Zwalczyć bezsenność i spać lepiej? - To możliwe!

Chociaż leki nasenne powinny pomóc ci spać lepiej, organizm może stać się na nie odporny lub od nich uzależniony.
Zwalczyć bezsenność i spać lepiej? - To możliwe!
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Aby zwalczyć bezsenność i lepiej spać, najlepszym wyborem są naturalne lekarstwa. Dlaczego? Ponieważ w przypadku medykamentów organizm może rozwinąć tolerancję, tak by za każdym razem trzeba było przyjmować ich większą dawkę. Samo w sobie jest to rodzajem nałogu.

W tym artykule przedstawiamy najlepsze naturalne środki, które pomagają zwalczyć bezsenność i spać lepiej. Przekonasz się, że są bardzo proste, ale również i niezwykle skuteczne. Wypróbuj je!

Te środki zaradcze nie tylko ułatwią ci sen, zapewnią także jego lepszą jakość. Często przyczyną braku energii jest właśnie płytki, przeywany sen.

11 środków, które pomagają zwalczyć bezsenność i spać lepiej

1. Ciepła kąpiel stóp

Zanurz stopy w gorącej wodzie (uważaj, żeby się nie oparzyć) na 20 do 30 minut. Jest to technika hydroterapii, która daje wspaniałe uczucie dobrego samopoczucia, szczególnie w zimny dzień lub jeśli często odczuwasz chłód.

Jeśli chcesz, możesz dodać trochę soli morskiej lub wodorowęglanu sodu do kąpieli. Ważne jest jednak, aby dobrze okryć stopy, zaraz po wyjęciu ich z wody.

2. Medytacja i relaks – pozwalają skutecznie zwalczyć bezsenność

Jeśli twoja bezsenność jest spowodowana stresem, lękiem, nadmiarem pracy lub zmartwieniami, powinnaś poszukać technik uspokajających umysł, takich jak medytacja lub ćwiczenia relaksacyjne, np. rozciąganie czy joga.

Medytacja i relaks pomagają zwalczyć bezsenność

Ważną rzeczą jest poświęcenie 30 minut dziennie, aby się zrelaksować i starać się zachować przez ten czas czysty umysł.

3. Lekka i wczesna kolacja

Jeśli zjesz kolację o późnej porze albo przesadzisz z jej ilością, znacznie obciążysz swoją wątrobę, co wpłynie negatywnie na jakość snu.

Spożywanie lekkich pokarmów łatwych do strawienia najpóźniej na 2 godziny przed pójściem spać jest najlepszym lekarstwem dla osób, które budzą się w środku nocy.

4. Masaże relaksacyjne

Masaż (wykonany przez kogoś lub samodzielnie) relaksującymi olejkami eterycznymi (lawenda, rumianek, arcydzięgiel, melisa) jest jednym z najbardziej skutecznych i przyjemnych środków na bezsenność i nocne zmartwienia.

5. Dostosuj się do rytmu słońca – pomoże Ci to zwalczyć bezsenność

Aby poradzić sobie z bezsennością i lepiej się wysypiać, jedną z bardzo prostych (i skutecznych) porad jest dostosowanie się do rytmu słońca.

Mamy na myśli wstawanie o świcie i kładzenie się do łóżka po zachodzie słońca. To sprawia, że lepiej dostosowujemy się do zmian pór roku, co nie zawsze jest możliwe przy pracy i obowiązkach rodzinnych.

6. Zażyj odrobiny słońca

Zażyj trochę słońca w ciągu dnia. Tylko 10 minut dziennie, bez ochrony przeciwsłonecznej może również pomóc w regulacji naszego biorytmu.

Kobieta relaksuje się na łące o zachodzie słońca

Jednakże zbyt duża ekspozycja na słońce jest szkodliwa, stosuj więc kremy z filtrami UV i inne akcesoria umożliwiające uniknięcia poparzeń.

7. Uspokajająca żywność

Aby skutecznie zwalczyć bezsenność i spać lepiej, zalecamy również spożywanie produktów o właściwościach relaksacyjnych, np. gotowanych warzyw.  Mamy również do dyspozycji naprawdę rewitalizujące owoce, takie jak jabłka lub kiwi, które mają właściwości relaksacyjne. Jeśli chodzi o zboża, zdecydowanie zaleca się owies.

8. Termofor – ciepło pomaga zwalczyć bezsenność

Umieść termofor z gorącą wodą na żebrach po prawej stronie na pół godziny przed pójściem spać. Ta sztuczka poprawia czynność wątroby i pomaga zwalczyć bezsenność.

Termofor przyłożony do brzucha

Co więcej, zapewnia również wspaniałe samopoczucie i przygotowuje do dobrego snu w nocy.

9. Okład z gliny

Jeśli masz osłabione jelita lub przechodzisz przez bardzo stresujący okres, zalecamy stosowanie okładu z gliny na brzuchu. Należy go trzymać przez przynajmniej pół godziny, a najlepiej przez całą noc.

10. Kąpiel magnezowa

Jeśli masz w domu wannę – zdecydowanie powinnaś wypróbować tę metodę. Zażyj kąpieli z gorącą wodą i siarczanem magnezu (100 g) przed pójściem spać.

Nie tylko poprawi to jakość twojego snu, ale także funkcjonowanie układu nerwowego. Pomoże także złagodzić każdy możliwy ból lub napięcie. Należy brać kąpiel przez przynajmniej pół godziny, po czym iść prosto do łóżka.

11. Esencje kwiatowe pomogą zwalczyć bezsenność

Kwiaty Bacha są bardzo użytecznymi esencjami kwiatowymi do zwalczania bezsenności i poprawiania jakości snu. Są także świetną pomocą w przypadkach niestabilności emocjonalnej. Co więcej, nie wywołują skutków ubocznych ani nie wchodzą w interakcje z żadną innymi środkami. Nie można się od nich uzależnić. Do zwalczania bezsenności zalecamy:

  • Biały kasztan. Dla uspokojenia zmartwień.
  • Czerwiec. Dla tych, którzy cierpią na przerywany sen.
  • Werbena. Dla bardzo nerwowych lub impulsywnych ludzi.
  • Rzepik. Dla ludzi, którzy ukrywają swoje zmartwienia za fasadą szczęścia.
  • Wiąz. Dla tych, którzy pracują za dużo.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.