciało i po cichu uszkadzają narządy wewnętrzne, między innymi nerki. W trosce o zdrowie nerek koniecznie należy zrezygnować ze spożywania słodyczy. To waśnie zawarte w nich tłuszcze i cukier są przyczyną nadmiernego gromadzenia się toksyn w naszym organizmie.

Dieta oparta na świeżych owocach i warzywach, ziarnach zbóż, nasionach i produktach bogatych w błonnik pokarmowy to najlepsza profilaktyka chorób nerek. Dbaj o swój organizm i ciesz się sprawnością oraz wysoką jakością życia przez długie lata.

3. Pij dużo wody

Woda to życie – i jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Wspomaga ona wiele bardzo ważnych funkcji życiowych oraz ułatwia usuwanie toksyn i zbędnych produktów przemiany materii z naszego ciała.

Osoby, które nie spożywają odpowiedniej ilości wody dziennie, na własne życzenie sprawiają, że organizm zaczyna gromadzić toksyny. A to przecież one są przyczyną wszelkiego rodzaju chorób, schorzeń i dolegliwości, włącznie z nowotworami.

Szklanka wody w dłoniach a nerki

Kolejną konsekwencją niedbałości o prawidłowe nawadnianie organizmu jest tak zwana retencja płynów w tkankach organizmu. Problem ten wynika z faktu, że nerki nie oddają wystarczającej ilości wody – czyli nie pracują prawidłowo.

Lekarze i znawcy tematu zalecają wypijanie około dwóch litrów wody lub ziołowych naparów dziennie.

Dzienna dawka wody to kwestia indywidualna i może ona ulegać wahaniu w zależności od danej osoby. Istotne znaczenie odgrywa również fakt, czy nasz dzień jest aktywny, czy spędzamy go za biurkiem. Zasada jest jedna – im więcej ruchu, tym dzienna dawka wody powinna być większa.

4. Ruszaj się i ćwicz

Ruch i regularna aktywność fizyczna mają fundamentalne znaczenie dla zdrowia naszego organizmu oraz zachowania prawidłowych funkcji organów wewnętrznych, włącznie z nerkami.

Jeśli w wyniku natłoku codziennych obowiązków nie jesteś w stanie wygospodarować codziennie odpowiedniej ilości czasu dla siebie i sportu, zdecyduj się przynajmniej na 30-minutowy spacer. Pamiętaj, że sport to zdrowie i trzeba znaleźć czas na aktywność fizyczną każdego dnia!

Przeczytaj koniecznie: Spacer najlepszym ćwiczeniem dla ciała i mózgu

5. Ogranicz spożycie soli

Sól kuchenna

Sól – w szczególności biała, kuchenna, rafinowana – to wielki wróg zdrowych nerek. Ta popularna w każdej kuchni przyprawa jest jedną z głównych przyczyn niewydolności nerek.

Trudno w to uwierzyć, mając na względzie, że jest ona składnikiem większości potraw. Problem nie tkwi jednak w samym fakcie spożywania soli, lecz w jej nadużywaniu.

Specjaliści do spraw zdrowego żywienia zalecają ograniczenie spożycia soli oraz unikanie przekąsek i dań, które zawierają ten pierwiastek w wielkich ilościach. Należą do nich:

 • Frytki i chipsy ziemniaczane
 • Wszelkiego rodzaju słone przekąski
 • Solone orzeszki
 • Gotowe sosy pomidorowe
 • Ser cheddar

6. Rzuć palenie

Tytoń bardzo niekorzystnie wpływa nie tylko na płuca, ale także na żołądek, pęcherz moczowy i nerki. Ponadto regularne palenie tytoniu zwiększa ryzyko niewydolniści nerek, wystąpienia cukrzycy, otyłości oraz nadciśnienia tętniczego krwi.

Rzucenie palenia to najlepsze, co możesz zrobić dla swojego zdrowia i dobrego samopoczucia. Rzuć palenie już dziś z nasza pomocą!

Dieta dobra dla nerek

Sok z grejpfruta

Istnieje wiele owoców i najróżniejszych produktów żywnościowych, które ze względu na wysoką zawartość błonnika pokarmowego znakomicie wzmacniają funkcje nerek oraz zapobiegają licznym chorobom.

Koniecznie włącz do swojej diety następujące owoce i warzywa:

Nie zapominaj również o regularnym oczyszczaniu układu moczowego, a w szczególności nerek. Rób to za pomocą odżywczych i silnie odtruwających koktajli.

Oto przepis na jeden z nich:

Składniki

 • 1 mango
 • Sok z dwóch grejpfrutów
 • Sok z dwóch pomarańcz
 • ½ melona

Sposób przygotowania

 • W pierwszej kolejności wyciśnij sok z pomarańcz i grejpfrutów i przelej go do blendera. Następnie dodaj pokrojone na kawałki i obrane ze skórki mango i melona.
 • Jeśli chcesz nieco osłodzić napój, możesz dodać łyżkę miodu. Generalnie nie powinno być to koniecznie, ponieważ mango ma intensywnie słodki smak.
 • Możesz dodać również kilka kostek lodu i przygotować oczyszczające owocowe frappe. Zdrowe i odświeżające idealnie nadaje się na letnie, gorące dni.
WIĘCEJ DLA CIEBIE