Lemoniada z lawendy na bóle głowy i niepokój

27 lipca, 2016
Picie naparu z lawendy może być bardzo pomocne w przypadku występowania stanów niepokoju, a także działa uśmierzająco na ból głowy. Napar ten działa skutecznie zwłaszcza, gdy chcemy zapewnić sobie chwile relaksu.

Czasem najprostsze rozwiązania okazują się tymi najbardziej skutecznymi. Użycie lawendy jako środka uspokajającego sięga korzeniami bardzo odległych czasów. Nie inaczej jest w przypadku bólu głowy. Dawniej, aby go uśmierzyć, wykorzystywano pozytywne i nieocenione właściwości lawendy.

Wystarczy czystą szmatkę zwilżyć wodą z lawendy i nałożyć na czoło. Tak przygotowany okład redukuje napięcie i zapewnia działanie relaksujące. Właściwości lawendy wykorzystywano w dawnych czasach jako naturalne lekarstwo. W dzisiejszych czasach my możemy korzystać z bogactwa odkrytych właściwości.

Zapewne znasz już niektóre zastosowania lawendy, takie jak olejki eteryczne, mydło perfumowane czy relaksujące odświeżacze powietrza.

Czytając ten artykuł, dowiesz się jak przygotować odświeżającą lemoniadę z lawendy. To doskonały napój, którego nieocenione właściwości docenisz zwłaszcza wtedy, gdy przyjdzie Ci zmierzyć się z uczuciami takimi jak niepokój czy rozdrażnienie. Poznaj więc lemoniadę lawendową!

Lawenda – roślina uśmierzająca ból głowy i redukująca niepokój

Ból głowy

Panuje opinia, że charakterystyczny aromat lawendy jest jednym z bardziej znanych, na przykład Rzymianie używali tę roślinę do zażywania relaksujących kąpieli, w których „ubierali” się w jej doskonały zapach, a także redukowali napięcie.

Samo słowo „lawenda” pochodzi od rzymskiego słowa „lavándula”, które z kolei pochodzi od słowa „lavar” (myć). Nazwa rośliny nawiązuje więc do jej właściwości, które pozwalają odnawiać organizm od środka i zewnętrznie, likwidując przy tym napięcia i oczyszczając z toksyn.

Przeczytaj również artykuł: Mydło lawendowe domowej receptury

Lawendę możesz kupić praktycznie w każdym sklepie z produktami naturalnymi w wielu formach. Występuje między innymi w formie suszonej rośliny, olejków aromatycznych, mydła, naparów i tym podobnych.

Najważniejsze właściwości lawendy:

 • Olejek aromatyczny z lawendy zawiera więcej niż 150 aktywnych składników. Są one bardzo skuteczne w procesie obniżania poziomu stresu i zwalczania niepokoju. Można pić go w postaci aromatycznych naparów lub zwyczajnie wdychając jej kojącą woń.
 • Lawenda wykazuje działanie przeciwzapalne, a także antybakteryjne, detoksykujące, pomocne w leczeniu niedociśnienia tętniczego i oczywiście działa uspokajająco.
 • Jak już wcześniej wspomnieliśmy, lawendę od wielu lat stosuje się jako środek kojący nerwy. Z tego też względu roślinę tę bardzo często wykorzystuje się w aromaterapii.
 • Jedną z bardziej znanych form zastosowania lawendy jest wykorzystywanie jej właściwości uśmierzających ból. Można ją wykorzystać w przypadku bólu głowy czy niepokoju, a doskonałą formą okazuje się przygotowanie smacznej, odświeżającej lemoniady.

Korzyści z połączenia lawendy z cytryną

Sok z cytryny

W naszym „lekarstwie” na ból głowy i niepokój użyjemy doskonałego połączenia lawendy z sokiem z cytryny. Teraz już znasz nieocenione właściwości lawendy. Jak więc możesz przygotować z niej smaczną i odświeżającą lemoniadę? Jak wykorzystać przy tym liczne właściwości soku z cytryny?

 • Cytryna jest naturalnym źródłem witaminy C i wielu minerałów. Jedną z jej właściwości jest to, że utrzymuje równowagę elektrolityczną. Mówimy tutaj o ładunkach elektrycznych występujących w organizmie.
 • Cytryna wzmacnia też działanie lawendy, dlatego tak korzystne jest stosowanie ich w połączeniu. Cytryna: ożywia, działa przeciwzapalnie i poprawia krążenie krwi.
 • Wiele osób ma w zwyczaju używać do uśmierzenia bólu mieszanki wody z cytryną i solą himalajską. W naszym przypadku zastosowanie lawendy i cytryny pozwoli uzyskać podobne rezultaty.

Jak przygotować lemoniadę na bóle głowy i niepokój?

Lemoniada z lawendy

Składniki na jeden litr lemoniady

 • 3 łyżki suszonej lawendy (30g)
 • 1 litr wody
 • 2 cytryny
 • 1 łyżka miodu (25g)
 • 4 kostki lodu

Przygotowanie

 • Przygotowanie rozpoczynamy od sporządzenia naparu. W tym celu gotujemy pół litra wody w czajniku. Kiedy zacznie wrzeć, wsyp trzy łyżki suszonej lawendy i łyżkę miodu, a następnie pozostaw do zaparzenia.
 • Tak przygotowany napar przesiej przez sitko tak, aby w dzbanku pozostała wyłącznie woda. Warto zaznaczyć, że osad pływający na powierzchni jest czymś normalnym. Pamiętaj również, że napar nie przybiera fioletowego odcienia, jak mogłoby się wydawać oczywiste.
 • Raz zaparzoną lawendę mieszamy następnie z kolejnym litrem wody.
 • To moment na przygotowanie soku z cytryny. Wystarczy sok wyciśnięty z dwóch cytryn. Zachowaj też skórkę z jednej z nich.
 • Teraz wymieszaj napar z cytryną. Skórkę z cytryny pokrój na drobno i wsyp do dzbanka, w którym podasz lemoniadę.
 • Dodając do tego cztery kostki lodu, uzyskasz wspaniały orzeźwiający napój, który przyczyni się do poprawy Twojego zdrowia i lepszego samopoczucia.

Pamiętaj jednak, że aby uzyskać efekt odprężenia i zrelaksowania nie wystarczy napić się lawendowej lemoniady. Poświęć minimum godzinę czasu na odpoczynek. Łącząc picie napoju z odpoczynkiem rzeczywiście odstresujesz swój organizm i złagodzisz towarzyszące Ci skumulowane napięcie. Poprawisz też krążenie krwi.

Podsumowując, bardzo ważne jest by naparów, jak również olejków aromatycznych z lawendy nie stosować u dzieci poniżej szóstego roku życia. Nie powinno się ich również stosować u osób cierpiących na chorobę Crohna, a także na wrzody lub nieżyt żołądka.