Palenie papierosów - co się dzieje, gdy je rzucisz
Palenie to jeden z najbardziej szkodliwych nawyków, dlatego wiele osób stara się walczyć z tym nałogiem. Niektórzy palacze mają trudność ze znalezieniem motywacji do rzucenia palenia ponieważ nie zdają sobie sprawy z tego, jak korzystny wpływ na ich zdrowie będzie miał ta decyzja.
Zmiana nawyków w przypadku palenia jest niezwykle trudna ponieważ jest ona związana zarówno z uzależnieniem fizycznym, jak i psychicznym.
Samo promowanie informacji o tym, jak szkodliwe jest palenie czasem nie wystarcza, żeby przekonać kogoś do podjęcia wyzwania i odstawienia papierosów.
Rzuć palenie i odzyskaj dawne zdrowie krok po kroku
Bez względu na to, czy sama palisz, czy też pali ktoś z twojego bliskiego otoczenia, warto zapoznać się z poniższymi informacjami. Mogą one bowiem skutecznie zmotywować ciebie lub kogoś, o kogo się troszczysz, do rzucenia palenia.
Choć palenie papierosów jest jedną z głównych przyczyn zachorowań na cały szereg chorób, w tym na raka, często żadne zastraszające statystyki nie są w stanie przekonać palaczy do walki z nałogiem.
Dlatego chcemy przedstawić dziś korzyści z rzucenia palenia. Lista korzyści jest dużo dłuższa, ale skupimy się na najważniejszych zmianach, jakie zachodzą w twoim ciele kiedy rzucisz palenie.
Dwanaście godzin po wypaleniu ostatniego papierosa
Pierwsze korzyści z odstawienia tytoniu zauważysz już po 12 godzinach od wypalenia ostatniego papierosa. Dzięki temu będziesz miała motywację do dalszej walki.
- Po 12 godzinach ciało zaczyna oczyszczać się z toksyn, które dostały się do organizmu wraz z dymem tytoniowym.
- Poziom tlenu w całym ciele wzrasta, a jednocześnie spada poziom dwutlenku węgla.
Dwa dni bez palenia
Po dwóch dniach od rzucenia palenia twoje zmysły zaczynają znowu normalnie funkcjonować. Zauważysz przede wszystkim, że wyostrzy się twój zmysł węchu i smaku.
Palenie znacznie osłabia zakończenia nerwowe odpowiadające za postrzeganie świata za pomocą zmysłów. W zaledwie 48 godzin po tym, jak odstawisz palenie, wszystko zacznie lepiej smakować i pachnieć.
Miesiąc po wypaleniu ostatniego papierosa
Po miesiącu od rzucenia palenia zapomnisz już o problemach z zadyszką, a twój oddech znowu stanie się pełny i głęboki.
- Po 30 dniach od rzucenia palenia, twoje płuca będą w dużo lepszej kondycji ponieważ zaczną się one regenerować.
- Niemal całkowicie zniknie twój kaszel, a twoja kondycja znacznie się poprawi.
Dziewięć miesięcy bez papierosa
Twoje płuca nadal się regenerują, dzięki czemu zauważysz poprawę ich stanu. Nadal oczyszczają się oskrzela i rzęski w twoim układzie oddechowym, a poprawa ich kondycji wpływa na głębokość twojego oddechu.
- Po upływie tego czasu dużo lepiej funkcjonuje również twój układ krążenia.
- Lepiej dotleniona krew skuteczniej przepływa przez naczynia krwionośne i dostarcza tlen do wszystkich organów w ciele.
Pięć lat od rzucenia palenia
Układ krwionośny prawdopodobnie najbardziej cierpi na kontakcie z toksynami zawartymi w tytoniu, dlatego powrót do pełnego zdrowia zajmuje mu więcej czasu niż pozostałym układom w ciele.
- Po pięciu latach od rzucenia palenia, twój układ krwionośny jest niemal w pełni wolny od skutków kontaktu z tytoniem.
- Żyły i tętnice wracają do normalnego rozmiaru, a prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca znacznie spada.
10 lat bez papierosa
Po tak długim czasie wrócisz do stanu, w którym zapach dymu papierosowego znowu zacznie wzbudzać w tobie odrazę. Twoje ciało nadal się będzie regenerować.
Palenie ma niezwykle szkodliwy wpływ na zdrowie i nawet po 10 latach twój organizm nadal będzie pracował nad powrotem do dawnego stanu.
- Po 10 latach bez papierosa szanse na wystąpienie raka płuc są niemal zerowe.
- Zmniejsza się również prawdopodobieństwo zachorowania na raka nerek czy jamy ustnej.
20 lat po rzuceniu palenia
W zależności od tego, w jakim jesteś wieku, 20 lat może się wydawać długim lub krótkim okresem. Dla większości osób jednak dwie dekady to szmat czasu.
Kiedy dotrzesz do tego punktu i będziesz mogła powiedzieć, że rzuciłaś palenie 20 lat temu, twój organizm będzie w takim stanie, jakbyś w ogóle nigdy nie paliła.
Szansa na wystąpienie u ciebie choroby wynikającej z palenia jest prawie żadna, a prawdopodobieństwo zapadnięcia na jakąkolwiek inna chorobę jest taka sama, jak u osoby, która nigdy nie sięgnęła po papierosa.
Na co zatem czekasz? Rzuć palenie jak najszybciej i obserwuj, jak zmienia się twoje zdrowie. Pamiętaj, że na korzystne efekty wystarczy poczekać zaledwie kilka godzin. Kiedyś sobie podziękujesz za tę decyzję!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Beco, E. (2013). Dejar de Fumar. Sanitas.Es. https://doi.org/10.1016/S0212-5382(12)70071-7
- Díaz-Maroto Muñoz, J.-L., & Jiménez –Ruiz Neumólogo Coordinador, C. A. (2008). Tratamiento farmacológico del tabaquismo. Inf Ter Sist Nac Salud. https://doi.org/http://dx.doi.org/10.1016/S1575-0973(01)70005-0
- Consejería de Sanidad Murcia. (2005). Guía para dejar de fumar. Programa de Información Sobre El Tabaquismo. https://doi.org/10.1016/S0212-5382(12)70071-7