Sól morska - 10 korzyści dla twojego zdrowia

Czy wiesz, że zastąpienie zwykłej soli solą morską może przynieść niezliczone korzyści dla zdrowia? Dowiedz się jak sól morska wpływa na twój organizm.
Sól morska - 10 korzyści dla twojego zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 29 czerwca, 2017

Sól morska stała się w ostatnich czasach bardzo popularna, głównie dzięki temu, że nie jest ona rafinowana i przynosi liczne korzyści dla zdrowia.

Sól morska powstaje przed odparowanie morskiej wody, co oznacza, że jej skład pozostaje niezmienny ponieważ nie ulega ona żadnym przeróbkom. Dzięki temu sól morska zawiera bardzo dużą ilość minerałów.

Jak zawsze w przypadku soli, produkt ten powinien być spożywany z umiarem, aby zapobiegać efektom ubocznym związanym z nadmierną ilością sodu w organizmie.

Dowiedz się jakie korzyści może przynieść zastąpienie zwykłej soli jej odpowiednikiem pozyskiwanym z wody morskiej.

1. Sól morska wzmacnia układ odpornościowy

bakterie

Składniki odżywcze zawarte w soli morskiej skutecznie stymulują wytwarzanie przeciwciał w naszym układzie immunologicznym.

Sól morska spożywana w niewielkich ilościach pomaga zapobiegać przeziębieniom oraz infekcjom wywołanym przez wirusy i bakterie.

2. Reguluje pH organizmu

Sól morska alkalizuje organizm, czyli obniża poziom jego zakwaszenia. Dzięki temu ciało ma więcej energii i jest bardziej odporne na wiele chorób.

Minerały zawarte w soli morskiej pomagają również oczyścić organizm z nagromadzonych toksyn.

3. Pomaga w walce z astmą

astma inhalacja

Dzięki właściwościom łagodzącym i przeciwzapalnym, sól morska to naturalne lekarstwo na wiele chorób układu oddechowego.

W przypadku przeziębienia i grypy pomaga ona w odkrztuszaniu flegmy, przez co ułatwia oddychanie i przyspiesza proces leczenia.

Osoby cierpiące na astmę również powinny zastąpić zwykłą sól solą morską. Jej regularne spożywania ma bardzo korzystny wpływ na płuca i ułatwia oddychanie.

4. Chroni układ krwionośny

Pół łyżeczki soli morskiej rozpuszczonej w ciepłej wodzie to świetny domowy sposób na obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi.

Produkt ten pomaga również obniżyć ciśnienie krwi, choć musi on być spożywany z umiarem przez osoby cierpiące na hipertensję. Zdrowym osobom zaleca się spożywanie soli morskiej w ramach zapobiegania różnorodnym chorobom układu krwionośnego.

Sól morska chroni bowiem przed zawałem serca i miażdżycą.

5. Przynosi ulgę obolałym mięśniom

ból mięśni

Sól morska to bogate źródło potasu i magnezu, czyli dwóch minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mięśni.

Minerały te pomagają obniżyć napięcie mięśni, szczególnie jeśli wynika ono z intensywnych treningów lub ciężkiej pracy fizycznej.

Sportowcy czerpią liczne korzyści ze spożywania soli morskiej ponieważ pomaga ona regulować poziom elektrolitów w organizmie.

Jest to bardzo istotne kiedy wykonujemy czynności, przy których ciało traci dużo wody w postaci potu, z którym z organizmu wydalane są również cenne elektrolity.

6. Pomaga walczyć z depresją

Osoby, u których występuje zaniżony poziom serotoniny i melatoniny powinny spożywać sól morską.

Produkt ten nie tylko pomaga utrzymać odpowiedni poziom tych dwóch, ściśle powiązanych z dobrym samopoczuciem składników, ale również ogranicza wydzielanie kortyzolu, który może prowadzić do stresu i depresji.

7. Poprawia procesy trawienne

brzuch

Ze względu na wysoka zawartość chlorku, sól morska pomaga układowi pokarmowemu w produkcji naturalnych kwasów, które usprawniają procesy trawienia białek i węglowodanów.

Dodatkowo stymuluje ona produkcję enzymów trawiennych i wspomaga florę bakteryjną jelit, co ułatwia organizmowi sprawniejsze usuwanie niestrawionych resztek pokarmu.

8. Wpływa korzystnie na jakość snu

Wspomnieliśmy już o tym, że spożycie soli jest bezpośrednio powiązane z odpowiednim poziomem melatoniny.

Substancja ta jest odpowiedzialna za zdrowy sen, a jej niedobór prowadzi do zaburzeń snu.

Jeśli cierpisz na bezsenność, wypij przed pójściem do łóżka szklankę ciepłej wody z łyżeczką soli morskiej. Pomoże to twojemu organizmowi się zrelaksować i szybciej zasnąć.

Poprawi się również jakość twojego snu, co jest kluczem do odpowiedniej regeneracji ciała i umysłu.

9. Sól morska poprawia pracę mózgu

mózg

Zastąpienie zwykłej soli jej odpowiednikiem pozyskiwanym z wody morskiej ma bardzo korzystny wpływ również na pracę mózgu.

Minerały zawarte w soli morskiej usprawniają komunikacje pomiędzy neuronami i pozawalają łatwiej się skoncentrować i analizować informacje.

10. Spowalnia procesy starzenia

Wspomniane już właściwości alkalizujące soli morskiej oraz fakt, że jest ona bogatym źródłem antyoksydantów sprawiają, że produkt ten opóźnia procesy starzenia.

Oznacza to, że sól morska nie tylko pomaga zachować młody wygląd, ale również chroni przed wieloma chorobami. Dodatkową zaleta soli morskiej jest fakt, że pomaga ona usuwać z organizmu nagromadzone toksyny.

Zacznij korzystać z wszystkich zalet soli morskiej, ale pamiętaj, że choć jest ona zdrowa, musi być spożywana z umiarem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.