Palenie papierosów - co się dzieje, gdy je rzucisz

Próbujesz rzucić palenie? Dowiedz się, co dzieje się z twoim organizmem kiedy odstawisz tytoń, a będziesz mieć jeszcze większą motywację
Palenie papierosów - co się dzieje, gdy je rzucisz

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Palenie to jeden z najbardziej szkodliwych nawyków, dlatego wiele osób stara się walczyć z tym nałogiem. Niektórzy palacze mają trudność ze znalezieniem motywacji do rzucenia palenia ponieważ nie zdają sobie sprawy z tego, jak korzystny wpływ na ich zdrowie będzie miał ta decyzja.

Zmiana nawyków w przypadku palenia jest niezwykle trudna ponieważ jest ona związana zarówno z uzależnieniem fizycznym, jak i psychicznym.

Samo promowanie informacji o tym, jak szkodliwe jest palenie czasem nie wystarcza, żeby przekonać kogoś do podjęcia wyzwania i odstawienia papierosów.

Rzuć palenie i odzyskaj dawne zdrowie krok po kroku

Bez względu na to, czy sama palisz, czy też pali ktoś z twojego bliskiego otoczenia, warto zapoznać się z poniższymi informacjami. Mogą one bowiem skutecznie zmotywować ciebie lub kogoś, o kogo się troszczysz, do rzucenia palenia.

Choć palenie papierosów jest jedną z głównych przyczyn zachorowań na cały szereg chorób, w tym na raka, często żadne zastraszające statystyki nie są w stanie przekonać palaczy do walki z nałogiem.

Dlatego chcemy przedstawić dziś korzyści z rzucenia palenia. Lista korzyści jest dużo dłuższa, ale skupimy się na najważniejszych zmianach, jakie zachodzą w twoim ciele kiedy rzucisz palenie.

Dwanaście godzin po wypaleniu ostatniego papierosa

Palenie papierosów

Pierwsze korzyści z odstawienia tytoniu zauważysz już po 12 godzinach od wypalenia ostatniego papierosa. Dzięki temu będziesz miała motywację do dalszej walki.

 • Po 12 godzinach ciało zaczyna oczyszczać się z toksyn, które dostały się do organizmu wraz z dymem tytoniowym.
 • Poziom tlenu w całym ciele wzrasta, a jednocześnie spada poziom dwutlenku węgla.

Dwa dni bez palenia

Po dwóch dniach od rzucenia palenia twoje zmysły zaczynają znowu normalnie funkcjonować. Zauważysz przede wszystkim, że wyostrzy się twój zmysł węchu i smaku.

Palenie znacznie osłabia zakończenia nerwowe odpowiadające za postrzeganie świata za pomocą zmysłów. W zaledwie 48 godzin po tym, jak odstawisz palenie, wszystko zacznie lepiej smakować i pachnieć.

Miesiąc po wypaleniu ostatniego papierosa

Po miesiącu od rzucenia palenia zapomnisz już o problemach z zadyszką, a twój oddech znowu stanie się pełny i głęboki.

oddech a palenie papierosów
 • Po 30 dniach od rzucenia palenia, twoje płuca będą w dużo lepszej kondycji ponieważ zaczną się one regenerować.
 • Niemal całkowicie zniknie twój kaszel, a twoja kondycja znacznie się poprawi.

Dziewięć miesięcy bez papierosa

Twoje płuca nadal się regenerują, dzięki czemu zauważysz poprawę ich stanu. Nadal oczyszczają się oskrzela i rzęski w twoim układzie oddechowym, a poprawa ich kondycji wpływa na głębokość twojego oddechu.

 • Po upływie tego czasu dużo lepiej funkcjonuje również twój układ krążenia.
 • Lepiej dotleniona krew skuteczniej przepływa przez naczynia krwionośne i dostarcza tlen do wszystkich organów w ciele.

Pięć lat od rzucenia palenia

Układ krwionośny prawdopodobnie najbardziej cierpi na kontakcie z toksynami zawartymi w tytoniu, dlatego powrót do pełnego zdrowia zajmuje mu więcej czasu niż pozostałym układom w ciele.

 • Po pięciu latach od rzucenia palenia, twój układ krwionośny jest niemal w pełni wolny od skutków kontaktu z tytoniem.
 • Żyły i tętnice wracają do normalnego rozmiaru, a prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca znacznie spada.

10 lat bez papierosa

Po tak długim czasie wrócisz do stanu, w którym zapach dymu papierosowego znowu zacznie wzbudzać w tobie odrazę. Twoje ciało nadal się będzie regenerować.

Palenie ma niezwykle szkodliwy wpływ na zdrowie i nawet po 10 latach twój organizm nadal będzie pracował nad powrotem do dawnego stanu.

 • Po 10 latach bez papierosa szanse na wystąpienie raka płuc są niemal zerowe.
 • Zmniejsza się również prawdopodobieństwo zachorowania na raka nerek czy jamy ustnej.

20 lat po rzuceniu palenia

W zależności od tego, w jakim jesteś wieku, 20 lat może się wydawać długim lub krótkim okresem. Dla większości osób jednak dwie dekady to szmat czasu.

Kiedy dotrzesz do tego punktu i będziesz mogła powiedzieć, że rzuciłaś palenie 20 lat temu, twój organizm będzie w takim stanie, jakbyś w ogóle nigdy nie paliła.

kobieta zdrowie a rzucanie palenia

Szansa na wystąpienie u ciebie choroby wynikającej z palenia jest prawie żadna, a prawdopodobieństwo zapadnięcia na jakąkolwiek inna chorobę jest taka sama, jak u osoby, która nigdy nie sięgnęła po papierosa.

Na co zatem czekasz? Rzuć palenie jak najszybciej i obserwuj, jak zmienia się twoje zdrowie. Pamiętaj, że na korzystne efekty wystarczy poczekać zaledwie kilka godzin. Kiedyś sobie podziękujesz za tę decyzję!

To może Cię zainteresować ...
Palenie tytoniu znacznie skraca Twoje życie
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Palenie tytoniu znacznie skraca Twoje życie

Przez lata palenie tytoniu było powszechnie akceptowane przez społeczeństwo. Nawyk ten przyczynia się jednak do powstawania wielu groźnych chorób. • Beco, E. (2013). Dejar de Fumar. Sanitas.Es. https://doi.org/10.1016/S0212-5382(12)70071-7
 • Díaz-Maroto Muñoz, J.-L., & Jiménez –Ruiz Neumólogo Coordinador, C. A. (2008). Tratamiento farmacológico del tabaquismo. Inf Ter Sist Nac Salud. https://doi.org/http://dx.doi.org/10.1016/S1575-0973(01)70005-0
 • Consejería de Sanidad Murcia. (2005). Guía para dejar de fumar. Programa de Información Sobre El Tabaquismo. https://doi.org/10.1016/S0212-5382(12)70071-7