Jak zwalczyć bezsenność i spać lepiej?

· Lipiec 31, 2018
Chociaż leki nasenne powinny pomóc ci spać lepiej, organizm może stać się na nie odporny lub uzależniony.

Aby zwalczyć bezsenność i lepiej spać – najlepszym wyborem są naturalne lekarstwa. Dlaczego? Ponieważ w przypadku farmaceutyków organizm może rozwinąć tolerancję, tak aby za każdym razem trzeba było przyjmować większą dawkę. Samo w sobie jest to rodzajem nałogu.

W tym artykule przedstawiamy najlepsze naturalne środki, aby zwalczyć bezsenność i spać lepiej. Przekonasz się, że są bardzo proste, ale i skuteczne. Wypróbuj je!

Te środki zaradcze nie tylko ułatwią ci sen. Zapewnią również jego lepszą jakość, ponieważ często przyczyną braku energii jest płytki sen.

11 środków, które pomagają zwalczyć bezsenność i spać lepiej

1. Ciepła kąpiel stóp

Zanurz stopy w gorącej wodzie (uważaj, żeby się nie oparzyć) na 20 do 30 minut. Jest to technika hydroterapii, która daje wspaniałe uczucie dobrego samopoczucia, szczególnie w zimny dzień lub jeśli często odczuwasz chłód. Jeśli chcesz możesz dodać trochę soli morskiej lub wodorowęglanu sodu do kąpieli. Ważne jest jednak, aby dobrze okryć stopy, zaraz po wyjęciu ich z wody.

2. Medytacja i relaks

Jeśli twoja bezsenność jest spowodowana stresem, lękiem, nadmiarem pracy lub zmartwieniami – powinnaś poszukać technik uspokajających umysł, takich jak medytacja lub ćwiczenia relaksacyjne, np. rozciąganie czy joga.

Medytacja i relaks

Ważną rzeczą jest poświęcenie 30 minut dziennie, aby się zrelaksować i starać się zachować przez ten czas czysty umysł.

3. Lekki i wczesny obiad

Jeśli zjesz obiad o późnej porze albo przesadzisz z jego ilością, znacznie obciążysz swoją wątrobę, co wpłynie negatywnie na jakość snu. Spożywanie lekkich pokarmów łatwych do strawienia, najpóźniej na 2 godziny przed pójściem spać jest najlepszym lekarstwem dla osób, które budzą się w środku nocy.

4. Masaże relaksacyjne

Masaż (przez kogoś lub samodzielny) relaksującymi olejkami eterycznymi (lawenda, rumianek, arcydzięgiel, melisa) jest jednym z najbardziej skutecznych i przyjemnych środków na bezsenność i nocne zmartwienia.

Masaże relaksacyjne

5. Dostosuj się do rytmu słońca

Aby poradzić sobie z bezsennością i lepiej się wysypiać, jedną z bardzo prostych (i skutecznych) porad jest dostosowanie się do rytmu słońca. Mamy na myśli wstawanie o świcie i kładzenie się do łóżka po zachodzie słońca. To sprawia, że lepiej dostosowujemy się do zmian pór roku, co nie zawsze jest możliwe przy pracy i obowiązkach rodzinnych.

6. Zażyj odrobiny słońca

Zażyj trochę słońca w ciągu dnia. Tylko 10 minut dziennie, bez ochrony przeciwsłonecznej może również pomóc w regulacji naszego biorytmu. Zbyt duża ekspozycja na słońce jest szkodliwa, jednak jest to świetny sposób, oczywiście przy zachowaniu zdrowego rozsądku.

Zażyj odrobiny słońca

7. Uspokajająca żywność

Aby skutecznie zwalczyć bezsenność i spać lepiej, zalecamy również spożywanie produktów o właściwościach relaksacyjnych, np. gotowanych warzyw.  Mamy również do dyspozycji naprawdę rewitalizujące owoce, takie jak jabłka lub kiwi, które mają właściwości relaksacyjne. Jeśli chodzi o zboża, zdecydowanie zaleca się owies.

8. Termofor

Umieść termofor z gorącą wodą na żebrach po prawej stronie na pół godziny przed pójściem spać. Ta sztuczka poprawia czynność wątroby i pomaga zwalczyć bezsenność. Zapewnia również wspaniałe samopoczucie i przygotowuje do dobrego snu w nocy.

Termofor

9. Okład z gliny

Jeśli masz osłabione jelita lub przechodzisz przez bardzo stresujący okres, zalecamy stosowanie okładu z gliny na brzuchu. Należy go trzymać przez przynajmniej pół godziny, a najlepiej przez całą noc.

10. Kąpiel magnezowa

Jeśli masz w domu wannę – zdecydowanie powinnaś wypróbować tę metodę. Zażyj kąpieli z gorącą wodą i siarczanem magnezu (100 g) przed pójściem spać. Nie tylko poprawi to jakość twojego snu, ale także funkcjonowanie układu nerwowego. Pomoże także złagodzić każdy możliwy ból lub napięcie. Należy brać kąpiel przez przynajmniej pół godziny, po czym iść prosto do łóżka.

11. Esencje kwiatowe

Kwiaty Bacha są bardzo użytecznymi esencjami kwiatowymi do zwalczania bezsenności i lepszego snu. Są także świetną pomocą w przypadkach niestabilności emocjonalnej. Co więcej, nie mają skutków ubocznych ani nie wchodzą w interakcje z żadną innymi środkami. Nie można się od nich uzależnić. Do zwalczania bezsenności zalecamy:

  • Biały kasztan. Dla uspokojenia zmartwień.
  • Czerwiec. Dla tych, którzy cierpią na przerywany sen.
  • Werbena. Dla bardzo nerwowych lub impulsywnych ludzi.
  • Rzepik. Dla ludzi, którzy ukrywają swoje zmartwienia za fasadą szczęścia.
  • Wiąz. Dla tych, którzy pracują za dużo.