Lawenda – zastosowania w kosmetyce i medycynie

Przyjemny zapach lawendy działa kojąco na nasze zmysły i pomaga się zrelaksować. Roślina ta jest w stanie ukoić nawet najbardziej zszargane nerwy, a nawet działa antydepresyjnie. Możemy wykorzystywać świeżą lawendę, robić z niej napary lub stosować ją w formie olejku.
Lawenda – zastosowania w kosmetyce i medycynie

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Lawenda jest jedną z najbardziej popularnych roślin leczniczych, od wieków powszechnie stosowana w gospodarstwie, kosmetyce i medycynie naturalnej. Jest to wiecznie zielony krzew o efektownych fioletowych lub niebieskawych kwiatach i charakterystycznym relaksującym zapachu, który bywa składnikiem wielu kosmetyków i perfum.

Oryginalnie lawenda pochodzi z obszarów położonych nad Morzem Śródziemnym i szacuje się, że istnieje między 25 a 30 różnych odmian tej rośliny.

Obecnie krzewy lawendy możemy znaleźć niemalże na całym świecie i jest ona szeroko stosowana w każdej szerokości geograficznej. Jeśli nie masz pomysłu na wykorzystanie tej aromatycznej rośliny w swoim domu, poznaj dziś z nami kilka najlepszych na to pomysłów.

Lawenda odstrasza roztocza

Olejek lawendowy

Obawiasz się, że roztocza zaatakują twoją szafę? Rozwiązanie jest bardzo proste – weź kilka gałązek lawendy, zwiąż je sznurkiem i włóż do materiałowego woreczka.

Przygotuj kilka takich woreczków, a następnie zawieś je w szafie i umieść w szufladach, w których chowasz ubrania. Intensywny aromat lawendy nie tylko odstraszy mole i inne owady, ale także nada twoim ubraniom przyjemny zapach.

Naturalny odświeżacz powietrza

Nie zatruwaj swojego domu chemicznymi odświeżaczami powietrza i postaw na naturalne rozwiązania! Kup sobie roślinę lawendy lub ususz kilka jej gałązek i zawieś w pomieszczeniach swojego domu.

Przekonaj się sama, że już po pierwszym zastosowaniu tego naturalnego odświeżacza nie będziesz chciała wrócić do tradycyjnych chemicznych produktów.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł:  Naturalne perfumy do wnętrz

Mydło

Mydło lawendowe

Lawenda jest wielkim sprzymierzeńcem urody i zdrowej skóry. To właśnie dlatego znajduje ona szerokie zastosowanie w kosmetyce, stanowiąc jeden z popularnych składników popularnych produktów do pielęgnacji ciała.

Właściwości tej aromatycznej rośliny dogłębnie oczyszczają skórę i dodatkowo działają odprężająco na zmysły.

Znajdź chwilę czasu i samodzielnie przygotuj domowej receptury mydło lawendowe, którego terapeutyczne właściwości z pewnością cię zaskoczą. Wykorzystaj do tego świeże kwiaty lawendy lub olejek z tej rośliny.

Odżywka do włosów

Skoncentrowany napar z kwiatów lawendy doskonale sprawdza się jako odżywka do włosów. Nakładaj ją na włosy jak każdą inną, po umyciu włosów. Jej regularne stosowanie dodaje kosmykom blasku oraz ułatwia rozczesywanie.

Naturalny tonik do twarzy

Nie trzeba wydawać fortuny na kosztowne produkty do pielęgnacji skóry – napar z kwiatów lawendy z powodzeniem może zastosować jako naturalny tonik do twarzy.

Właściwości takiego naturalnego toniku wspomagają dogłębne oczyszczanie twarzy, usuwają nadmiar sebum oraz dostarczają uczucia świeżości na długo. Wystarczy codziennie zanurzyć płatek kosmetyczny w zimnym naparze z lawendy i wcierać w skórę twarzy.

Lawenda odpręża układ nerwowy

Naturalny odprężający zapach i kojące nerwy właściwości lawendy pomagają naturalnie kontrolować pracę układu nerwowego. Uwalniany przez tę terapeutyczną roślinę aromat łagodzi skołatane nerwy, pomaga zapobiegać depresji, a nawet jest w stanie naturalnie zwalczać napięciowe bóle głowy.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący:  Lemoniada z lawendy na bóle głowy i niepokój

Remedium na bezsenność

Spokojny sen

Jeśli zaburzenia snu wpływają na jakość twojego życia, nie wahaj się i już dziś sięgnij po lawendę. Możesz stosować roślinę wedle własnych upodobań – pić z jej kwiatów napary lub stosować lawendowe olejki eteryczne.

Ulga dla dróg oddechowych

Lawenda, a w szczególności jej kwiaty, silnie działają na drogi oddechowe. Są też w stanie naturalnie je oczyścić w przypadku przeziębienia lub grypy. Jej składniki przyczyniają się do rozluźnienia mięśni dróg oddechowych, dzięki czemu ułatwiają oddychanie.

Aby w pełni wykorzystać kojące właściwości lawendy, zaleca się stosowanie tej rośliny w formie okładów lub wcierać lawendowy olejek w kark i klatkę piersiową.

Lawenda lekiem na choroby skóry

Lawenda posiada silne właściwości antyseptyczne i grzybobójcze, które naturalnie wspomagają kuracje lecznicze w przypadku rozmaitych chorób i dolegliwości skórnych. Potrafi ona skutecznie usunąć grzyby oraz stany zapalne.

Regularne stosowanie kwiatów lawendy na skórę przyspiesza również leczenie ran, uderzeń i oparzeń słonecznych. Zawierają bowiem w swym składzie liczne składniki odżywcze. Stymulują  one produkcję niezbędnego do odnowy skóry kolagenu. Dzięki czemu mają moc przyspieszania procesu zabliźniania się ran.

W takim przypadku najtrafniejszą formą kuracji okazuje się olejek lawendowy. Należy jednak rozcieńczyć go nieco z innym składnikiem, ponieważ w czystej postaci może wywoływać podrażnienia.

Kuracja przeciw bólom mięśni

Kobieta przed komputerem

Zarówno lawenda w naturalnej postaci, jak i olejek lawendowy wykazują silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, które skutecznie koją przeciążone i bolące mięśnie.

Miejscowe stosowanie lawendy w postaci okładów nasączonych naparem z tej rośliny lub masażu olejkiem lawendowym pomaga złagodzić bóle reumatyczne, bóle pleców i nóg.

Lawenda znajduje również zastosowanie jako wsparcie kuracji leczenia kręczu szyi, ponieważ pomaga usunąć stan zapalny kręgów szyjnych, dzięki czemu szybciej wracamy do pełnej sprawności ruchowej szyi.

Jesteśmy ciekawi, czy zainteresowały cię powyższe zastosowania lawendy. Naprawdę zawsze warto mieć w domu buteleczkę olejku lawendowego. Przekonaj się sama!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.