Lemoniada z lawendy na bóle głowy i niepokój

Picie naparu z lawendy może być bardzo pomocne w przypadku występowania stanów niepokoju, a także działa uśmierzająco na ból głowy. Napar ten działa skutecznie zwłaszcza, gdy chcemy zapewnić sobie chwile relaksu.
Lemoniada z lawendy na bóle głowy i niepokój

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Czasem najprostsze rozwiązania okazują się tymi najbardziej skutecznymi. Użycie lawendy jako środka uspokajającego sięga korzeniami bardzo odległych czasów. Nie inaczej jest w przypadku bólu głowy. Dawniej, aby go uśmierzyć, wykorzystywano pozytywne i nieocenione właściwości lawendy.

Wystarczy czystą szmatkę zwilżyć wodą z lawendy i nałożyć na czoło. Tak przygotowany okład redukuje napięcie i zapewnia działanie relaksujące. Właściwości lawendy wykorzystywano w dawnych czasach jako naturalne lekarstwo. W dzisiejszych czasach my możemy korzystać z bogactwa odkrytych właściwości.

Zapewne znasz już niektóre zastosowania lawendy, takie jak olejki eteryczne, mydło perfumowane czy relaksujące odświeżacze powietrza.

Czytając ten artykuł, dowiesz się jak przygotować odświeżającą lemoniadę z lawendy. To doskonały napój, którego nieocenione właściwości docenisz zwłaszcza wtedy, gdy przyjdzie Ci zmierzyć się z uczuciami takimi jak niepokój czy rozdrażnienie. Poznaj więc lemoniadę lawendową!

Lawenda – roślina uśmierzająca ból głowy i redukująca niepokój

Ból głowy

Panuje opinia, że charakterystyczny aromat lawendy jest jednym z bardziej znanych, na przykład Rzymianie używali tę roślinę do zażywania relaksujących kąpieli, w których “ubierali” się w jej doskonały zapach, a także redukowali napięcie.

Samo słowo “lawenda” pochodzi od rzymskiego słowa “lavándula”, które z kolei pochodzi od słowa “lavar” (myć). Nazwa rośliny nawiązuje więc do jej właściwości, które pozwalają odnawiać organizm od środka i zewnętrznie, likwidując przy tym napięcia i oczyszczając z toksyn.

Przeczytaj również artykuł: Mydło lawendowe domowej receptury

Lawendę możesz kupić praktycznie w każdym sklepie z produktami naturalnymi w wielu formach. Występuje między innymi w formie suszonej rośliny, olejków aromatycznych, mydła, naparów i tym podobnych.

Najważniejsze właściwości lawendy:

  • Olejek aromatyczny z lawendy zawiera więcej niż 150 aktywnych składników. Są one bardzo skuteczne w procesie obniżania poziomu stresu i zwalczania niepokoju. Można pić go w postaci aromatycznych naparów lub zwyczajnie wdychając jej kojącą woń.
  • Lawenda wykazuje działanie przeciwzapalne, a także antybakteryjne, detoksykujące, pomocne w leczeniu niedociśnienia tętniczego i oczywiście działa uspokajająco.
  • Jak już wcześniej wspomnieliśmy, lawendę od wielu lat stosuje się jako środek kojący nerwy. Z tego też względu roślinę tę bardzo często wykorzystuje się w aromaterapii.
  • Jedną z bardziej znanych form zastosowania lawendy jest wykorzystywanie jej właściwości uśmierzających ból. Można ją wykorzystać w przypadku bólu głowy czy niepokoju, a doskonałą formą okazuje się przygotowanie smacznej, odświeżającej lemoniady.

Korzyści z połączenia lawendy z cytryną

Sok z cytryny

W naszym “lekarstwie” na ból głowy i niepokój użyjemy doskonałego połączenia lawendy z sokiem z cytryny. Teraz już znasz nieocenione właściwości lawendy. Jak więc możesz przygotować z niej smaczną i odświeżającą lemoniadę? Jak wykorzystać przy tym liczne właściwości soku z cytryny?

  • Cytryna jest naturalnym źródłem witaminy C i wielu minerałów. Jedną z jej właściwości jest to, że utrzymuje równowagę elektrolityczną. Mówimy tutaj o ładunkach elektrycznych występujących w organizmie.
  • Cytryna wzmacnia też działanie lawendy, dlatego tak korzystne jest stosowanie ich w połączeniu. Cytryna: ożywia, działa przeciwzapalnie i poprawia krążenie krwi.
  • Wiele osób ma w zwyczaju używać do uśmierzenia bólu mieszanki wody z cytryną i solą himalajską. W naszym przypadku zastosowanie lawendy i cytryny pozwoli uzyskać podobne rezultaty.

Jak przygotować lemoniadę na bóle głowy i niepokój?

Lemoniada z lawendy

Składniki na jeden litr lemoniady

  • 3 łyżki suszonej lawendy (30g)
  • 1 litr wody
  • 2 cytryny
  • 1 łyżka miodu (25g)
  • 4 kostki lodu

Przygotowanie

  • Przygotowanie rozpoczynamy od sporządzenia naparu. W tym celu gotujemy pół litra wody w czajniku. Kiedy zacznie wrzeć, wsyp trzy łyżki suszonej lawendy i łyżkę miodu, a następnie pozostaw do zaparzenia.
  • Tak przygotowany napar przesiej przez sitko tak, aby w dzbanku pozostała wyłącznie woda. Warto zaznaczyć, że osad pływający na powierzchni jest czymś normalnym. Pamiętaj również, że napar nie przybiera fioletowego odcienia, jak mogłoby się wydawać oczywiste.
  • Raz zaparzoną lawendę mieszamy następnie z kolejnym litrem wody.
  • To moment na przygotowanie soku z cytryny. Wystarczy sok wyciśnięty z dwóch cytryn. Zachowaj też skórkę z jednej z nich.
  • Teraz wymieszaj napar z cytryną. Skórkę z cytryny pokrój na drobno i wsyp do dzbanka, w którym podasz lemoniadę.
  • Dodając do tego cztery kostki lodu, uzyskasz wspaniały orzeźwiający napój, który przyczyni się do poprawy Twojego zdrowia i lepszego samopoczucia.

Pamiętaj jednak, że aby uzyskać efekt odprężenia i zrelaksowania nie wystarczy napić się lawendowej lemoniady. Poświęć minimum godzinę czasu na odpoczynek. Łącząc picie napoju z odpoczynkiem rzeczywiście odstresujesz swój organizm i złagodzisz towarzyszące Ci skumulowane napięcie. Poprawisz też krążenie krwi.

Podsumowując, bardzo ważne jest by naparów, jak również olejków aromatycznych z lawendy nie stosować u dzieci poniżej szóstego roku życia. Nie powinno się ich również stosować u osób cierpiących na chorobę Crohna, a także na wrzody lub nieżyt żołądka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.